XXI Sztafeta Niepodległości w Wilnie

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: XXI Sztafeta Niepodległości w Wilnie Biegi sochaczew

Narodowe Święto Niepodległości w Wilnie

XXI Sztafeta Niepodległości

Ku 80 rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

11 listopada odbyła się niepowtarzalna impreza sportowa z ogromnym duchem patriotycznym, w której udział wzięło czterech zawodników KM AKTYWNI Sochaczew, wraz z biegaczami z powiatu sochaczewskiego i warszawskiego-zachodniego. Artur Kazimierski, Łukasz Kuklewicz, Krzysztof Zakrzewski i Adrian Kowalski pobiegli na Litwie w Biegu z Zułowa na Rossę.

Część uroczystości odbyła się już we wtorek wieczorem, tj msza święta dla wszystkich uczestników sztafety w kościele gdzie ochrzczony został Józef Piłsudski, w Podbrodziu, w miejscowym domu dziecka po kolacji odbył się kominek patriotyczny.

Start biegu nastąpił w miejscu gdzie urodził się Marszałek, po krótkich uroczystościach i odśpiewaniu hymnu Polski sztafeta ruszyła do Wilna blisko 67 km, na cmentarz do Mauzoleum Matki I Serca Syna na Rossie.

Większość dystansu pokonywane było trójkami, gdzie każda osoba biegnąca, w ręku trzymała odpowiednio flagę Polski, Litwy i Sztafety Niepodległości. W sztafecie przedział wiekowy był od dzieci po osoby dorosłe, a dystans jaki kto przebiegł zależał od własnych możliwości. 
W biegu udział wzięło blisko 150 patriotów, gdzie większość to harcerze z Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej, harcerze z Hufca Głowno i nasza grupa 13 "Pod Warszawskich Patriotów", sztafecie asystowali motocyklisci z Miedzynarodowego Rajdu Katyńskiego.

Na ok 4 km do "mety", biegli już wszyscy, mnóstwo powiewających flag biało-czerwonych, sprawiał ogromne wrażenie, a emocje trzymają do dziś i zostaną na długo w pamięci. Po dotarciu na miejsce i złożeniu wieńców, zapaleniu zniczy...odbył się apel dla wszystkich uczestników, gdzie zostały wręczone symboliczne medale pamiątkowe.

Bardzo dobre relacje z młodzieżą z Wileńszczyzny i ich otwartość, zaangażowanie przy stworzeniu tak pięknej imprezy patriotycznej, buduje i inspiruje. I co najważniejsze sprawia że chce się wracać.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

kejzim90kejzim90
0
Jestem dumny z takiej młodzieży. Na miejscu, w Polsce łatwo jest być Polakiem, łatwo mówić po polsku, wszystko jest prostsze... Polacy mieszkający na Litwie o każde zdanie muszą walczyć, powiedzmy szczerze, Polacy nie są tam mile widziani, z chęcią by się ich stamtąd pozbyto. Ale Polak się nie daje i na każdym kroku pokazuje, że jego polskości nie da się stłamsić. Polska to dla Polaka na Litwie nie sąsiedni kraj ale dom. Ale równocześnie domem jest Wilno, Rossa, Podbrodzie, bo to jest część polskiej historii.... A co do Panów z Sochaczew i okolic, w sumie 13 śmiałków to wielkie gratulacje za postawę, za chęć wzięcia udziału w tak pięknej inicjatywie, za wspieranie Naszych. Brawo :)
(2015-11-20 16:00)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy