XXIII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalanów 2008 (28 maja - 1 czerwca)

Zdjęcia i foto: XXIII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalanów 2008 (28 maja - 1 czerwca) Film, fotografia sochaczew

Zakończono już prace Komisji Selekcyjnej kwalifikującej do projekcji konkursowych nadesłane filmy, programy telewizyjne i programy radiowych. Kończy się przyjmowanie zgłoszeń multimedialnych prac festiwalowych  ( filmiki oraz strony internetowe.). Program Festiwalu Niepokalanów 2008 i karty udziału można znaleźć na oficjalnej stronie Festiwalu www.warszawa.mazowsze.pl/niepokalanow oraz na stronie www.festiwalniepokalanow.pl

Międzynarodowy Festiwal Niepokalanów organizowany jest już po raz dwudziesty trzeci przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe oraz Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie.
Głównym mottem tegorocznego Festiwalu jest cytat „.A nadzieja zawieść nie może..” z Listu św. Pawła do Rzymian (Rz. 5.5 ) Mimo, ze organizowany w skromnej formie, Festiwal Niepokalanów jest jedynym na świecie corocznym, organizowanym w jednym miejscu, przeglądem filmów, programów telewizyjnych, programów radiowych, programów multimedialnych i stron internetowych. Na doświadczeniach tego festiwalu opierały się takie dzieła jak organizowany już od czterech lat na Białorusi Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów Chrześcijańskich 'Magnificat', jak Polonijny Festiwal Filmów i Multimediów 'Polskie Ojczyzny' organizowany przez Akademię Polonijną w Częstochowie i Fundację Polska-Europa-Polonia w Warszawie, jak Festiwal Ekumeniczny w Sankt Petersburgu, czy Telewizja Niepokalanów (obecnie Puls) oraz czeska telewizja satelitarna TV NOE..

Obecnie większość kontaktów z autorami filmów, programów telewizyjnych, radiowych  czy multimedialnych z całego świata odbywa się drogą internetową. Już w roku 1999, dzięki współpracy z Telekomunikacja Polską wykorzystywano podczas Festiwalu Niepokalanów satelitarne połączenie internetowe, zaś w roku 2001 wspólnie z Wirtualna Polską nadawano na żywo relacje z otwarcia i zakończenia Festiwalu oraz zamieszczono w internecie nagrodzone filmy. W tym roku po raz pierwszy na Festiwalu Niepokalanów w ramach konkursu programów multimedialnych organizowany jest Konkurs na zamieszczane w internecie krótkie filmiki (do 5 min max. 100MB), nadesłane lub opublikowane już w internecie (należy podać link). Prace  zostaną umieszczone lub zlinkowane na stronie Festiwalu Niepokalanów YouTube oraz na oficjalnej stronie Festiwalu www.warszawa.mazowsze.pl/niepokalanow Specjalna nagroda będzie przyznana za program multimedialny na temat trzeciej zwrotki Hymnu Narodowego 'Jak Czarniecki do Poznania. Konkurs ten został zaproponowany przez ks. Jana Zalewskiego, proboszcza Parafii z Haderslev w Danii jednego z organizatorów Rajdu Motocyklowego szlakiem Hetmana Czarnieckiego.

 Zakończyły się już natomiast zgłoszenia filmów, programów telewizyjnych i radiowych. Ponad 200 filmów, programów telewizyjnych i radiowych oraz multimedialnych z  15 krajów: Australii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Indii, Indonezji, Kanady, Kenii, Łotwy, Węgier, Włoch, Rosji, Słowacji, Włoch i Polski nadesłano na Festiwal Niepokalanów 2008.  Wszystkie spełniające kryteria Regulaminu prace zostaną umieszczone w Katalogu Festiwalu Niepokalanów 2008 i będą dostępne podczas Festiwalu w ramach projekcji pozakonkursowych.

Od wielu lat Osobisty Patronat nad Festiwalem sprawuje Prymas Polski- Józef Kardynał Glemp. Prestiżową nagrodę za film o walorach patriotycznych po raz drugi ufunduje Prezydent RP - prof. Lech Kaczyński. Udział w Festiwalu zapowiedzieli m.in. członkowie Komitet Honorowego – abp Kazimierz Nycz, bp Adam Lepa i bp Tadeusz Pikus. Organizację Festiwalu tradycyjnie juz wspierają: Ministerstwo Kultury - Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Telewizja Polska SA, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Starostwo w Sochaczewie, Gmina Teresin,
Wydawnictwo A-Z, Bakoma.. Patronat medialny sprawują m.in. Radio Niepokalanów, Nasz Dziennik, Portale internetowe: kmdm.pl, e-sochaczew.pl. szukałem was.pl, przeznaczeni.pl.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy