Zaloguj się do konta

Wspomnienie śp. Sylwestra Rozdżestwieńskiego

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
2014-05-16
Sochaczewianie - sylwetki
Wiadomość o śmierci Sylwestra Rozdżestwieńskiego poruszyła całą społeczność powiatu sochaczewskiego. Nikt nie chciał uwierzyć, że 15 maja 2013 roku odszedł znany i ceniony dziennikarz, komentator sportowy i nauczyciel. Choć minął rok od odejścia tej niezwykłej postaci to nadal o Nim pamiętamy. W Radiu Fama Sochaczew 16 maja obchodzony będzie, jako Dzień Sylwestra Rozdżestwieńskiego. Od godz. 9.00 do 14.00 możemy posłuchać audycji poprowadzonych przez Marcina Podsędka, dyrektora Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Sochaczewie. Zaproszeni goście wspominać będą śp. Sylwestra Rozdżestwieńskiego, przywoływać Jego dokonania, anegdoty i dyskutować o sporcie.

Z sochaczewskim sportem śp. Sylwester Rozdżestwieński związany był od niepamiętnych czasów. Ta przygoda ze sportem zaczęła się przed wiele lat temu. Kiedy był uczniem liceum w Sochaczewie, zajęcia wychowania fizycznego prowadził Ryszard Łakomski, znany jeszcze działacz sportowy w Sochaczewie i to on zaszczepił w Nim zamiłowanie do sportu. Grał wówczas w szkolnej drużynie piłki nożnej. Później na zawodach lekkoatletycznych w Teresinie wystartował w biegu na 100 m. Bez żadnego specjalistycznego treningu osiągnął wynik 11,09 s. i zajął się lekkoatletyką. To właśnie Ryszardowi Łakomskiemu zawdzięczał wszystko, co osiągnął w sporcie. Nie wyobrażał sobie, żebym po tylu latach nie usiadł przed telewizorem i nie oglądał jakiejś transmisji sportowej.

To zamiłowanie do sportu przeniosło się na pewno na zawodowe wybory. Pracował wiele lat jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkołach sochaczewskich, później jako sprawozdawca sportowy i prowadzący jedną z najciekawszych audycji sportowych w jednej z sochaczewskiej rozgłośni. Słuchacze mogli posłuchać relacji i audycji sportowych w radiu Fama Sochaczew od poniedziałku do piątku o godz. 19.00.

- W radiu Fama pracuję od samego początku. W pracy pomaga mi przede wszystkim wiedza sportowa. Staram się łączyć sport światowy ze sportem lokalnym. Są pewne dyscypliny sportu, w których tkwię od wielu, wielu lat: lekkoatletyka, tenis, kolarstwo, w ostatnich latach także narciarstwo klasyczne spotęgowane sukcesami Justyny Kowalczyk, a wcześniej Adama Małysza i Tomasza Sikory w biathlonie. Jako spiker sportowy prowadziłem w Polsce zawody w czternastu dyscyplinach. Jest to dosyć trudne, dlatego trzeba dysponować pewną wiedzą, którą zdobyłem w młodych latach. Poza tym muszę codziennie czytać Przegląd Sportowy – tak śp. Sylwester Rozdżestwieński, wypowiadał się w jednym z wywiadów, udzielonych Marcinowi Podsędkowi do biuletynu „Wieści z Ziemi Sochaczewskiej”.

Był także społecznym trenerem w Warsztacie Terapii Zajęciowej i jeździł ze swoimi zawodnikami nie tylko na turnieje osób niepełnosprawnych, ale także na inne zawody. Osobiście znał wielu trenerów i prezesów klubów i oni często sami dzwonili do Niego z informacjami, co jest bardzo pomocne. Sylwester Rozdżestwieński starał się nie opierać na wiadomościach internetowych, gdyż pojawia się tam dużo błędów.

Doceniał znaczenie sportu szkolnego, ponieważ był kuźnią młodych talentów. Za nieocenioną uważał także rolę nauczycieli, którzy potrafią zaszczepić pasję i pokierować umiejętnościami zdolnych uczniów. Jeżeli sport szkolny będzie się rozwijał, będą dobrzy siatkarze, piłkarze, piłkarze ręczni czy lekkoatleci, to mogą oni później osiągać ogromne sukcesy na poziomie krajowym a nawet europejskim, to zawsze podkreślał śp.Sylwester Rozdżestwieński.

Zachęcamy do wysłuchania audycji emitowanych 16 maja w Radiu Fama Sochaczew od godz. 9.00 do 14.00 w ramach Dnia Sylwestra Rozdżestwieńskiego.

Opinie (1)

Gąsior

Pan Sylwester miał swój styl. Można było na niego liczyć nie tylko w pracy, ale i w życiowych sprawach. Następca w sportowym życiu i dziennikarstwie Sochaczewa póki co się nie pojawił. Wierzę, że tam z góry obserwuje i dziś zmagania sportowców.  [2014-05-16 12:56]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc