Wystawa w Brzozowie relacja

Zdjęcia i foto: Wystawa w Brzozowie relacja Edukacja sochaczew

W Szkole Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym w okresie ferii zimowych udostępniono dla zwiedzających wystawę zatytułowaną „Ostatni Emisariusz Tadeusz Chciuk – Celt 1916-2001”. Jak wyjaśnia dyrektor szkoły Andrzej Grabarek - Wystawa ma charakter profesjonalny i została przygotowana przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 20 lutego. W otwarciu uczestniczyli dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły, radni Gminy Iłów z przewodniczącym Ryszardem Zientara, Wójt i Sekretarz Gminy, sołtysi z miejscowości: Brzozów Stary, Wszeliwy i Załusków, a także przedstawiciele Towarzystwa Dom Ludowy w Łowiczu z prezesem Józefem Kołaczkiem. Uczestnicy otwarcia wysłuchali informacji dyrektora Szkoły na temat działalności placówki w Brzozowie Starym i jej osiągnięć. Dyrektor Szkoły dokonał też wprowadzenia zaproszonych gości w historię zrzutu Cichociemnych w ramach akcji „Jacket”, w której  brał udział bohater Wystawy. Uczestnicy otwarcia mieli ponadto okazję wysłuchać prelekcji przygotowanej i wygłoszonej przez pracownika Muzeum Ruchu Ludowego na temat postaci Cichociemnego Tadeusza Chciuka – Celta oraz obejrzeć film poświęcony temu bohaterowi.

Jak dowiadujemy się w Brzozowie - Wystawa ma charakter wędrujący, bowiem odwiedza miejsca związane z historią zrzutu „Jacket”. Toczy wędrówkę przez Domaniewice, Brzozów do Kiernozi, gdzie powędruje z Brzozowa, w którym zagości do 5 marca. Jak wyjaśnia Andrzej Grabarek - Wędrówka Wystawy odbywa z inicjatywy Józefa Kołaczka - Prezesa Towarzystwa Dom Ludowy w Łowiczu, który zabiegał o to, by w miejscach pamięci o Cichociemnych zrzuconych  w dniu 28.XII.1941 na las koło wsi Wszeliwy uczcić bohatera tego zrzutu.

Przygotowana przez Muzeum Historii Ruchu Ludowego wystawa biograficzna jest próbą przybliżenia sylwetki Tadeusza Chciuka - Celta, którego życie i działalność przypadło na najbardziej dramatyczny okres w dziejach naszego państwa i narodu, tj. okres wojny i okupacji hitlerowskiej. Tadeusz Chciuk  - Celt to postać owiana legendą, białego kuriera, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, emigranta politycznego, pracownika i wicedyrektora Radia Wolna Europa, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego na Uchodźstwie. Podkreślenia wymaga fakt, że bohater Wystawy to jeden z dwóch Cichociemnych, którzy dwukrotnie skakali ze spadochronem do okupowanej przez Niemców Polski, a jedyny, któremu udało się dwa razy wrócić do Londynu po wykonaniu zadania.

         

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy