Wyścig z gazem

Sądząc po tempie prac w Sochaczewie wydaje się, że gaz jest rzeczywiście coraz bliżej. Roboty ziemne prowadzi kilka ekip w różnych rejonach miasta, a w najbliższym czasie mają się one rozpocząć w najbardziej newralgicznym punkcie Sochaczewa – w rejonie targowicy u zbiegu ulic Żeromskiego i Pokoju. Czy zapewni nam to tańsze ciepło jeszcze w tym sezonie grzewczym?
Rura za rurą
Optymistyczny wariant firmy MDG, zajmującej się doprowadzeniem gazu, zakłada, że rurociąg zostanie wykonany do końca listopada, a pod koniec roku powinien nim popłynąć gaz.
Do 12 września ma zostać zakończony drugi etap obejmujący ulice Reymonta, 1 Maja i Wojska Polskiego. W minionym tygodniu rury układano m.in. na wysokości sądu, po czym przy użyciu specjalnego sprzętu wykonano przecisk na drugą stronę jezdni, bez jej rozkopywania, rozpruwania asfaltu itp. Jak zapewnia Stanisław Popławski, dyrektor inwestycyjny w MDG, jeszcze w tym tygodniu ekipy ruszą w kierunku ul. Żeromskiego i Pokoju. Następne w kolejności są ulice Polna, Kochanowskiego i Targowa. Niektórzy mieszkańcy obawiają się, że roboty obejmą również targowisko. Stanowczo zaprzecza temu inżynier Popławski, twierdząc, że nie ma takiej potrzeby.
Przypomnijmy, że trasę gazociągu wyznacza układ miejskich kotłowni, do których firma MDG chce się podłączyć, aby w ten sposób objąć zasięgiem jak największą liczbę użytkowników mieszkań, a tym samym odbiorców gazu. Za pośrednictwem miejskich kotłowni paliwo to trafi do lokatorów mieszkań spółdzielczych, komunalnych, do wspólnot oraz instytucji korzystających z usług Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Taryfa później
Prezes PEC, Krzysztof Wasiak, pytany jak ocenia ostatnie działania MDG, mówi o pozytywnym wrażeniu, ale przypomina, że nie znamy jeszcze ostatecznej ceny gazu, jaką zaproponuje firma. W sierpniu wynosiła ona 1,115 zł/m3 gazu propan-butan, bo w tej chwili o takim paliwie mówimy. Dopiero po doprowadzeniu do Sochaczewa gazociągu wysokiego ciśnienia będzie to właściwy gaz ziemny.
Cenę gazu na ten sezon poznamy po zatwierdzeniu taryfy przez Urząd Regulacji Energetyki, przy czym o swoją taryfę wystąpi MDG jako dostawca, o swoją PEC – jako dystrybutor ciepła na terenie miasta. Przedstawiciele MDG zapewniają, że będzie to konkurencyjna cena w stosunku do oleju opałowego, z którego teraz korzysta Sochaczew, sceptycy uważają, że wszystko będzie zależało od koniunktury na rynkach światowych i od sytuacji w kraju.
Póki co PEC wystąpił do MDG z wnioskiem o podanie warunków przyłączenia się firmy do miejskich kotłowni, a poza tym przygotowuje się do najbliższego sezonu grzewczego, na razie na dotychczasowych zasadach. Jak usłyszeliśmy od prezesa Wasiaka, taryfa na olej nie wzrośnie w tym roku, a może nawet, po konsultacjach z URE, nieznacznie zmaleje. Nie jest to jednak zbyt wielkie pocieszenie, bo ceny ciepła w Sochaczewie są tak wysokie, że niewielka obniżka nie spowoduje ulgi dla mieszkańców.
Błonie czekają
Przeszkodą w dostarczeniu gazu jeszcze w tym roku mogą być problemy z uruchomieniem stacji redukcyjnej w Żukówce koło Błonia. Rzecz w tym, że pozwolenie na budowę stacji obowiązuje jedynie do końca września. Przedstawiciele MDG wydeptują więc ścieżki w GazSystemie i PGNiG, bo to po stronie tych firm leży wykonanie części pomiarowej stacji. Dyrektor Popławski twierdzi, że posiadają warianty zastępcze na wypadek, gdyby stacja redukcyjna nie ruszyła na czas. Może to być np., zastosowana tymczasowo, przenośna stacja redukcyjna.
Równolegle z pracami w Sochaczewie trwają roboty ziemne w Teresinie. Wybudowano już 300-metrowy odcinek przy ProLogis i 1,5 km rurociągu w Elżbietowie. Najgorzej sytuacja wygląda w Błoniu, gdzie prace jeszcze nie ruszyły, bo MDG czeka na niezbędne pozwolenia. Dyrektor Popławski twierdzi jednak, że teraz realizują inwestycje w Sochaczewie i Teresinie, a później, z chwilą otrzymania pozwolenia, wszystkie siły przerzucą do Błonia. Głównym wykonawcą inwestycji jest specjalistyczna firma PetroWodKan z Płocka, która zatrudniła kilku podwykonawców z całej Polski. Dlatego też poszczególne etapy rurociągu realizują różne ekipy.
Inni też chcą
Walka z czasem, jaką podjęła MDG, zasilona środkami finansowymi innej włoskiej firmy – Sime, to jednocześnie walka o rynek. Nic więc dziwnego, że po latach mówienia o gazie, dziś widzimy rzeczywiste działania w tej dziedzinie.
I to nie tylko ze strony MDG. Za sprawą zmiany przepisów odżyła w ostatnim czasie umowa zawarta przez PEC, jeszcze w 2005 r., z firmą N.EN. Nowa Energia z Poznania. Umowa ta dotyczyła dostarczenia do czterech miejskich kotłowni - przy ul.Żwirki i Wigury, Konstytucji 3 Maja, Żeromskiego i 600-lecia 90 gazu propan-butan na cele grzewcze. Gaz miał być podawany ze specjalnych zbiorników ustawionych na terenach przyległych do kotłowni. Ówczesne prawo budowlane spowodowało, że PEC nie uzyskał pozwolenia na budowę i sprawa czekała dwa lata. Po zmianie przepisów N.EN. Nowa Energia wyraziła gotowość do zrealizowania umowy. Jak pamiętamy jednak o możliwość inwestycji na terenie kotłowni 600-lecia 90 wystąpiła też Geotermia Mazowiecka, która chce ją zaadaptować na opalanie węglem miałowym. Jest nawet w tej sprawie umowa intencyjna z Urzędem Miasta.
Skończyć z monopolem
Wiceburmistrz Krzysztof Ciołkiewicz powiedział nam, że sprawa ta była niedawno przedmiotem negocjacji z firmą Nowa Energia i ta zgodziła się zrezygnować z kotłowni przy 600-lecia 90. Co więcej, udało się uzyskać upust w wys. 1/3 obowiązującej ceny 1 m3 gazu. A w grę wchodzi niebagatelna ilość tego paliwa, bo 1050 ton, co zdaniem wiceburmistrza może pokryć 2-3 letnie potrzeby trzech kotłowni.
Dywersyfikacja na rynku opałowym to zdaniem Krzysztofa Ciołkiewicza dobry krok do obniżki w przyszłości kosztów ogrzewania. Dla mieszkańców nie będzie ona jednak odczuwalna w sposób znaczący już w tym sezonie. Złagodzi jedynie kłopoty finansowe PEC i zabezpieczy przed dalszym wzrostem cen ciepła w Sochaczewie.
Gołym okiem widać już, że walka na ciepłowniczym rynku zaostrza się, szkoda, że tak późno, ale z drugiej strony - lepiej późno niż wcale.
Jolanta Sosnowska

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy