Wyniki SBO 2015: będzie plaża miejska, ale będą też szkolne toalety

/ 11 komentarzy
Zdjęcia i foto: Wyniki SBO 2015: będzie plaża miejska, ale będą też szkolne toalety Inwestycje sochaczew


Przebieg głosowania Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego, który realizowany będzie w przyszłym roku, udowodnił, że gdyby nie zryw społeczny, zaangażowanie mediów, stowarzyszeń, firm, nie byłoby wśród zakwalifikowanych do wykonania zadań projektów prawdziwie obywatelskich. Plaża miejska, której wykonanie rekomendowało również e-Sochaczew.pl, okazała się zwycięzcą III edycji SBO, ale w finale znalazły się też inwestycje szkolne, w tym budowa boiska piłki nożnej i bieżni lekkoatletycznej przy Szkole Podstawowej nr 2, która pochłonie blisko 70% całej kwoty Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego, jak i remont łazienek w Trójce.

 

Ratusz podał wyniki III edycji sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego, który realizowany będzie w przyszłym roku. Do podziału między zgłoszone przez sochaczewian i zakwalifikowane przez Urząd Miasta projekty było 1 100 000 złotych . Oto finaliści:


1.       Plaża miejska nad Bzurą z pomostem do cumowania kajaków: na ten wniosek zagłosowano 1991 mieszkańców naszego miasta. Wartość projektu 300 tysięcy złotych. Opis: Założeniem projektu jest wykonanie plaży miejskiej z pomostem do cumowania kajaków. W celu realizacji projektu należy wykonać prace ziemne umożliwiające wyznaczenie plaży miejskiej pokrytej piaskiem. Proponujemy zakup pomostu pływającego wykonanego z modułów z tworzywa sztucznego pozwalających na ewentualną rozbudowę oraz szybki montaż i demontaż co jest wskazane ze względu na okresowe powodzie mogące zniszczyć pomost stały. Pomost pełniłby rolę przystani do cumowania kajaków – wnioskodawca Stowarzyszenie Motocyklistów Sochaczewa.

 

2.       Pracownia komputerowa dla Zespołu Szkół w Sochaczewie – głosów 1672. Wartość 100 tysięcy złotych. Opis projektu: Celem projektu jest wyposażenie pracowni komputerowej w naszej szkole w nowe zestawy komputerowe ( 22 sztuki ), zawierające co najmniej: procesor Intel Core i5 3, 1 GHz, HD Grapics 4600, pamięć operacyjna (RAM) co najmniej 8 GHz i monitory 21, 5 cala. W ramach wyposażenia pracowni przewidywany jest także remont istniejącej sieci – wnioskodawca Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Sochaczewie.

 

3.       Boisko do piłki nożnej i bieżni lekkoatletycznej przy Szkole Podstawowej nr 2 – ten wniosek otrzymał 1340 głosów poparcia. Wartość projektu 740 tysięcy złotych. Opis: Rosnąca popularność aktywnego spędzania czasu wolnego czasu powoduje, że pilną staje się potrzeba zapewnienia mieszkańcom odpowiedniej infrastruktury i zaplecza sportowo-rekreacyjnego. Problemem z jakim boryka się dzisiaj każdy kraj, miasto, wieś to podnoszenie szeroko rozumianej kultury fizycznej wśród społeczeństwa. Czynna rekreacja jest niezbędna no obecnym etapie rozwoju cywilizacji. W tym celu powstał projekt, którego zdaniem jest połączenie: poprawy aktywności ruchowej, nakłonienie do czynnej rekreacji, promowanie zdrowego trybu życia, organizacji wolnego czasu wśród mieszkańców, oraz realizacji programu wychowania fizycznego przez uczniów i nauczycieli wszystkich rodzajów pobliskich szkół. Sochaczewski Boryszew zamieszkują ludzie o różnym wieku. Atrakcyjność terenu przy Szkole Podstawowej nr 2 zachęci mieszkańców do aktywnego spędzania tam wolnego czasu. W obecnej chwili mieszkańcy tej dzielnicy nie mają dostępu do podobnego kompleksu – wnioskodawca społeczność szkolna i radni miejscy.

 

4.       Wymiana instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej z remontem łazienek w Szkole Podstawowej nr 3 – liczba oddanych głosów 766. Wartość projektu: 100 tysięcy złotych. Opis: prace remontowe wewnątrz „starej” części czterokondygnacyjnego budynku szkoły polegające na:  wymianie skorodowanej żeliwnej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, skucie starej glazury i terakoty w łazienkach, ułożenie nowej, wymiana armatury, prace malarskie po wymianie instalacji – wnioskodawca dyrekcja, rada rodziców i społeczność szkolna.

 

5.       Oświetlenie wraz z nawodnieniem boiska w Chodakowie – liczba oddanych głosów  523. Wartość projektu 100 tysięcy złotych. Opis: A) Oświetlenie podstawowe Boiska -  płyta główna ul. Chopina 101. Zakup Słupów wraz z lampami  dla boiska pełnowymiarowego (100x45) – cena za 6 słupów z lampami około 60 tys. zł (materiał / robocizna). Konieczność wyposażenia boiska w 6 (sześć) słupów po trzy na każdą stronę wraz ze stosownym podłączeniem do źródła energii.  B) Wykonanie nawodnienia Boiska - płyta główna ul. Chopina 101 – wnioskodawca Robert Szewczyk, prezes Stowarzyszenia KS Bzura Chodaków.

 

Kwalifikowanie do SBO inwestycji szkolnych, oczywiście potrzebnych, poza tym, że udowadnia, jak niedoinwestowane są miejskie placówki, całkowicie burzy sens budżetu obywatelskiego. Głosowanie na takie zadania ułatwia pośrednictwo uczniów, znacząco ograniczając szanse na finał projektów faktycznie społecznych i obywatelskich. W tym roku mieszkańcy Sochaczewa pokazali burmistrzowi czerwoną kartkę, biorąc w swoje ręce los projektu plaży miejskiej. Wiele osób dołożyło wielkich starań, by projekt miał szansę konkurować z inwestycjami szkolnymi. Udało się, ale inne znakomite pomysły obywateli, jak miasteczko rowerowe, przepadły pod toaletami w Trójce czy boiskiem dla Dwójki. W przyszłym roku społecznikom naszego miasta może zwyczajnie już nie chcieć się walczyć z wiatrakami. Jeśli ratusz nie zmieni formuły SBO, o co od trzech lat apelują różne środowiska, sochaczewski budżet obywatelski stanie się kompletną fikcją.

 

Oto rozkład głosów na wszystkie zakwalifikowane do realizacji inwestycje (źródło UM):

 

Plaża miejska z pomostem do cumowania kajaków 1991

Pracownia komputerowa dla Zespołu Szkół w Sochaczewie  1672

Boisko do piłki nożnej i bieżni lekkoatletycznej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sochaczewie  1340

Boisko wielofunkcyjne przy Gimnazjum nr 1 i Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Hanki Sawickiej 5-7 w Sochaczewie 1332

Remont oraz wykonanie nowych miejsc parkingowych 954

Remont przycmentarnej Kaplicy  833

Wymiana instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej z remontem łazienek 766

Oświetlenie i nawodnienie boiska w Chodakowie  523

Sochaczewski Klub dla Rodzin „Wesoła Chata” 418

Winda towarowo-gastronomiczna w przedszkolu 334

Chodniki dla Chodakowa 299

Asfalt za Bzurą  292

„Pod czujnym okiem” - rozbudowa systemu monitoringu miejskiego oraz modernizacja Centrum Monitoringu Wizyjnego  291

Boisko wielofunkcyjne i siłownia zewnętrzna na Zatorzu 271

Autobus City Smile   254

boryszewskie boisko do piłki nożnej 200

Chodnik z oświetleniem na ulicy Topolowej  184

Remont ulicy Bohaterów Chodakowa 183

Mały Amfiteatr w Dzielnicy 167

Miasteczko Komunikacyjne  148

Tablice wizualizujące historyczny wygląd sochaczewskiego zamku 133

Studio nagrań Sochaczew  118

Zagospodarowanie terenów między blokami na ul. Senatorskiej   115

Podjazdy dla niepełnosprawnych w Miejskim Ośrodku Kultury w Chodakowie 109

Chodnik na ulicy Pocztowej  50


figa 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (11)

LYSY-1982LYSY-1982
0
Pomysl dobry tylko oby byl to projekt rozwojowy. W lato i cieple dni wiosna, jesienia bedzie to miejsce uzyteczne to fakt ale w dni "zimne" bedzie zarastal i sluzyl jako miejscowka na wino. Moze warto pomyslec zeby w przyszlosci jakas promenade zrobic wzdluz rzeki, sciezke rowerowa zeby dac mieszkanca szanse i powod do ruchu. Oby tym razej nie okazalo sie ze jest popelnionych tyle bledow ze nawet Pan Bareja by mogl czerpac inspiracje do filmow. (2015-10-31 13:10)
Obywatel85Obywatel85
0
Taką powiedzmy ,,plaże,, też ktoś musi pilnować dodatkowe oświetlenie i kamera są nie zbędne,poza tym jak to będzie wyglądało miejsce będzie ogólnie dostępne ? czy może będzie pod kluczem motocyklistów ???

Pozostałe projekty przemilczę boiska,łazienki itd to po prostu żenada i wstyd.........................ale rozumiem kasa pusta więc władca grodu musi kombinować. (2015-10-31 14:03)
tadeusztadeusz
0
Budżet obywatelski w swojej pierwotnej formie którą jako pierwszy przedstawił Przemek Gaik został zamieniony przez Osieckiego na koncert życzeń inwestycji przydatnych władzy... mieszkańcy mają niewiele do powiedzenia mimo ogromnego zaangażowania... co do plaży... jeśli zostanie wybudowana w taki sposób aby jej rzeka nie zalewała wiosną to będzie to całkiem fajne miejsce na spacer... choć naprawdę boje się realizacji każdej nowej inwestycji przez ekipę burmistrza Osieckiego z jednego względu... w każdym przypadku.... z przy każdej sposobności... urzędnicy partaczą inwestycje za inwestycją... począwszy od realizacji ''Wzgórza Zamkowego'' ''Kramnice'' z kasy od Czubackiego po ul.Staszica z kasy od ''Starej ekipy Powiatu''... Brak umiejętności pozyskiwania pieniędzy z Unii przez Novoosieckich przemilczę ale wszędobylska bylejakość realizacji zaplanowanych działań woła o pomstę do nieba!!! (2015-10-31 15:32)
tadeusztadeusz
0
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (2015-10-31 15:37)
LYSY-1982LYSY-1982
+1
Dobrze ze cos w tym miescie sie dzieje choc i tak malo. Oby ta plaza nie okazala sie "umocnionymi ruinami zamku" bo poki co to tam pieniadze wydane a pozytku z tego prawie zadnego. Nie jestem za tym aby to zniszczyc ale jaka to ma korzysc dla pezecietnego mieszkanca? Byl raz zobaczyl i zapomnial ale gdyby to zabezpieczyc i tam cos zrobic np: kawiarenke czy cos podobnego co przyciagnie ludzi po raz kolejny to ma sens, moim zdaneim. Jesli bedzie plaza a na niej potluczone butelki po nocnych markach to jaki sens tej plazy? Moze lepiej promenade, przeciez w Bzurze nikt sie nie bedzie pluskal no chyba ze jakis zbiornik z boku wybudowac. Opalac to sie kazdy moze na dzialce wiec plaza i kajaki ok ale zanim ktos tam szpadel wbije niech pomysli i zrobi cos z glowa a nie po to zeby bylo sie czym chwalic na zdjeciach. Pan Tadeusz wymienil juz pare potkniec wiec ja juz nie powtarzam... Zrobic raz a dobrze!!!! Moze projekt powinni wybrac mieszkancy bo przeciez oni tam beda przebywac, zrobic przetarg o ktorym bedzie wiadomo w calym kraju i firamy ktore cos potrafia sie znajda, do tego wizualizacja projektu przed rozpoczeciem prac zeby sie nie okazalo ze na papierze wyglada ladnie a na koniec ... to co zwykle. Pozdrawiam! (2015-10-31 15:59)
medika_amedika_a
0
jak zobaczę - uwierzę (2015-10-31 19:01)
NastroNastro
+5
Skoro łazienki w SP3 będą remontowane za budżetowe obywatelskie pieniądze, to ja pójdę tam się obywatelsko odlać jak mnie przyciśnie na mieście nagła potrzeba. I co mi zrobią? W końcu to teraz będzie szalet miejski wyremontowany za nasze, miejskie podatki. Budżet obywatelski ma służyć obywatelom, więc niech służy zgodnie z przeznaczeniem. (2015-10-31 22:18)
kacperskyykacperskyy
+1
nie no, przeciez to noz sie w kieszeni otwiera.. za to:

Wymiana instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej z remontem łazienek w Szkole Podstawowej nr 3
Pracownia komputerowa dla Zespołu Szkół w Sochaczewie

burmistrz czy urzad powinien przeprosci i wysupłać kase z budzetu na to przeznaczonego a kase z SBO przeniesc na plaze miejska lub inny projekt sluzacy wszystkim mieszkancom.

co to ma byc? prywatne grupki ludzi zwijaja kase dla wlasnych celow? moze mi w domu w kiblu marmury polozycie? (2015-11-01 19:15)
Reage77Reage77
0
Cieszę się, że ZS w Chodakowie znów skorzysta z SBO, ale szczerze mówiąc jeśli ma to być sposób przekazywania pieniędzy z UM do szkół czy stowarzyszeń to jest tosposób żałosny.
Walka pomiędzy szkołami o kible, komputery, co to ma być?
W mojej ocenie tylko projekt plaży miejskiej jest "obywatelski", tzn służący ogółowi społeczeństwa.
Idea słuszna, wykonanie tragedia.
(2015-11-03 11:38)
suzanasuzana
0
A może już najwyższy czas zastanowić się nad wybudowaniem drugiego mostu, bo to co się dzieje rano i w godzinach szczytu to jest jeden wielki horror dla mieszkańców którzy mieszkają po drugiej stronie rzeki. Ciekawe jak będziemy się przeprawić w następnym roku kiedy jedyny most będzie remontowany . (2015-11-03 20:27)
pawlipawli
0
Budżet jaki? ...Obywaelski?. Śmiech na sali.Toalety,pracownia komputerowa,miejsca parkingowe???Ja wiem,że jest to potrzebne,ale na to powinny być środki z innej puli.Tego typu projekty nie powinny być włączane pod głosowanie. (2015-11-05 21:50)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy