Wychowanie przez czytanie drogą do patriotyzmu

/ 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wychowanie przez czytanie drogą do patriotyzmu Słowo pisane sochaczew
+5

(…) Takie będą Rzeczypospolite, jak ich młodzieży chowanie (…). Wychowanie w duchu patriotyzmu, to obowiązek rodziców. Pomóc im może szkoła. W roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, szczególnie zwraca się uwagę na wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw wśród uczniów, bo to pierwszy na liście ministra edukacji priorytet wśród kierunków realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2018/2019. Pedagogiczna Biblioteka w Sochaczewie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli, i zgodnie z wytycznymi MEN, zorganizowała konferencję pod ogólnym hasłem Wychowanie przez czytanie. W programie obok wykładów Wychowanie przez przykład i Wychowanie w patriotyzmie, znalazły się wystąpienia przedstawicieli lokalnych muzeów.

Obecność dyrektorów i nauczycieli bibliotekarzy z kilkudziesięciu placówek oświatowych z całego powiatu sochaczewskiego na konferencji, świadczy o tym, że los ich wychowanków nie jest im obojętny. Na barkach każdego nauczyciela spoczywa obowiązek nie tylko nauczania, ale także wspierania rodziców w wychowaniu młodego człowieka. Jednym ze sposobów na dobre wychowanie jest czytanie. Obcowanie z wybraną książką, zarówno w domu jak i w szkole, tym najtańszym i ogólnodostępnym narzędziem, sprzyja ogólnemu rozwojowi dzieci, ale też wzmacnia przywiązanie do kraju rodzinnego.

Wykład Katarzyny Wiśniewskiej, który dotyczył przypomniał zebranym, że dorośli swoim przykładem, systemem wartości, postawą wpływają na kształtowanie osobowości dzieci, są dla nich wzorem do naśladowania. Czy wymagając od dzieci, wymagamy od siebie? Czy oczekując, aby czytały książki, sami to robimy? Nie trzeba udowadniać, że czytający rodzice/dorośli, to lubiący książki dzieci. Pięknie o wychowaniu, w oparciu o literaturę dla dzieci, mówiła także inna prelegentka Sylwia Bąbik. Skupiła się na tytułach z wątkami patriotyzmu, a zaczęła swoją wypowiedź od słów Cycerona ”Żadne miejsce nie powinno być milsze dla Ciebie od Ojczyzny”.

W wychowaniu do wartości i umiłowaniu Ojczyzny pomocne są instytucje, które cele te realizują na co dzień poprzez swoją ofertę edukacyjną. Jakub Wojewoda z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, Katarzyna Marzęcka z Zespołu Edukacji Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli i Łukasz Popowski z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, po kolei, z wielkim entuzjazmem, opowiadali, jak obecnie wyglądają lekcje muzealne i przedstawili propozycje dla szkól i przedszkoli. Teraz to miejsca, gdzie dzieci doświadczają, eksperymentują, bawią się, tworzą i w ten sposób uczą się, także patriotyzmu.

Wyniesiona z konferencji wiedza, nowe doświadczenia, znajomości, oferty placówek wspomagających z pewnością wzbogacą warsztat pracy każdego uczestnika konferencji.

E.Sz. 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy