Wyniki SBO 2017: kpiny z obywatelskiego projektu?

/ 9 komentarzy
Zdjęcia i foto: Wyniki SBO 2017: kpiny z obywatelskiego projektu? Inwestycje sochaczew

Remont łazienek w Zespole Szkół w Chodakowie, budowa parkingu przy tej samej placówce, boisko wielofunkcyjne przy SP nr 3 i Gimnazjum nr 1 – to projekty, które uzyskały największe poparcie w ramach głosowania nad Sochaczewskim Budżetem Obywatelskim 2017. Ci, którym bliska jest idea tej inicjatywy, nie kryją oburzenia. Realizacja inwestycji stricte samorządowych ze środków SBO wypacza całkowicie sens projektu.

 

Wyniki głosowania na projektami, które mają być zrealizowane w 2017 roku w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego, chyba najsilniej w historii istnienia tej inicjatywy w naszym mieście dowodzą jej niezrozumienia przez władze samorządowe. Głosy krytyczne wobec dopuszczania do SBO wniosków o wykonanie inwestycji, które leżą w gestii obowiązkowych zadań samorządów, pojawiają się od początku. Mimo wszystko udało się w ostatnich latach zrealizować tak społeczne inwestycje, jak siłownie zewnętrzne, sekundniki na światłach, kino letnie czy, największa z nich, plaża miejska nad Bzurą, choć ich koszty pochłonęły tylko niewielką część obywatelskiego budżetu.


Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku żadna lub prawie żadna (ewentualnie jakieś malutkie) inwestycja SBO nie będzie posiadała pożądanego społecznego charakteru. Wygrał remont łazienek w Zespole Szkół w Chodakowie (placówce już przecież mocno zasilonej pieniędzmi z SBO), tuż za nim uplasowały się inne szkolne modernizacje. Wyniki pokazują też, co niejednokrotnie podnoszono, że wobec inwestycji szkolnych, w poparcie których angażowani są poza kadrą, również uczniowie i ich rodzice, projekty obywatelskie nie związane z żadnymi konkretnymi środowiskami, mają dużo mniejszą szansę na finał.


Ostateczne wyniki SBO 2017 powinniśmy poznać jeszcze dziś, ale już teraz, na podstawie opublikowanego przez ratusz zestawienia wszystkich oddanych na projekty głosów możemy wskazać projekty, które na 99 % zakwalifikowały się do realizacji. Oto one:


- remont łazienek szkolnych w Zespole Szkół w Sochaczewie, 1392 głosów, szacowany koszt 100 tysięcy złotych,

- budowa parkingu przy Zespole Szkół w Sochaczewie: 1381 głosów, szacowany koszt 430 tysięcy złotych,

-  boisko wielofunkcyjne przy Gimnazjum nr 1 i Szkole Podstawowej nr 3: 1070 głosów, szacowany koszt ok. 830 tysięcy złotych.


Do tych finalistów dołączy prawdopodobnie jeszcze jeden lub dwa małe projekty, być może elektroniczne tablice wyników na stadionach MOSiR przy ul. Warszawskiej 80 i Chopina 101 i Klub dla rodzin „Wesoła Chata”.


Szczegółowe wyniki głosowania nad SBO 2017 podajemy w załączeniu. Gdy tylko burmistrz zdecyduje ostatecznie, które z projektów zostaną w przyszłym roku zrealizowane, uaktualnimy dane. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Dokumenty (1)Opinie i komentarze użytkowników (9)

margot45margot45
+1
A toalet miejskich jak ne było, tak nie ma.... (2016-11-02 12:29)
FENK@FENK@
+1
Mój syn dostał w szkole listę z zaznaczonymi już zgodnie ze wskazówkami nauczyciela "odpowiednimi" okienkami. Naturalnie dotyczyły one prac w szkole do której uczęszcza. Nie podpisałam tej karty. Zagłosowałam na inny projekt (2016-11-02 12:41)
NastroNastro
+1
https://budzet.sochaczew.pl/budzet24/desktop

To jakaś kpina, aby za kasę z SBO remontowano kible w szkołach.
Kiedyś chyba pisałem i powtórzę jeszcze raz: idę do takiej szkoły, chcę się obywatelsko wypróżnić. Czy mogę? Czy woźna mnie nie wyrzuci? Przecież jestem obywatelem, a kible są remontowane za obywatelskie pieniądze...
KOMU MA SŁUŻYĆ TAKIE PRZEZNACZENIE SBO ????
Niemniej jednak gratuluję zwycięzcom bo potrafili jak widać ogarnąć marketing związany z głosowaniem i wygrali.

Jeszcze jedno - oddano 809 głosów NIEWAŻNYCH !!! Ludzie ! Uważacie, że znacie się na polityce, religii, gospodarce, a nie potraficie nawet poprawnie oddać głosu !!! ??? (2016-11-02 12:46)
kacperskyykacperskyy
+1
burmistrz i urzad miasta kpia sobie jawnie z obywateli. to jest wstyd i hanba ze z tej masy projektow wogole wybraliscie takie pod glosowanie? kto wam kazal wybierac takie projekty? burmistrz?

a to ze ludzie potem na nie glosowali to sie nie dziwie... to ze pojedynczy obywatele nie maja szans z organizowana instytucja tym bardziej jak biedni nauczyciele co zarabiaja grosze powiedza rodzicom - chcecie nowy kibel to glosujcie bo my kasy nie mamy zeby to wyremontowac.... to jak ma nie wygrac taka inicjatywa???

sochaczew juz nie kojarzy sie z chopinem (co i tak było durnym pomyslem dzialu promocji zeby wogole to miasto kojarzyc z kompozytorem) teraz bedzie kojarzyc sie z SEDESAMI i pan panie burmistrzu moze sobie wstawic na najblizsze plakaty wyborcze w tel SEDES lub zawiesic go na murach urzedu miasta (2016-11-02 13:49)
zbigniew15zbigniew15
+1
Jeżeli łazienki w szkole mają być remontowane w ramach SBO, to powinny być dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta. Parking przy szkole również. (2016-11-02 14:52)
piotr-bliznapiotr-blizna
-2
kpiną jest pisanie takich bzdur- to co ?Jakie propozycje społeczne takie wyniki - kto zorganizował sie i zaangażował i miał większość ten wygrywa - to jest takie państwo . Bolesny skowyt zbitych psów jest jednak widać doniosły - CO TENDENCYJNIE KOMENTUJE REDAKCJA nie profesjonalne podejście dziwi mnie tak doświadczonej dziennikarki. Napisz artykuł bezstronnie a ludzie jak niżej pod tym będą pisać - (2016-11-02 15:01)
bandarbandar
0
Czy z SBO, czy z budżetu gminy, to jak by nie patrzeć za publiczne pieniądze. Różnica tkwi jedynie w gremium decydującym o wydatku. Idea SBO od początku jest troszkę wypaczona, więc wcale się nie dziwię, że zwyciężają takie projekty. Zgadzam się z przedmówcą, że zadziałał "marketing sfokusowany na target". Gdy idzie o pieniądza, kończą się sentymenty. Zauważcie Państwo, że nawet organizacje charytatywne się reklamują. Zwyciężyli, niech mają. Toż to dla dzieciaków.
PS: Nie życzę sobie obcych dorosłych w szkolnych łazienkach dla dzieci. (2016-11-02 16:16)
kacperskyykacperskyy
+1
Ile te remonty kibli kosztowały???

sluchajcie !!! na projekt warty 830 000 PLN wystarczylo 1070 glosów.... 830 000 : 1070 = 800 zlotych na łebka.... starczy na remont kibli w prywatnych domach? no chociaz na nowy klozet? zbierzmy sie w 1100 osób i złożmy taki projekt...

to co zbieramy sie? zalozymy stronke na fejsbuku kazdy sie sglosi.. a przeciez mozemy nie 830 000 tysiecy a poprosic o 1 000 000 wtedy wyjdzie wiecej...

kazdy zaglosuje zeby za friko dostac 800 zeta nie? przebijemy mafie kiblową w podstawówkach! zakrece sie przy tym w przyszlym roku - zobaczycie co bedzie sie dzialo :) (2016-11-02 19:29)
piotr-bliznapiotr-blizna
0

@kacperskyy - zgadza sie - dobrze zasugierowaleś będe obserwował wyniki . (2016-11-03 07:00)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy