Wyjątkowe ferie zimowe w Muzeum Kolei Wąskotorowej

/ 36 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wyjątkowe ferie zimowe w Muzeum Kolei Wąskotorowej Rekreacja sochaczew
+31

W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zakończyły się wyjątkowo długie ferie zimowe. Rozpoczęliśmy je bowiem wspólnie z mieszkańcami województwa mazowieckiego, zakończyliśmy zaś wraz z zamieszkałymi w województwie łódzkim. W okresie od 26 stycznia do 24 lutego br. nasza placówka realizowała bogaty program "Ferii z wąskotorówką 2019". Spotkał się on z zainteresowaniem i entuzjazmem wśród dzieci i ich opiekunów, w związku z tym ferie w naszej placówce możemy zaliczyć do wyjątkowo udanych. Na sukces złożyło się kilka aspektów naszej oferty, wśród których na pewno należy wymienić urozmaicone zajęcia edukacyjno-warsztatowe oraz kilka specjalnie na ten czas zaaranżowanych wydarzeń z pociągiem Retro w roli głównej.

Istotnym czynnikiem, wpływającym na charakter i przebieg "Ferii z wąskotorówką 2019", było wydarzenie nietuzinkowe, a mianowicie otwarcie dla zwiedzających w dniu 26 stycznia nowej makiety kolejowej pn. "Sochaczewska Kolej Dojazdowa". Stała się ona nie tylko tematem przewodnim ferii w naszej jednostce, lecz także jedną z głównych atrakcji wszystkich zaplanowanych zajęć i imprez, przyciągając do muzeum zarówno miłośników kolejnictwa, jak i zainteresowanych lokalną historią i tradycją.

W trakcie ferii odbyły się również trzy imprezy, które w niebanalny sposób urozmaicały czas wolny od szkoły. Były to kolejno "Inauguracja ferii z wąskotorówką 2019", "Karnawał na wąskim torze 2019" oraz "Zakończenie ferii z wąskotorówką 2019", a każdą z osobna relacjonowaliśmy na naszej stronie internetowej mkw.e-Sochaczew.pl. Nowością i z pewnością dużą niespodzianką, nie tylko dla sochaczewian, były zaproponowane w ich ramach pierwsze od wielu lat zimowe przejazdy pociągiem Retro, który trzykrotnie przewiózł turystów na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. W klimatycznych przejazdach naszym zabytkowym składem wzięło udział w sumie aż 364 osób.

Chlebem powszednim feryjnej oferty były zaplanowane codzienne zajęcia edukacyjno-warsztatowe. W ich ramach zaaranżowana była część dydaktyczna, w trakcie której prezentowaliśmy dzieciom i młodzieży historię sochaczewskiej wąskotorówki, wzbogaconą ponadto o wybrane zagadnienia dziejów Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. Stałym elementem spotkań były kolejowe warsztaty plastyczne oparte na sztuce rękodzielniczej zwanej scrapbookingiem, a wykonane w ich trakcie kompozycje plastyczne stanowiły efektowną pamiątkę z pobytu w naszej placówce. W kolejnym etapie prezentowaliśmy uczestnikom naszą najnowszą wystawę stałą pt. "Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984" i wspomnianą makietę kolejową, po czym prowadziliśmy spacer po muzealnym skansenie, zapoznając ich z największą kolekcją taboru wąskotorowego w Europie. Zwieńczeniem pobytu w muzeum było ognisko na terenie skansenu, połączone z konsumpcją usmażonych kiełbasek w zabytkowym wagonie barowym. Oprócz opisywanych zajęć, trwających standardowo półtorej godziny, niektóre grupy spędziły z nami dużo więcej czasu. Alternatywą były m.in. czterogodzinne lekcje specjalne pn. "Dzień w świecie wąskich torów", stanowiące połączenie edukacji, rekreacji i zabawy, oczywiście w kolejowym wydaniu. Z feryjnej oferty edukacyjnej skorzystało w tym roku wiele grup zorganizowanych. Odbyło się 8 lekcji, w których uczestniczyło łącznie 179 dzieci.

Różnorodny i bogaty program "Ferii z wąskotorówką 2019" przyciągnął do Muzeum Kolei Wąskotorowej wielu zwiedzających. W naszych progach gościliśmy w tym czasie zarówno grupy zorganizowane, jak i mniejsze grupki rodzinne czy klientów indywidualnych. Łączna frekwencja wyniosła aż 1072 osoby. Cieszymy się, że nasza placówka dla tak licznego grona stanowi atrakcyjne i wartościowe miejsce na odpoczynek, rekreację i edukację. Dziękujemy wszystkim za odwiedziny i zapraszamy do wspólnego spędzenia ferii za rok!

Monika Szymańska
Tomasz Karolak

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach, Łukasz Popowski, Tomasz Karolak, Monika Szymańska

Więcej zdjęć w naszej galerii!

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy