XX Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu zaprasza na jublileuszową edycję

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: XX Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu zaprasza na jublileuszową edycję Koncerty i muzyka sochaczew

XX Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu.

Na XX jubileuszową edycję Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu złożyły się koncerty w wykonaniu jury odbywające się pod patronatem Burmistrza Miasta Sochaczewa Pana Piotra Osieckiego, występy uczestników z 32 szkół artystycznych i koncerty laureatów Festiwalu.
W tym roku oprócz koncertu galowego, który odbył się w środę 21 listopada w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fr. Chopina w Sochaczewie, podczas którego zostały wręczone nagrody laureatów naszego Festiwalu, laureatów mogliśmy usłyszeć w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie i w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym.

W tym roku w ramach nagrody pozaregulaminowej, w piątek 23 listopada odbył się pod patronatem prof. Janusza Olejniczaka koncert 5 laureatów w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Trwający blisko tydzień Festiwal obfitował w wielość wydarzeń. Gościliśmy przedstawicieli instytucji kulturalnych z Europy i z Polski. Niektóre z tych instytucji okazują nieocenioną pomoc w organizacji Festiwalu. Ogromnym sprzymierzeńcem jest dyrektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie pani Aleksandra Kielan.

Od wielu lat dużej pomocy doznajemy ze strony Włoskiego Instytutu Kultury. W tym roku wykonawcy mieli przyjemność koncertować na fortepianie użyczonym na czas Festiwalu przez firmę Riff. Cenną inicjatywą było zaproszenie dyrektora Bogumiła Mrówczyńskiego na koncert do Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Fundatorem 30 nagród był dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie pan Artur Szklener, który osobiście wraz z panią Moniką Strugałą (Koordynator Projektów VIP w NIFC) przysłuchiwali się uczestnikom występującym w IV zakresie repertuarowym.

Ogromne podziękowania należą się władzom Miasta w osobie Burmistrza Piotra Osieckiego i Radnym, którzy zdecydowali o dofinansowaniu Festiwalu. Jak zwykle bardzo cenną nagrodą było stypendium ufundowane przez Starostę Powiatu Sochaczewskiego pana Tadeusza Korysia – otrzymał je Aleksander Krawczyk, uczeń PSM I i II st. im. fr. Chopina w Sochaczewie.
Drugie stypendium ufundowane przez Powiatową Izbę Gospodarczą w Sochaczewie otrzymała Gabriela Bielecka z PSM I i II st. w Suwałkach.

Wśród długiej listy darczyńców są wszyscy Wójtowie okolicznych gmin, wielu instytucji i osób prywatnych. Organizatorzy pragną w sposób szczególny podziękować za bardzo pięknie przygotowane catteringi państwu Maryli i Jackowi Pliszka – Hotel Chopin i państwu Katarzynie i Maciejowi Brażuk – Restauracja Kameralna. Jak zauważyli obserwatorzy i słuchacze tegoroczny Festiwal stał na bardzo wysokim poziomie. Zwiększyliśmy skalę trudności wprowadzając IV zakres repertuarowy. Duża ilość laureatów, jak również poziom koncertów laureatów potwierdzają bardzo dobre przygotowanie uczestników Festiwalu. W tej edycji wyjątkowi laureaci otrzymali stypendia. Kiedy prześledzimy biogramy laureatów zobaczymy, że zdobywali nagrody już na wielu
konkursach pianistycznych i mają na swoim koncie duże osiągnięcia.

W najbliższym czasie uczniowie sochaczewskiej szkoły muzycznej wystąpią w piątek 30 listopada w Kościele w Guzowie na koncercie poświęconym Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu. Natomiast w grudniu zapraszamy na koncerty bożonarodzeniowe, 12 grudnia wystąpią młodsze dzieci – chór i orkiestra, natomiast 15 grudnia zapraszamy na jasełka muzyczne i wspólne śpiewanie kolęd.
Joanna Niewiadomska-Kocik

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Państwowa Szkoła Muzyczna w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy