Wspomaganie szkół i placówek w powiecie sochaczewskim

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wspomaganie szkół i placówek w powiecie sochaczewskim Słowo pisane sochaczew

Konferencja „Wspomaganie szkół i placówek  w powiecie sochaczewskim”

27 stycznia 2016 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sochaczewie zebrało się blisko 70. dyrektorów publicznych i niepublicznych placówek oświatowych z całego powiatu na konferencji dotyczącej wspomagania pracy szkół.
Organizatorami konferencji byli:  Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Powiatowy Zespół Edukacji, Kultury i Sportu, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie Filia w Sochaczewie oraz warszawski oddział Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Tematem spotkania był nowy system kompleksowego wspomagania pracy szkół. Istotą  tego modelu jest wpisanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w szersze działania, których celem jest rozwój całej szkoły, rozumianej jako organizacja ucząca się. Na konferencji podkreślano rolę, jaką odegrają w nim instytucje wspomagające, tj. ośrodek doskonalenia nauczycieli, biblioteka pedagogiczna i poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Wspomaganie szkół i nauczycieli ma opierać się na współpracy tych trzech instytucji , które z założenia mają być „blisko” szkoły. 
Na terenie powiatu sochaczewskiego brakuje ośrodka doskonalenia nauczycieli, i aby komplet instytucji mógł w pełni wspierać szkoły w powiecie,  nawiązano współpracę z warszawskim MSCDN. Pierwszą wspólną inicjatywą tych placówek było zorganizowanie spotkania informacyjnego dla przedstawicieli lokalnej oświaty. Poinformowano na nim o zmianach w prawie oświatowym, które są obowiązujące dla placówek wspierających od stycznia 2016 r.  oraz wynikających z nich nowych zadaniach, jakie stoją przed poradniami, bibliotekami i ośrodkami doskonalenia nauczycieli. Kierownictwu szkół, przedszkoli i innych oświatowych placówek, przedstawiono konkretne propozycje wsparcia, od diagnozy potrzeb, poprzez planowanie i przeprowadzenie działań wspomagających szkołę, po monitorowanie efektów wprowadzonych działań. Podkreślano też, że dotychczasowe zadania statutowe związane z pracą na rzecz dzieci, nauczycieli i rodziców nie zmienią się .
                                                                                                                                               E.Sz.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy