Wybrano projekty, które powalczą o 1 mln zł z BO

Zdjęcia i foto: Wybrano projekty, które powalczą o 1 mln zł z BO Inwestycje sochaczew

Urząd Miasta opublikował listę 20 projektów – wniosków, które powalczą o realizację w 2014 roku i sfinansowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego wartego 1 milion złotych. Jak informuje UM, Komisja która wybrała wnioski, kierowała się względami merytorycznymi i formalnymi.

Teraz mieszkańcy zdecydują, który lub które z projektów zostaną w przyszłym roku zrealizowane. Głosowanie nad wnioskami prowadzone będzie w dniach od 8 do 18 października.

Poniżej lista zakwalifikowanych i odrzuconych wniosków wraz z uzasadnieniem Urzędu Miasta. Szkoda, że wśród tych projektów, które zawalczą o realizację nie ma szczególnie pożądanego w obliczu rewitalizacji wzgórza zamkowego projektu rekreacyjnego zagospodarowania terenów nad Bzurą wraz z Przystanią.

 

1. Kamera monitoringu miejskiego przy ul. 600-lecia i Konstytucji 3-Maja

Zgłaszający: Andrzej Wach

Wartość zadania: 65.000 zł

Opis: Projekt obejmuje założenie i przyłączenie do Miejskiego systemu monitoringu kamery u zbiegu ulic 600-lecia i Konstytucji 3-Maja. Jest to skrzyżowanie z dużym obciążeniem ruchu, używane przez dorosłych i dzieci udających się na zajęcia szkolne oraz przez wszystkich mieszkańców osiedla "Wiktoria"

 

2.  Siłownie zewnętrzne i Street Workout Park

Zgłaszający: Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Miasta Sochaczew

Szacunkowy koszt projektu: 560.000 zł

Opis: Stowarzyszenie proponuje kilka alternatywnych lokalizacji dla tej inwestycji: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ogródek jordanowski, a także dzielnice Chodaków, Boryszew i Trojanów. Czym właściwie byłoby to przedsięwzięcie? Powstać miałyby usytuowane na powietrzu siłownie, składające się z 5 - 6 elementów stałych. Stanowiłyby je urządzenia do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Do takich zalicza się np. rowerki treningowe, twistery czy stepery. Najbardziej tajemniczo brzmi nazwa Street Workout Park. Tak naprawdę kryje się pod nią rodzaj „ścieżki zdrowia”, na której rozlokowane są drążki do podciągania się, drabinki czy ławki do ćwiczeń.

Jak piszą w swym wniosku autorzy, celem ich projektu jest aktywizacja sochaczewian, a także ułatwienie rehabilitacji osobom jej potrzebującym oraz zapewnienie możliwości organizacji spotkań tematycznych i imprez sportowych. Budowa (...) przyczyni się do rozwoju zdrowej sylwetki Sochaczewa”.

Zdaniem Tomasza Flakowskiego ze Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Miasta Sochaczew, nasze miasto jest szalenie usportowione. Świadczyć ma o tym różnorodność i ilość klubów, stowarzyszeń oraz sekcji sportowych. Mimo to ciągle brakuje miejsc, gdzie można potrenować. Ustawienie Street Workout Parku i kilku siłowni zewnętrznych mogłoby rozwiązać ten problem.

- W naszym mieście funkcjonuje wiele siłowni. Wiele osób po prostu nie stać na karnety, a nawet pojedyncze wejścia - mówi. - Poza tym to ukłon w stronę poprawienia formy naszych seniorów. Wielu z nich jeździ do sanatoriów właśnie po to, by korzystać z siłowni zewnętrznych. Dodatkowo Street Workout Park tylko pozornie wydaje się inwestycją wyłącznie w młodzież. Tymczasem na całym świecie coraz popularniejsza staje się kalistenika, czyli ćwiczenia ciężarem całego ciała. Uprawiają ja chętnie ludzie w średnim i podeszłym wieku. Dokładne umiejscowienie siłowni wymagać będzie analiz przeprowadzonych „w terenie”. Chcemy by były na tyle dostępne, by każdy mógł z nich skorzystać, a jednocześnie zapewniały ćwiczącym intymność - dodaje Flakowski.

 

3.  Bieżnia ze sztuczną nawierzchnią wokół boiska Gimnazjum Nr 2

Zgłaszający: Rada Pedagogiczna i dyr. Gimnazjum Nr 2

Szacunkowa wartość: 334.000 zł

Opis: Nauczyciele z Gimnazjum Nr 2, wspólnie z dyr. Teresą Zawiszą-Chlebowską, złożyli wniosek o budowę nowej bieżni ze sztuczną nawierzchnią. Projekt dotyczy dokładnie zmiany żużlowej nawierzchni dotychczasowej bieżni na odcinku około 300 m i szerokości 5 m. Nowe podłoże wykonane miałoby zostać z polistyrenu lub tartanu. Ponieważ boisko, które okala bieżnia, posiada już odwodnienia, konieczne byłoby jedynie wykonanie podbudowy i właściwej nawierzchni. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 310 tys. zł. Uzupełniałyby je 34 ławki sportowe wykonane w konstrukcji stalowej z drewnianymi siedziskami. Ich zakup i montaż wnioskodawcy oszacowali na około 24 tys. zł. Zdaniem autorów projektu są one niezbędne zarówno dla osób ćwiczących, jak i publiczności, czy rodziców przyprowadzających na „Orlik” swoje dzieci.

Obecna bieżnia wykonana jest z mieszanki żużlu, glinki i żwiru. Przez to jest niebezpieczna i urazowa. Górna warstwa nawierzchni nigdy nie była wymieniana. W suche dni staje się ona twarda i śliska. Po deszczu jest natomiast grząska. Tymczasem cały obiekt służy dużej części mieszkańców Sochaczewa. W Gimnazjum nr 2 są oddziały sportowe i programy nauczania przewidują dużą liczbę godzin z przeznaczeniem na wszelkiego rodzaju biegi - czytamy w projekcie - (…) Przez cały rok, również w zimę, z bieżni korzystają mieszkańcy pobliskich osiedli, członkowie Dziennego Domu Pomocy Społecznej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ćwicząc przebieżki bądź spacery z kijkami. Na bieżni odbywają się zawody międzyszkolne: miejskie i powiatowe. Z tego miejsca korzystają również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4, Miejskiego Przedszkola nr 3 oraz przedszkola prowadzonego przez siostry zakonne i Akademii Malucha.

 

4.  Przydworcowy parking w systemie Park&Ride

Zgłaszający: Oddział Powiatowy Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej

Szacowane koszty: 1.000.000 zł

Opis: Pomysł utworzenia parkingów Park&Ride przy dworcach kolejowych został zapoczątkowany przez Koleje Mazowieckie i samorząd województwa mazowieckiego w 2008 roku. Wcześniej pomysł ten realizowany był w Warszawie i przy stacjach WKD. Polega on na zachęceniu użytkowników samochodów osobowych do pozostawienia swoich aut na wyznaczonych parkingach i kontynuowania podróży środkami komunikacji publicznej. Pomysł nie jest więc nowy.

O realizację parkingu zabiegały władze Sochaczewa poprzedniej kadencji. To samo robią obecne. Trudna sytuacja finansowa samorządu wojewódzkiego, związana z ogromnym podatkiem na rzecz biedniejszych regionów kraju (tzw. janosikowym), powoduje, że projekt po raz kolejny województwo odłożyło w czasie.

„Dlatego pomysł ten zgłaszamy do Budżetu Obywatelskiego - piszą wnioskodawcy - Parking może być monitorowany (jest możliwość włączenia go w system monitoringu miejskiego) i płatny. Równolegle Wspólnota Samorządowa prowadziła rozmowy z zarządem powiatu sochaczewskiego, aby ułatwić mieszkańcom parkowanie na sąsiedniej drodze powiatowej”.

Uzasadnienie wniosku jest oczywiste, zwłaszcza dla mieszkańców miasta i powiatu dojeżdżających do pracy w Warszawie i okolicach. Obecnie pozostawiają oni swoje samochody w pobliżu dworca kolejowego, choć warunki parkowania pozostawiają wiele do życzenia, a kilkaset parkujących pojazdów stwarza uciążliwość dla posesji w pobliżu dworca. „Niestety, plany Kolei Mazowieckich co do parkingu w Sochaczewie są coraz bardziej odległe i mniej realne – przekonują autorzy projektu. - Budżet Obywatelski jest w tej chwili jedyną możliwością szybkiej realizacji tej oczekiwanej powszechnie i niezbędnej inwestycji”. Przewiduje się, że z parkingu będzie korzystało ok. 100 użytkowników, co znacznie złagodzi i uporządkuje problem parkowania w pobliżu dworca PKP w Sochaczewie.

 

5.  Ogródek do ćwiczeń – siłownia zewnętrzna

Zgłaszający: Parlament Uczniowski Gimnazjum Nr 2 w Sochaczewie

Wartość zadania: 85.000 zł.

Opis: Projekt przewiduje zakup i montaż: urządzeń do ćwiczeń siłowych na zewnątrz – 6 szt., stołu zewnętrznego do tenisa stołowego, - 1 szt., stolików kwadratowych z 4 siedzeniami ( do szachów, brydża) – 2 kpl., ławek z oparciami do wypoczynku – 6 szt., wykonanie nasadzeń drzewek i krzewów – 25 szt. Wykonanie projektu i montaż oświetlenia terenu rekreacyjnego: 4 słupy z lampami oświetlającymi (rozbudowa istniejącego oświetlenia). Głównym założeniem jest rozbudowa już istniejącej bazy sportowo-rekreacyjnej przy gimnazjum z oddziałami sportowymi,a jednocześnie zwięks zenie oferty czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu dla wszytskich chętnych mieszkańców, a w szczególności mieszkańców tej części miasta. Urządzenia te można podzielić na dwie grupy: do treningu siłowego oraz do ćwiczeń koordynacji i wytrzymałości. Są one urządzeniami bezpiecznymi i nie potrzeba zatrudniać insrtuktora lub posiadać rozpisanych (obliczonych) cykli ćwiczeń ze względu na ciężar ciała, wiek czy wytrzymałość organizmu ćwiczącego (tak jak to jest w siłowniach).

 

6.  Street Workout Park

Zgłaszający: Tomasz Flakowski – Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Miasta Sochaczew

Wartość zadania: 32.900 zł.

Opis: Niniejszy projekt polega na wybudowaniu / ustawieniu tzw. Street Workout Parku, czyli przestrzeni, na której rozlokowane są przeróżne drążki do podciągania się, drabinki do ćwiczeń, co stanowi swoistą "ścieżkę zdrowia". Założeniem i zarazem celem projektu jest aktywizacja wszystkich Sochaczewianin; umożliwienie obywatelom naszego miasta spełnienia swojej potrzeby aktywności fizycznej; możliwości organizacji spotkań sportowych i tematycznych w tym miejscu. Poprzez wymienione powyżej cele, budowa Street Workout Parku przyczyni się do rozwoju "zdrowej sylwetki Sochaczewa".

 

7. Malesińska siłownia i plac zabaw

Zgłaszający : Stowarzyszenie Mieszkańców Boryszewa i Zatorza w Sochaczewie

Szacowana wartość zadania : 30.000 zł

Opis projektu : Wykonanie na istniejącym przy ulicy Kozubowskiego placu zabaw, tzw. Siłowni zewnętrznej. Zamontowanie monitoringu miejskiego w celu ochrony mienia miejskiego.

 

8.  Boisko wielofunkcyjne przy Gimnazjum Nr 1 i Szkole Podstawowej Nr 3 przy ul. Hanki Sawickiej

Zgłaszający: Gimnazjum Nr 1  i Szkoła Podstawowa Nr 3

 Wartość zadania:  900.000 zł

Opis: Szkoły zaproponowały budowę kompleksu sportowo rekreacyjnego (na wzór „Orlików”), w skład którego miałyby wejść boisko piłkarskie i wielofunkcyjne:

- Boisko piłkarskie o wymiarach 30 x 62 m (pole gry 26 x 56 m), otoczone płotem o wysokości minimum 4 metrów, wyposażone w piłko chwyty o wysokości min. 6 m, wykonany z siatki i połączony w sposób trwały z podłożem. Nawierzchnia boiska wykonana na podbudowie dynamicznej, trawa syntetyczna o wysokości minimum 40 cm, plus dwie bramki do gry w piłkę nożną. W ramach tego boiska, w mniejszym obrysie o wymiarach 20 x 40 m, także boisko do gry w piłkę ręczną. Dodatkowo autorzy wniosku proponują wyrysowanie linii dwóch boisk do piłki koszykowej i trzech boisk do piłki siatkowej o wymiarach 19,1 x 32, 1 m. Boisko wyposażone w kosze do koszykówki i urządzenia do gry w piłkę siatkową.

W skład kompleksu miałby wejść także budynek sanitarno – szatniowy o powierzchni użytkowej ok. 60 m2, lekki, modułowy. Mieściłby się w nim magazyn sprzętu sportowego, szatnie, łazienki oraz pomieszczenie gospodarza obiektu i trenera.

Cały kompleks należy oświetlić. Autorzy wniosku widzą tam łącznie 8 słupów oświetleniowych dla boiska piłkarskiego i boiska wielofunkcyjnego. Wokół tego drugiego miałaby jeszcze powstać trzytorowa bieżnia wyposażona w nawierzchnię wykonaną z poliuretanu; skocznia do skoku w dal z deską wykonaną z twardego drewna; bieżnia 100 m do biegów krótkich zakończona skocznią w dal.

 

9. Bezpieczny Plac Zabaw

Zgłaszający : Stowarzyszenie Mieszkańców Boryszewa i Zatorza w Sochaczewie.

Szacunkowa wartość zadania : 25.000 zł

Opis projektu : Wykonanie za istniejącą przy ulicy Fabrycznej przychodnią zdrowia bezpiecznego placu zabaw dla dzieci poprzez jego – utwardzenie, ogrodzenie, montaż nowych urządzeń i przeniesienie dotychczasowych urządzeń dla dzieci.

 

10. Utwardzenie ulicy Cmentarnej

Zgłaszający : Hanna Nowakowska – Zientara

Szacunkowa wartość zadania : 200.000 zł

Opis projektu : Utworzenie nawierzchni ulicy Cmentarnej począwszy od ul. Traugutta, a także wybudowanie chodnika dla pieszych.

 

11. Integracja społeczna Miejskiego Ośrodka Kultury w Sochaczewie

Zgłaszający: Miejski Ośrodek Kultury

Szacunkowy koszt: 139.000 zł.

Opis: Projekt dotyczy dwóch filii naszego MOK - w Chodakowie i Boryszewie. W opisie propozycji możemy przeczytać, że „MOK w Sochaczewie, wychodząc naprzeciw wszelkim grupom społecznym, od lat ubolewał nad brakiem profesjonalnego podjazdu dla niepełnosprawnych. W obu placówkach swoje siedziby mają stowarzyszenia i związki, m.in. Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenie Emerytów „Włókienko”, Związek Kombatantów RP. Niejednokrotnie spotykaliśmy się z sytuacją, w której osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich musiały być wnoszone na teren naszych placówek. Często rezygnowały również z uczestniczenia w życiu kulturalnym naszego miasta z powodu tak prozaicznej przyczyny jak… komunikacja”.

Tymczasem naprawdę wiele osób poruszających się na wózkach mogłoby uczestniczyć nie tylko w prowadzonych tu zajęciach, ale również innych wydarzeniach artystycznych. Natomiast ze względu na warunki panujące w obu placówkach, jakimi są wysokie schody przy wejściu głównym oraz duże zadrzewienie terenu, można tu zamontować jedynie platformy pionowe bez szybu. Produkowane są one z myślą o ułatwieniu osobom niepełnosprawnym dostępu do obiektów prywatnych i użyteczności publicznej do wysokości 2,20 metrów. Co ważne, platforma dostarczana jest na miejsce częściowo zmontowana, co umożliwia jej końcowe zamontowanie bez spawania i w stosunkowo krótkim czasie. Urządzenie jest również zabezpieczone antykorozyjnie, a więc przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak podkreśla dyrektor MOK, projekt „Integracja społeczna Miejskiego Ośrodka Kultury w Sochaczewie” służył będzie nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale także rodzicom z małymi dziećmi oraz seniorom, którym nie sprzyjają strome schody.

 

12.  Remont boiska sportowego

Zgłaszający: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie.

Szacunkowy koszt: w okrojonej wersji: 890.000 zł

Opis: Pełna nazwa projektu to „Remont i modernizacja boiska sportowego wraz z budową bieżni tartanowej przy ul. Warszawskiej 80”. Szacunkowy koszt projektu wynosi 891 750 zł. Prace, które należałoby wykonać w ramach tego projektu to: usunięcie starej nawierzchni z trawy naturalnej, drenaż boiska, doprowadzenie do odpowiedniej struktury warstwy wegetacyjnej, profilowanie płyty boiska, montaż systemu nawadniania, sianie murawy sportowej oraz wykonanie bieżni o powierzchni około 5000 mkw. (tartan z drenażem).

W uzasadnieniu możemy przeczytać: - Boisko sportowe i bieżnia nie posiadają odpowiedniej struktury, drenażu oraz nawierzchni, co w przypadku opadów atmosferycznych uniemożliwia korzystanie z w/w obiektów. Należy nadmienić, że na terenie całego miasta nie ma obiektu spełniającego powyższe kryteria. W związku z zapotrzebowaniem i zainteresowaniem uprawiania lekkiej atletyki przez szkoły, stowarzyszenia oraz osoby prywatne, istnieje potrzeba realizacji takiego zadania.

Zaletą tego projektu jest jego duże oddziaływanie społeczne, czyli możliwość korzystania z obiektu przez uczniów, placówki oświatowe i, oczywiście, wszystkich mieszkańców naszego miasta chętnych do uprawiania sportu i rekreacji. Poza tym będą się mogły na nim, w dogodnych warunkach, odbywać zawody sportowe i imprezy okolicznościowe.

 

13.  Pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią

Zgłaszający: Klub Sportowy BZURA – Marcin Kasza i Robert Szewczyk

Szacunkowy koszt: 1.000.000 zł

Opis: Proponowany przez władze klubu BZURA Chodaków zakres prac to przede wszystkim rozbudowa istniejącego boiska ze sztuczną nawierzchnią tak, by nowy obiekt można nazwać pełnowymiarowym. Całe pole do gry wyłożone miałoby być trawą syntetyczną o wysokości 4 cm, boisko ogrodzone i dodatkowo doświetlone kilkoma lampami.

Jak czytamy we wniosku, Sochaczew to jedno z niewielu miast, które nie posiada pełnowymiarowego, sztucznego boiska, co BZURZE niezwykle utrudnia rozgrywanie spotkań ligowych i nie tylko. W ostatnim sezonie na trawiastym obiekcie przy ul. Chopina nie rozegrano kilku meczów, bo nie pozwoliły na to warunki atmosferyczne.

„Z utworzenia pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią skorzystają wszyscy mieszkańcy Sochaczewa, a w szczególności kluby sportowe naszego miasta, które będą chciały w okresie jesienno – zimowym przeprowadzić pełnowartościowe treningi w danej dyscyplinie sportowej. Dodać należy, że obecnie z obiektu w Chodakowie korzysta KS Bzura Chodaków oraz Akademia Piłkarska Sochaczew do której należą dzieci i młodzież z roczników 1999-2007. Łącznie stanowią one grupę ok. 250 zawodników”. Wnioskodawcy podkreślają ponadto, że nowe boisko może przynosić dochody – ok. 100 tys. rocznie, jeśli jego zarządca wprowadzi opłaty za wynajem. Takie rozwiązanie stosuje większość miast, gdzie pełnowymiarowe boiska ze sztuczną trawą istnieją od dawna.

 

14.  Boryszewski Park Zdrowia

Zgłaszający: Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Rada Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej  oraz społeczność dzielnicy Boryszew

Wartość zadania: 500.000 zł.

Opis: Budowa ścieżki zdrowia będzie połączeniem biegu i marszu z ćwiczeniam ogólnosprawnościowymi na 17 przyrządach. W tym znajdować się będzie 6 stanowisk siłowni zewnętrznej, które w różnych konfiguracjach stanowią doskonały zestaw poprawiający zdolności rychowe, kondycję oraz stan samopoczucia zarówno osób starszych jak i dzieci oraz młodzieży.

Wykaz przyżądów do ćwiczeń znajdujących się na poszczególnych stacjach:

1 – drabinka ukośna, 2 – zestaw przyrządów do ćwiczenia mięśni brzucha, 3 – poręcze, 4 – drążki – podciąganie, 5 – drążek i drabinka, 6 – zestaw przyrządów do biegu z przeszkodami, 7 – przeplotnia, 8 – zestaw przyrządów do przeskoków przez przeszkody, 9 – zestaw przyrządów do skoków przez przeszkody, 10 – drabinka pionowa, 11 – drabinka pozioma. 6 stanowisk siłowni zewnętrznej: 1-wyciskanie siedząc, 2-wyciąg górny, 3-wahadło podwójne, 4-prasa nożna podwójna, 5-narciarz, 6-rower rehabilitacyjny.

Konstrukcje przyrządów zbudowane będą z trwałych elementów tj. drewno, metal, beton i opony. Przy każdym stanowisku umieszczona będzie tablica za zdjęciem i instrukcją jak wykonywać ćwiczenie oraz ich wpływem na zdrowie. Dodatkowo pomiędzy niektórymi stacjami zastosowane zostaną drewniane elementy palisady do przeskoków, rozciągania się lub zmiany kierunku biegu. Przebieg trasy zostanie oznakowany drogowskazami i znakami na drzewach. Między stacjami postawione będą ławki i kosze na śmieci.

Doskonałym uzupełnieniem ścieżki zdrowia będą już istniejące boiska sportowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki zdrowia. Warunkiem włączenia boisk do kompleksu będzie jedynie ich renowacja.

- boisko do piłki nożnej ( zmiana nawierzchni, wydrenowanie i wyrównanie )

 - przekształcenie boiska do piłki koszykowej w boisko wielofunkcyjne z możliwością gry w piłkę koszykową, ręczną i siatkową

- renowacja bieżni

- renowacja skoczni w dal

- wykonanie oświetlenia Boryszewskiego Parku Zdrowia

 

15.  Budowa boisk przy Zespole Szkół w Chodakowie

Zgłaszający:  Dyrektor, Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców Zespołu Szkół

Wartość zadania: 800.000 zł 

 Projekt przewiduje budowę wielofunkcyjnego boiska do gier zespołowych tj. m.in. piłki koszykowej i piłki ręcznej (ogrodzone, oświetlone, nawierzchnia syntetyczna jak na „Orliku” przy Gimnazjum Nr 2), a także drugiego boiska do piłki nożnej. Ono także miałoby być nowoczesne, wyposażone w sztuczną trawę, bramki, oświetlenie, ogrodzone. Autorzy widzieliby w ramach tego kompleksu także bieżnię lekkoatletyczną 3-torową.

W tym celu należy przygotować i uporządkować teren szkolny, który obecnie porośnięty jest krzakami i drzewami oraz rozebrać betonowy płot. W uzasadnieniu projektu czytamy, że szkoła boryka się z problemami braku miejsca do odbywania zajęć z wychowania fizycznego. Boisko, służyłoby nie tylko szkolnej młodzieży, ale również okolicznej społeczności.

 

16.  Budowa nawierzchni asfaltowej przy ul. Nadrzecznej

Zgłaszający: Mieszkańcy ulicy Nadrzecznej, przedstawiciel pomysłodawcy: Stanisław Sobczak

Wartość zadania: 700.000 zł

Opis: Mieszkańcy bardzo konkretnie opisali swoje oczekiwania. W ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego zaproponowali, by ul. Nadrzecznej najpierw naprawić kanalizację deszczową, następnie ustawić 4 słupy oświetleniowe (przebudowa linii energetycznej), na całej długości, po obu stronach jezdni ułożyć krawężniki a na koniec utwardzić nawierzchnię asfaltem.

W opinii ekspertów z ratusza, opisane zadanie można zrealizować, ale w nieco mniejszym zakresie, gdyż droga nie spełnia parametrów technicznych, jest zbyt wąska. Można ją utwardzić, bez krawężników, a zadanie potraktować jak poważny remont.

 

17.  Ogrodzenie wokół budynku Chodakowska 2a

Zgłaszający: Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Chodakowskiej 2a

Koszt: 31.000 zł

Opis: Mieszkańcy Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Chodakowskiej 2a wnioskują o budowę ogrodzenia wokół jej budynku. Koszt przedsięwzięcie szacują na 31 tys. zł. Jak piszą we wniosku, modernizacja ogrodzenia poprawi bezpieczeństwo dzieci bawiących się na placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 6 i uczniów Szkoły Podstawowej nr 7. (…) podkreśli także estetykę podwórka wspólnoty oraz zabezpieczy przed wchodzeniem wandali na teren posesji.

 

18. „Sochaczew Rozśpiewany”

Zgłaszający: Anna Sobkowicz-Folle, Katarzyna Szadkowska, Piotr Milczarek i Przemysław Stachowski z Miejskiego Ośrodka Kultury w Chodakowie.

Szacunkowa wartość: 20.000 zł

Opis: Autorzy wniosku ze swoim projektem trafić chcą do wyjątkowo szerokiej grupy wiekowej – od lat 12 do 60+. Właśnie ruszyła druga edycja projektu, a organizatorzy już planują poszerzenie formuły podczas trzeciej odsłony akcji. Odbędzie się ona w 2014 r.

„(…) projekt ma na celu upowszechnianie polskiej muzyki wśród młodzieży oraz aktywizację osób starszych, stworzenie uczestnikom możliwości rozwijania swoich umiejętności na najwyższym poziomie (…). Do finału  – konkursy w postaci spektaklu muzycznego – startuje 15 uczestników, którzy oceniani są w 3 kategoriach (duety, kategoria juniorów i kategoria seniorów)”  – piszą we wniosku złożonym do ratusza.

„Sochaczew Rozśpiewany” to przedsięwzięcie rozpisane na siedem miesięcy. Po przeprowadzonym castingu zaplanowano weekendowy wyjazd, którego efektem ma być mini spektakl muzyczny przygotowany dla mieszkańców Sochaczewa. Następnie przez 4 miesiące odbywać mają się warsztaty do spektaklu „Przychodzimy, odchodzimy”. Finał to wielka gala w postaci dwuczęściowego koncertu. Zaprezentują się na nim uczestnicy w repertuarze „Piwnicy pod Baranami”, odbędzie się również międzypokoleniowy występ jednej z gwiazd wieczoru. Wśród propozycji znaleźli się: Henryk Miśkiewicz z córką Dorotą, Alosza Awdrejew i Robert Janowski.

Jak mówią autorzy wniosku, celem projektu nie jest wygrana pieniężna czy rzeczowa, lecz możliwość kształcenia się pod okiem instruktorów. Najlepszy uczestnik otrzyma Grand Prix. Wszyscy uhonorowani zostaną pamiątkowymi zdjęciami, dyplomami i statuetkami.

 

19.  Sochaczewskie Kino Plenerowe w muszli koncertowej

Zgłaszający: Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Miasta Sochaczew, Tomasz Flakowski

Szacunkowy koszt: 6800 zł

Opis: Projekt polega na zorganizowaniu Sochaczewskiego Kina Plenerowego w okresie letnim na Muszli Koncertowej, poprzez ustawienie rzutnika i ekranu, rozstawienie nagłośnienia i czterokrotne wyświetlenie filmów w przedziale czasowym pomiędzy lipcem a sierpniem (raz na dwa tygodnie).

Projekt byłby realizowany wraz z Kinem Mazowsze, które w swojej ofercie ma odpowiedni sprzęt

i właściwe realizacji tego projektu doświadczenie.

Sochaczewskie Kino Plenerowe byłoby znakomitym poszerzeniem miejskiej oferty spędzania wolnego czasu. Jak czytamy we wniosku „nadszedł ten moment, żebyśmy przestali zazdrościć setkom polskich miast realizacji tego typu pomysłów i sami mogli się tym pochwalić. Koniec z nudnymi letnimi wieczorami, w których brakuje alternatywy dla telewizora czy komputera, ławki pod blokiem, czy wypadów poza miasto. Sochaczewskie Kino Plenerowe pozwoli nam na: fajnie spędzony czas z rodziną, znajomymi, rozmowę, spacer i wspólny film. Sochaczewianie zasługują na kino pod chmurką, plenerowe kino z prawdziwego zdarzenia”.

Zdaniem autorów projektu Kino Plenerowe będzie służył wszystkim mieszkańcom Sochaczewa, którzy zechcą obejrzeć dobry film, spędzić wspólnie czas z rodziną, bliskimi, przyjaciółmi, a może nawet spędzić w ten sposób pierwszą randkę. Ograniczenia, co do wieku zależą od wyboru filmu, który powinien odbyć się poprzez głosowanie internetowe.

 

20. Nazwa zadania: Elektroniczna platforma współpracy miasta i organizacji pozarządowych

Zgłaszający: Fundacja Autonomia

Wartość projektu: 50.000 zł.

Opis: Pomysł polega na stworzeniu zestawu innowacyjnych usług dla organizacji pozarządowych współpracujących z Miastem Sochaczew. Usługi te mogłyby być elementem portalu www.sochaczew.pl. Zdaniem prezes Autonomii Michała Jakubowskiego, usługi te usprawniałyby pracę urzędników i organizacji pozarządowych poprzez przyśpieszenie poszczególnych działań, a także promocję wykorzystania nowych technologii w działaniu urzędu i organizacji pozarządowych.

Przykładowy katalog usług proponowany przez fundację mógłby zawierać np. generator ofert konkursowych oraz sprawozdań konkursowych. Umożliwiłoby to wypełnianie ofert w specjalnym formularzu, co z kolei wyeliminowałoby możliwość popełnienia błędów formalnych. Następnie wygenerowana oferta przesyłana byłaby elektronicznie do urzędu oraz składana w wersji papierowej ze stosownymi podpisami. W ten sam sposób składane byłoby sprawozdanie z realizacji zadania publicznego.

Kolejne usługi objęłyby możliwość elektronicznego złożenia wniosku o patronat burmistrza czy wniosku o organizację imprezy masowej i poświęcony NGO newsletter.

Wnioskodawcy chcieliby stworzenia kompletnej interaktywnej bazy danych organizacji pozarządowych działających na terenie miasta. Miałby zawierać listę powiązanych z daną organizacją dotacji z budżetu miasta, ofert złożonych w konkursach, wyników kontroli, nagród przyznanych danym podmiotom w organizowanych przez miasto konkursach, plebiscytach i innych przedsięwzięciach. Stworzenie systemu elektronicznego nie wykluczałoby oczywiście tradycyjnej współpracy z podmiotami, które się na to zdecydują. Zgodnie z bazą fundacji „Autonomia” na terenie Sochaczewa funkcjonują 92 organizacje pozarządowe.

 

 

Wnioski, których Zespół Opiniujący nie skierował pod głosowanie

 

Przystań nad Bzurą w Sochaczewie

6  mln

Krop Henryk

Wartość inwestycji przekracza dopuszczony w SBO limit 1 mln zł. Nie udałoby się zrealizować tego projektu w rok. Niezbędna byłaby m.in. decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzja konserwatora zabytków (teren objęty ochroną konserwatorską) i decyzja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (to teren zalewowy)

 

Przebudowa / remont ul Staszica

6 mln zł

16 wniosków o tej samej treści złożonych przez mieszkańców i radnego Edwarda Stasiaka

Wartość inwestycji kilkakrotnie przekracza dopuszczony w SBO limit 1 mln zł. Ulica Staszica jest drogą powiatową, nie miejską. Wbrew wcześniejszym deklaracjom, do 30 września br. starosta nie złożył wniosku o dofinansowanie tego zadania z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, nie przyjął też propozycji burmistrza, by inwestycję miasto wsparło kwotą 1,5 mln zł.

 

Ścieżka rowerowa w pasie kolejki od PKP do Tułowic

2,5 mln zł

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wartość zadania przekracza 1mln zł, lokalizacja na terenie nie należącym do miasta, skompilowana  procedura pozyskania terenu, co w przypadku PKP jest szczególnie długotrwałe.

 

Zagospodarowanie terenu przystani nad Bzurą

6 mln

Stowarzyszenie Motocykliści Sochaczewa

Wartość inwestycji przekracza dopuszczony w SBO limit 1 mln zł. Nie udałoby się zrealizować tego projektu w rok. Niezbędna byłaby m.in. decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzja konserwatora zabytków (teren objęty ochroną konserwatorską) i decyzja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (to teren zalewowy)

 

Mostek Zakochanych – kładka

Powyżej 1 mln zł

Monika Kosowiec-Placek

Wartość inwestycji powyżej 1 mln zł, do tego stan prawny gruntu pozostaje  nieuregulowany. Niezbędne byłaby uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, decyzji lokalizacyjnej, decyzji Zarządu Gospodarki Wodnej i  Konserwatora Zabytków.

 

Zespół boisk przy Zespole Szkół w Sochaczewie

600.000 zł

Krzysztof Kubik

Wniosek niemal identyczny z tym, złożonym przez dyrekcję Zespołu Szkół. Odrzucony nie przewiduje budowy bieżni wokół boiska, poddany pod głosowanie obejmuje także ten element.

 

Rewitalizacja terenu muszli koncertowej w Sochaczewie

Powyżej 1 mln zł

Fundacja Autonomia i Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie NASZ ZAMEK

Wartość inwestycji przekracza dopuszczony w SBO limit 1 mln zł. Nie udałoby się też zrealizować tego projektu w rok.

 

Modernizacja ul Podgórnej

1,5 mln zł

Mieszkańcy ul Podgórnej

Przed budową nawierzchni asfaltowej wraz z krawężnikami wskazana jest budowa sieci kanalizacji deszczowej. Inwestycja łącznie przekracza wartość 1mln zł.

 

KINO-TEATR SOCHACZEW – Rozwój Kultury Młodych i Straszych

1 mln zł

Stowarzyszenie "WSPIERAJ-POMAGAJ"

Budynek, w którym mieści się MOK przy ul. Żeromskiego 8, nie stanowi własności miasta. Jest wynajmowany na zasadzie wieloletniej umowy. Miasto nie może inwestować w cudzą własność.

 

Termomodernizacja MOK w Chodakowie wraz z przebudową terenu wokół budynku MOK i hali MOSiR

1,4 mln zł

Stowarzyszenie Ruch Obywatelski - Teraz Sochaczew

Wartość inwestycji przekracza dopuszczony w SBO limit 1 mln zł. Sama termomodernizacja obiektu, bez wymiany centralnego ogrzewania, to 1,1 mln; do tego przebudowa terenu wokół budynku 180 tys., iluminacja i platforma dla niepełnosprawnych 70 tys.

 

Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul Kolejowej i Wyszogrodzkiej

2 mln zł

Radny Rady Miejskiej August Rutkowski

Wartość inwestycji przekracza dopuszczony w SBO limit 1 mln zł. Ponadto ścieżka miałaby przebiegać po terenach PKP, a tu procedura uzyskania prawa do dysponowania gruntem jest niezwykle długotrwała

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy