Wybieram bibliotekę! - konferencja nauczycieli bibliotekarzy z powiatu sochaczewskiego.

/ 14 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wybieram bibliotekę! - konferencja nauczycieli bibliotekarzy z powiatu sochaczewskiego. Słowo pisane sochaczew
+9

Wybieram bibliotekę! to hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek - programu promocji czytelnictwa i bibliotek, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy.
W tę społeczną akcję, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na znaczenie czytania w życiu każdego człowieka, w jego rozwoju intelektualnym, osobistym i zawodowym, włączyła się już po raz dwunasty Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia Sochaczewie.

W środku obchodów Tygodnia Bibliotek, 13 maja br., w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, pracownicy Biblioteki zorganizowali uroczystą konferencję. W programie uroczystości były występy laureatów konkursu Tę książkę warto przeczytać, podsumowanie XI edycji powiatowego konkursu Wydajemy własną książkę. Powiat sochaczewski jakiego nie znamy - flora i fauna mojej okolicy oraz spotkanie autorskie z Marcinem Prengowskim, autorem książki Olendrzy w powiecie sochaczewskim.


Spotkanie przyciągnęło prawie sześćdziesiąt miłośników książek: laureatów konkursu, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców, sponsorów. Gośćmi honorowymi byli: Piotr Osiecki burmistrz Sochaczewa, Mirosław Adam Orliński radny województwa mazowieckiego i Ludwika Kwiadas-Wierzbicka kierownik Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy.

Na otwarcie imprezy przyjechali laureaci, którzy zajęli pierwsze miejsca w 12. edycji powiatowego konkursu na reklamę wartościowej książki ze swoimi rekomendacjami - książek spoza kanonu lektur obowiązkowych: Hanna Garbacz - „Gruffalo” (SP Nr 4 Sochaczew), Ewelina Meckier - „Bóg nigdy nie mruga” (Gimnazjum Iłów) i Kacper Matuszewski - „Zostań alfą i omegą” (SP Giżyce).

Po uczcie duchowej dla zebranych, podsumowano konkurs Wydajemy własną książkę. Ideą konkursu jest propagowanie czytelnictwa oraz rozbudzanie wrażliwości literackiej i artystycznej dzieci i młodzieży. Jury, w skład którego weszły – Aneta Stępień, Mariola Woźnicka i Elżbieta Szczypińska (przewodnicząca), po zapoznaniu się z treścią wszystkich nadesłanych prac, uznało że cele konkursu zostały w pełni zrealizowane. Wiele prac świadczyło o żywym zainteresowaniu tematem. Były książki o faunie i florze, ale też takie, w których autor skupił się tylko na roślinności albo tylko na zwierzętach. Jedni ograniczali się do własnego podwórka, inni opisywali świat roślin i zwierząt w całym powiecie. Były rzetelne opracowania na temat każdego zwierzęcia i występującej rośliny, ale też zwięzłe informacje lub krótkie rymowanki. Większość książek zachowała tradycyjną formę, chociaż w tym roku po raz pierwszy wpłynęły 4 prace w nowej formie - lapbooka. Wysoko punktowana była samodzielność oraz dbałość o piękno języka ojczystego i poprawność ortograficzną. Powodzeniem cieszyły się książki napisane odręcznie, z zachowaniem zasad sztuki kaligrafii.
Doceniono także własne zdjęcia i ilustracje zamieszczane w pracach, które wydatnie podnosiły ich wartość. Przedstawiały zwierzęta, ich tropy ,ptaki i rośliny. W niektórych znaleźć można nasiona, igły drzew, zasuszone okazy roślin.
Wśród wielu gatunków literackich (opowiadania, wiersze, listy, pamiętniki, wywiady) przeważały tomiki wierszy i opowiadania. Jury doceniało oryginalność w ujęciu tematu np. jak list do kolegi z zagranicy, w którym jego autorka opisuje walory okolicy, relacja dziadka, opowieść o otoczeniu z perspektywy drzewa, kalendarium 4 pór roku itp. Narratorem najczęściej byli ludzie, głównie autorzy, ale też np. drzewo lub zwierzę /zajączek/.W niektórych książkach były atrakcje dla odbiorców: ciekawostki, samodzielnie wymyślone zagadki, krzyżówki, kolorowanki czy rebusy.
Wyróżnione prace zaskakują wyglądem, treścią i pomysłowością. Jedne przyciągały uwagę grafiką, inne bogatą treścią. Były też takie, które wyróżniały się i edycją i treścią. Te były najwyżej ocenione. Jurorzy byli zgodni, co do wyboru najlepszych książek.

Według jury pożądane byłoby zwrócenie uwagi na większą oryginalność własnych książek. Sytuacja, gdy praca składa się z pięknych ilustracji i błahej treści lub większą część tekstu stanowią fragmenty dostępne w Wikipedii albo w folderach reklamujących daną miejscowość – obniża wartość dzieła.

Wykonanie takiej książki to poważna praca i dosyć duży wysiłek twórczy, ale nie na darmo łacińska maksyma głosi „per aspera ad astra”, czyli „przez trudy do gwiazd”...

Jury przyznało nagrody i wyróżnienia najlepszym autorom. Szkoły podstawowe - Klasy 1-3:

  1. miejsce

Maciej Poryszewski /SP Śladów, kl. II/ Wspomnienia z wycieczek

  1. miejsce

Olga Pytkowska /SP Iłów, kl. II b/ Fauna i flora mojej okolicy. Moje wędrówki z dziadkiem

Mateusz Dudziński /SP Śladów, kl. II/ Flora i Fauna mojej okolicy

  1. miejsce

Natalia Drabińska /SP Giżyce, kl. I/ Spotkanie z przyrodą

Ewelina Grabarek /SP Giżyce, kl. II/ Zajączek zaprasza do świata roślin i zwierząt

Paweł Arkuszewski /SP Giżyce, kl. III/ Zwierzęta i rośliny na mojej wsi

Wyróżnienia:

Nie przyznano

Szkoły podstawowe - Klasy 4-6:

  1. miejsce

Dorota Pytkowska /SP Iłów, kl. V a/ Fauna i flora mojej okolicy

  1. miejsce

Marta Górecka /SP Kaptury, kl. IV/ Zimowo –wiosenne rozmowy o przyrodzie

Zuzanna Balcerak /SP Giżyce, kl. VI/ Śladami fauny i flory

  1. miejsce

Wiktoria Zielak /SP Kaptury, kl. IV/ Szaraczek kiciuś wśród fauny i flory Ziemi Iłowskiej

Patrycja Kmieć /SP Nr 4 Sochaczew, kl. V a/ Flora i fauna

Wojciech Bołoz /SP Nr 4 Sochaczew, kl. IV a/ Moi goście

Wyróżnienia:

Maja Cieślak SP Nr 3 Sochaczew, kl. IV a/ Powiat sochaczewski jakiego nie znamy. Flora i Fauna mojej okolicy

Gimnazja:

  1. miejsce

Emilia Kudarewko - /Gimn. Iłów, kl. I c/ Flora i fauna gminy Iłów oczami dziecka

  1. miejsce

Maria Bołoz - /Gimn. Powiatowe Sochaczew, kl. II b/ Relikt

  1. miejsce

Kinga Cieślak – /Gimn. Nr 2 Sochaczew, kl. II d/ Powiat sochaczewski jakiego nie znamy. Flora i Fauna mojej okolicy

Dominika Szymczak – /Gimn. Młodzieszyn, kl. III b/ Droga do lasu

Wyróżnienia:

Nie przyznano

Sponsorami nagród byli: Burmistrz Miasta Sochaczew, Wójt Gminy Iłów, Kampinoski Park Narodowy, Stowarzyszenie LGD „Ziemia Chełmońskiego”, WFOŚiGW w Warszawie, Departament Kultury, Promocji i Turystyki UMWM, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Sochaczewie. Dziękujemy sponsorom oraz opiekunowi medialnemu – lokalnemu tygodnikowi Ziemia Sochaczewska.

Na zakończenie uroczystości było bardzo ciekawe spotkanie autorskie z Marcinem Prengowskim, prezesem Stowarzyszenia LGD Nad Bzurą, autorem książki Olendrzy w powiecie sochaczewskim.Zapraszamy do Biblioteki, gdzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej wszystkie nagrodzone prace.

E.Sz. 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy