Z czego znani jesteśmy

Zdjęcia i foto: Z czego znani jesteśmy Promocja regionu sochaczew

Podczas prezentacji powiatu sochaczewskiego, która odbyła się 7 maja w Urzędzie Dzielnicy Warszawa Śródmieście w ramach projektu „Warszawa poznaje Mazowsze, Mazowsze poznaje Warszawę”, poprosiliśmy ponad pięćdziesiąt osób o napisanie w kilku słowach, z czym kojarzy się Sochaczew i Ziemia Sochaczewska. Miały to być pierwsze skojarzenia, dlatego pytanie zadaliśmy przed zapoznaniem się naszego „respondenta” z materiałami promocyjnymi powiatu sochaczewskiego. Oczywiście nie było to badanie ankietowe, wszystkim rządził przypadek, a wyniki należy potraktować jako zebranie luźnych, niemal towarzyskich wypowiedzi. Jedyne co łączyło naszych rozmówców, to fakt, iż są mieszkańcami Śródmieścia i w majowy poniedziałek mieli do załatwienia sprawę urzędową w magistracie.
Niemal wszyscy kojarzą Ziemię Sochaczewską z Fryderykiem Chopinem i Żelazową Wolą, ale już tylko 15 % naszych rozmówców wymieniło Brochów, tak bardzo przecież związany z postacią kompozytora. Bardziej zaangażowani turyści wspomnieli o niedzielnych letnich koncertach w Żelazowej Woli. Na drugim miejscu uplasowała się sochaczewska kolejka wąskotorowa, którą wymieniło ponad 60 % pytanych. Trzecią pozycję w rankingu skojarzeń zajęło wydarzenie historyczne, mianowicie Bitwa nad Bzurą. Dla ośmiu osób Ziemia Sochaczewska jest szlakiem pielgrzymkowym związanym z Niepokalanowem i Świętym Maksymilianem Kolbe. Pojedyncze odpowiedzi wskazywały na ruiny sochaczewskiego zamku, rzeki Bzura i Utrata, Orkan Sochaczew (rugby), Półmaraton Szlakiem Walk nad Bzurą, Biegi Młodych Olimpijczyków i ... „sochaczewski protest” (żądanie wybudowania obwodnicy). Cieszy fakt, że jesteśmy kojarzeni ze sportem, co może wskazywać, że nasze imprezy sportowe skutecznie promują miasto.
Miłym zaskoczeniem była chęć ponownego odwiedzenia przez starszych mieszkańców Warszawy Restauracji „Wicek”. Wiadomość o tym, że restauracja już nie istnieje, była prawdziwym kulinarnym ciosem. Drugą restauracją wymienianą przez odwiedzających sochaczewskie stoisko była „Kuźnia Napoleońska”.
Niespodzianką natomiast było udzielenie przez sześć osób odpowiedzi, że Ziemia Sochaczewska kojarzy się im z Nieborowem i Arkadią.
Kusząc się na małe podsumowanie, nie odkrywając Ameryki, nadal wizytówkami nie tylko turystycznymi Sochaczewa są Żelazowa Wola, Muzeum Kolei Wąskotorowej, Niepokalanów, Bitwa nad Bzurą. Tak zapewne długo pozostanie. Problem polega tylko na tym, aby przełożyć sławę Żelazowej Woli i „wąskotorówki” na całą Ziemię Sochaczewską. To, że turysta zapamiętuje miejsca przez podniebienie, jest udowodnionym empirycznie faktem, zatem warto postawić na uzupełnienie oferty turystycznej kulinarnymi sochaczewskimi przysmakami. Natomiast ogromny potencjał tkwi w sporcie. Sochaczewski sport to nie tylko rugby i biegi. Ostatnio coraz bardziej znani jesteśmy w Polsce i w Europie dzięki judo i tenisowi stołowemu.
Adam Lemiesz

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy