XXIII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2008”

Zdjęcia i foto: XXIII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2008” Film, fotografia sochaczew

Międzynarodowy Festiwal „Niepokalanów” organizowany jest już po raz dwudziesty trzeci przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe oraz Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Mottem tegorocznego Festiwalu są słowa „.A nadzieja zawieść nie może..” (Rz. 5.5 ), jako nawiązanie do Encykliki „Spe salvi” Benedykta XVI.
Mimo, że organizowany w skromnej formie, Festiwal „Niepokalanów” jest jedynym na świecie corocznym, organizowanym w jednym miejscu przeglądem filmów, programów telewizyjnych, programów radiowych, programów multimedialnych i stron internetowych.
Na doświadczeniach tego festiwalu opierały się takie dzieła jak organizowany już od czterech lat na Białorusi Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów Chrześcijańskich 'Magnificat', jak Polonijny Festiwal Filmów i Multimediów 'Polskie Ojczyzny' organizowany przez Akademię Polonijną w Częstochowie i Fundację Polska-Europa-Polonia w Warszawie, jak Festiwal Ekumeniczny w Sankt Petersburgu, czy Telewizja Niepokalanów (obecnie Puls) oraz czeska telewizja satelitarna TV NOE.
Obecnie większość kontaktów z autorami filmów, programów telewizyjnych, radiowych czy multimedialnych z całego świata odbywa się drogą internetową. Już w roku 1999, dzięki współpracy z Telekomunikacją Polską wykorzystywano podczas Festiwalu Niepokalanów satelitarne połączenie internetowe, zaś w roku 2001 wspólnie z Wirtualna Polską nadawano na żywo relacje z otwarcia i zakończenia Festiwalu oraz zamieszczono w Internecie nagrodzone filmy.
W tym roku po raz pierwszy na Festiwalu Niepokalanów w ramach konkursu programów multimedialnych organizowany jest Konkurs na zamieszczane w Internecie krótkie filmiki (do 5 min max.. 100MB), nadesłane lub opublikowane już w Internecie (należy podać link). Prace zostaną umieszczone lub zlinkowane na stronie Festiwalu Niepokalanów YouTube http:/youtube.com/festiwalniepokalanow oraz na oficjalnej stronie Festiwalu www.warszawa.mazowsze.pl/niepokalanow

Specjalna nagroda będzie przyznana za program multimedialny na temat trzeciej zwrotki Hymnu Narodowego 'Jak Czarniecki do Poznania. Konkurs ten został zaproponowany przez ks. Jana Zalewskiego, proboszcza Parafii z Haderslev w Danii - jednego z organizatorów Rajdu Motocyklowego szlakiem Hetmana Czarnieckiego.
Na Festiwal „Niepokalanów 2008” nadesłano ponad 200 filmów, programów telewizyjnych i radiowych oraz multimedialnych z 15 krajów: Australii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Indii, Indonezji, Kanady, Kenii, Łotwy, Węgier, Włoch, Rosji, Słowacji, Włoch i Polski .
Zakończyły się prace Komisji Selekcyjnej natomiast zakresie filmów, programów telewizyjnych i radiowych Trwają. Wykaz prac nominowanych do projekcji Konkursowych w Niepokalanowie został opublikowany wraz ze szczegółowym programem Festiwalu na stronie internetowej Festiwalu. Informacje o wszystkich pracach spełniających kryteria Festiwalu zostaną umieszczone w Katalogu Festiwalu „Niepokalanów 2008” i będą dostępne podczas Festiwalu w ramach projekcji pozakonkursowych.

Od wielu lat Osobisty Patronat nad Festiwalem sprawuje Prymas Polski- Józef Kardynał Glemp. Prestiżową nagrodę za film o walorach patriotycznych po raz drugi ufunduje Prezydent RP - prof. Lech Kaczyński. Udział w Festiwalu zapowiedzieli m.in. członkowie Komitet Honorowego – abp Kazimierz Nycz , bp Adam Lepa, bp Tadeusz Pikus. Organizację Festiwalu tradycyjnie juz wspierają m.in.: Ministerstwo Kultury - Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Starostwo w Sochaczewie, Gmina Teresin, Fundacja Polska-Europa-Polonia, Wydawnictwo A-Z, Bakoma Patronat medialny sprawują m.in. Telewizja Polska, Radio Niepokalanów, Nasz Dziennik, Tygodnik Idziemy, Przewodnik Katolicki, Portale internetowe kmdm.pl, e-Sochaczew.pl. szukałem was.pl, przeznaczeni.pl.

Uroczyste Otwarcie nastąpi w środę 28 maja 2008 roku, w czasie tej uroczystości zostaną doroczne wręczone Nagrody im. Juliana Kulentego „Multimedia w służbie Ewangelii”. W dniu 31 maja 2008 roku odbędzie się dyskusja na temat przyszłości mediów w Polsce. organizowana przez Radio Niepokalanów i Portal Klubu Miłośników Dobrych Mediów i dostępna - dzięki wykorzystaniu możliwości połączeń internetowych - dla uczestników i sympatyków Festiwalu Niepokalanów z całego świata.
Uroczyste Zakończenie połączone z ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród oraz koncertami – odbędzie się w niedzielę 1 czerwca 2008 roku o godz. 13,oo w Bazylice Niepokalanowskiej.
Prezentacje nagrodzonych prac na Festiwalu Niepokalanów odbędą się również 8 czerwca 2008 roku o godz. 12.oo W Warszawie na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Kolekcji Jana Pawła II -.podczas prezentacji Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny” i Jubileuszu mec. Tadeusza Szymańskiego – Honorowego Prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Prawników Polskich i wieloletniego członka Komitetu Honorowego Festiwalu Niepokalanów. Udział w uroczystości zapowiedział Prymas Polski, Józef Kardynał Glemp.

Komitet Organizacyjny Festiwalu Niepokalanów 2008 pracuje w składzie:
Andrzej Bogusław Januszewski- przewodniczący Komitetu, wiceprezes KSF, o. Stanisław Piętka- zastępca przewodniczacego, Gwardian Klasztoru Niepokalanów, Danuta Stachyra- prezes KSF, Zygmunt Gutowski- wiceprezes KSF , o. Ignacy Kosmana- dyrektor Festiwalu,
Ryszard Nowaczewski- wicedyrektor (koncerty, oprawa artystyczna), Wiesław Domagalski- wicedyrektor (organizacja imprez lokalnych), Anna Osławska, Jan Szafraniec, Antoni Zięba, Elżbieta Cieślik- rzecznik prasowy, Grażyna Krupska- kierownik Biura Festiwalu w Niepokalanowie, Hanna Jałocha-Koch- kierownik Biura Festiwalu w Warszawie.
W skład Międzynarodowego Jury Festiwalu wchodzą: dr Jan Szafraniec, przewodniczący, wiceprzewodniczący: Anna Osławska, Michał Kulenty i Antoni Zięba, członkowie: Galina Shur (Bałoruś) , ks. Antoni Zieliński, s. Beata Iwaszko, Maria Jędrzejewska, Krystyna Dziob-Mioduchowska, Małgorzata Jurgowiak, Stanisław Kęsek, Elżbieta Jeziorowska, Elżbieta Cieślik.
Katolickie Stowarzyszenie Filmowego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Barska 2; 02-315 Warszawa tel. (+48) 22 8234489 ew. (+48) 602126206 ; (+48) 604 455 824, e-mail: ksf@neostrada.pl Internet: www.warszawa.mazowsze.pl/niepokalanow, skype: ksfniepokalanow
Biuro Festiwalu czynne jest w poniedziałki w godz. 15-18 oraz w środy w godz. 10-14.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Dokumenty (1)Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy