Wspomnienie o zamordowanych na wschodzie- 71 rocznica zbrodni katyńskiej

Zdjęcia i foto: Wspomnienie o zamordowanych na wschodzie- 71 rocznica zbrodni katyńskiej Film, fotografia sochaczew

Jak pisaliśmy na łamach sochaczewskich mediów rok temu – „ w dniach 13-14 .02. 2010 r. członkowie Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. II/18 pp z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, brała udział w produkcji filmowej. (…) 4 członkowie naszej grupy, wraz z rekonstruktorami z innych środowisk, statystowali w produkcji dokumentalnej w reżyserii Marka Drążewskiego pt. „ Epitafia Katyńskie”. Dokument dotyczy tragicznych wydarzeń mordu na 15 000 jeńcach -oficerach WP , wiosną 1940 r. w ZSRR” .

Ten dokumentalny cykl, składa się z 44, kilkuminutowych odcinków. Każda z części opowiada osobno o losach zamordowanych w Katyniu, Kalininie, Charkowie i Miednoje.
W kolejnych odcinkach wykorzystane zostały autentyczne biogramy polskich oficerów, lekarzy, księży i in.

W ciągu 2 dni członkowie naszej grupy wzięli udział w zdjęciach studyjnych i plenerowych. Kręcono min sceny z walki żołnierzy polskich we wrześniu 1939 r., życia obozowego jeńców z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, transportu i wyprowadzania oficerów na egzekucję.
Rekonstruktorzy w ciągu 2 dni, spędzili na warszawskim planie ponad 20 godzin.

Cykl ukazał się w kwietniu 2010 r., z okazji 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, dziś można go obejrzeć na popularnym portalu:


https://www.youtube.com/view_play_list?p=7D0A737084120691

Muzeum podjęło starania o udostępnienie przez producentów cyklu „ Epitafia Katyńskie” w celu zorganizowania seansów w Sochaczewie.


Jakub Wojewoda

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy