XII Spotkania z Niezłomnymi w Kinie Odeon

Zdjęcia i foto: XII Spotkania z Niezłomnymi w Kinie Odeon Historia i tradycja sochaczew

Jakub Wojewoda oraz Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp., serdecznie zapraszają 28 lutego o godzinie 10.00 do Kina Odeon na XII Spotkanie z Niezłomnymi. Wydarzenie już po raz czwarty odbywa się pod Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Spotkania organizowane są z okazji rocznicy śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego oraz Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Każdego roku, podczas okolicznościowego cyklu historyczno-edukacyjnego, przywoływane są postaci ważne dla walki z reżimem komunistycznym w powojennej Polsce.

,,W tym roku znów spotkamy się z Niezłomnymi. Dzięki zaangażowaniu historyków z IPN i MUW opowiemy o pułkowniku Cieplińskim, rotmistrzu Pileckim, sierżancie Dziemieszkiewiczu." - informuje organizator spotkania, Jakub Wojewoda

Wydarzenie rozpocznie się 28 lutego o godz. 9.00 od wspólnego zapalenia zniczy przy pomniku Łukasza Cieplińskiego. Następnie o godz. 10.00 uczestnicy udadzą się na spotkanie do Kina Odeon przy ul. Żeromskiego.

PROGRAM (KINO ODEON):

10.00 - Witold Pilecki ,,Druh" wykład biograficzny mgr Jakub Wojewoda SMGH II/18 pp, MUW.

10.30 - Mieczysław Dziemieszkiewicz ,,Rój"- historia i działalność, wykład Piotr Oleńczak, MUW.

11.00 - Łukasz Ciepliński ,,Pług" i jego proces 1950 r. - wykład dr. Elżbieta Jakimek-Zapart IPN, Kraków.

11.30 - Prezentacja zdjęć z rekonstrukcyjnej sesji plenerowej ,,Wyklęci" - Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp., zdjęcia Konrad Garbacz, Paweł Olszak. 

11.45 - Zakończenie.

W programie prezentacja mundurów i broni żołnierzy Armii Krajowej, organizacji ROAK, KWP, WiN, AKO ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i SMGH II/18 pp. oraz wystawy pt. „Stanisław Sojczyński „Warszyc” i Konspiracyjne Wojsko Polskie” z Oddziału IPN w Łodzi. 

Informacje dodatkowe
  1
  Oceń
  (1 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy