Wspomnienie o wrześniu 1939 r. w Kromnowie

/ 12 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wspomnienie o wrześniu 1939 r. w Kromnowie Spotkania, jubileusze sochaczew
+7

Każdego roku mieszkańcy Kromnowa, dzięki inicjatywie sołtysa Sławomira Jaczyńskiego, gromadzą się przy grobie Nieznanego Żołnierza z września 1939 r. w głębi Puszczy Kampinoskiej. W tym roku, w niedzielne popołudnie 10 września, swój udział w uroczystości miało również Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha”, którego członkiem jest inicjator i organizator tego wydarzenia.

Tradycyjnie, uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, którą celebrował ks. Proboszcz Paweł Olszewski z parafii Brochów wspólnie z ks. Szymonem Smółką i o. Grzegorzem Szymborskim. Następnie, odbyła się oficjalna część spotkania, które rozpoczął Sławomir Jaczyński. W pięknych i wzruszających słowach Pan Sołtys zwrócił się bezpośrednio do poległego we wrześniu 1939 r. żołnierza i przypomniał bohaterski czyn wojska polskiego. Nasza organizacja, wspólnie z delegacją Urzędu Gminy Brochów i Kampinoskiego Parku Narodowego, złożyła kwiaty na bezimiennym grobie. Po złożeniu kwiatów, prezes naszej organizacji Marta Przygoda-Stelmach, przypomniała zgromadzonym najważniejsze wydarzenia czasów okupacji na terenie gminy Brochów oraz odczytała apel poległych, który w tym roku został poszerzony o mieszkańców miejscowości Piaski Królewskie i Piaski Duchowne. Uroczystość zakończyła część artystyczna przygotowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Śladowie. O oprawę muzyczną w tym roku zadbał Andrzej Zieliński (akordeon) i Grzegorz Dąbrowski (trąbka). Ogromne wzruszenie wśród zgromadzonych wywołały patriotyczne pieśni w wykonaniu Julii Kopki, która na co dzień jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie.

Sławomir Jaczyński kończąc tegoroczną uroczystość ku czci żołnierzy września 1939 r. wyraził nadzieję przyszłorocznej organizacji tego niezwykłego spotkania w ostępach Puszczy Kampinoskiej. Po zakończeniu, wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli udać się do strażnicy OSP Kromnów na poczęstunek.

Więcej zdjęć w naszej galerii. Zapraszamy!

Fot. Marta Przygoda-Stelmach

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy