XII Spotkanie z Niezłomnymi - RELACJA

/ 23 zdjęć
Zdjęcia i foto: XII Spotkanie z Niezłomnymi - RELACJA  Historia i tradycja sochaczew
+18

28 lutego w Kinie Odeon w Sochaczewie odbyło się XII Spotkanie z Niezłomnymi, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy.

Wydarzenie rozpoczęto od zapalenia światła pamięci w miejscu walki porucznika Łukasza Cieplickiego oraz porucznika Jana Tabortowskiego, przy pomniku im. Gen. Kutrzeby w Witkowicach. Następnie słuchacze zgromadzili się w sochaczewskim Kinie Odeon. Na sali obecni byli goście specjalni: Pani dr. Elżbieta Jakimek-Zapart z IPN w Krakowie, Piotr Oleńczak z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz kurator Działu Zbiorów Głównych Roman Matuszewski.

Prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im II batalionu 18 pułku piechoty Jakub Wojewoda powitał licznie zebranych gości i zaprosił do wspólnego obejrzenia spotu IPN pt. ,,Skazani na zapomnienie". Następnie został odczytany list, który do uczestników spotkania skierował Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. 

Po chwili Jakub Wojewoda przedstawił wykład biograficzny o Witoldzie Pileckim, pseudonim ,,Druh" - rotmistrzu kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielu Tajnej Armii Polskiej. Żołnierzu Armii Krajowej, więźniu i organizatorze ruchu oporu w KL Auschwitz. Był również autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika. 

Następnie dr. Elżbieta Jakimek-Zapart z IPN w Krakowie przybliżyła zgromadzonym gościom sylwetkę Łukasza Cieplińskiego, pseudonim ,,Pług". Podpułkownika piechoty Wojska Polskiego (w 2013 r. awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika), żołnierza Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz NIE i DSZ, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawalera Orderu Orła Białego.  

Ostatnią postacią przedstawioną tego dnia był Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim ,,Rój". Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, uczestnik polskiego niepodległościowego podziemia antykomunistycznego na północnym Mazowszu. Brat Romana Dziemieszkiewicza ps. „Adam”, „Pogoda” oraz Jerzego Dziemieszkiewicza ps. „Żbik”. Wykład poprowadził Piotr Oleńczak z  Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Na zakończenie nastąpiła prezentacja mundurów i broni żołnierzy Armii Krajowej, organizacji ROAK, KWP, WiN, AKO ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i SMGH II/18 pp. oraz wystawy pt. „Stanisław Sojczyński „Warszyc” i Konspiracyjne Wojsko Polskie” z Oddziału IPN w Łodzi. 


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy