Z punktu widzenia aparatu

/ 12 komentarzy / 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: Z punktu widzenia aparatu Koncerty i muzyka sochaczew
+1

Naszymi gośćmi będą fotograficy Witold Święcki, Jakub Wasilewski i Dominik Szczepanik. Ich pojawienie się w KPM-mie jest związane przede wszystkim ze zmianami, jakie już dziś mogą Państwo obserwować w fotogaleriach 'e-Sochaczew.pl', które najkrócej można określić jako ożywienie tej strony portalu.

Dominik Szczepanik,znany mieszkańcom jako pracownik firmy Interkam, mówi o fotografii, że jest tym co tygryski lubią najbardziej. Choć zajmuje się nią tylko w wolnych chwilach, może pochwalić się ciekawymi wynikami twórczej pracy.

Dla Witolda Święckiego i Jakuba Wasilewskiego fotografia to dziś być może najistotniejsza część życia. Swoją artystyczną działalność ujęli w ramy internetowego magazynu fotograficznego www.artmagazine.pl Odwołajmy się w tym miejscu do tekstu Moniki Figut z „Echa Powiatu”.

www.artmagazine.pl

Przyjaźnią się od podstawówki, czyli od ładnych paru lat. Niespełna rok temu ich wielką wspólną pasją stała się fotografia. Najpierw Kuba Wasilewski kupił dobrego, cyfrowego Canona, wtedy robili zdjęcia na zmianę i dziś, nie będąc pewnym, komu przypisać autorstwo, wolą mówić o dziełach wspólnych. Zresztą wiele zdjęć powstaje tak nadal, bo na przykład jeden aranżuje, drugi pstryka, a za chwilę jest na odwrót. Mimo że po jakimś czasie, dostatecznie zarażony nowym hobby, Witek Święcki zaopatrzył się w Konicę Minoltę.

Czując potrzebę podzielenia się i ukierunkowania swojej pasji, a przede wszystkim pragnąc pokazać innym fotografie, by usłyszeć opinię, we wrześniu ubiegłego roku założyli stronę internetową www.artmagazine.pl. Wykonał ją, według własnego projektu, Witek. Graficznie nawiązuje do formy znaczków i kartek pocztowych. Jest przejrzysta i funkcjonalnie prosta, a przy tym, mimo narzuconej przez dominujące czarne tło, elegancji, sympatyczna w odbiorze. Merytorycznie www.artmagazine.pl ogranicza się wyłącznie do fotograficznej galerii, podzielonej na siedem tematycznych działów: people, beauty, nature, places, animals, graphics, others. Do tego zestawu planują dołączyć jeszcze tapety, zaprojektowane z wykorzystaniem własnych fotografii. Dodajmy, że tapety te użytkownicy będą mogli ściągać sobie za darmo.

- Co fotografujemy? Co się da. Cały czas przede wszystkim uczymy się, szukamy tematów, pracujemy nad techniką i stylem - mówi Kuba. Faktycznie, tak stylistycznie, jak i tematycznie nie są jeszcze charakterystyczni. Choć pokusiłabym się o podział, któremu chłopcy pewnie zaprzeczą. Witek wydaje mi się skłaniać bardziej ku wystylizowanej, krystalicznej technicznie, zaaranżowanej i przede wszystkim wyszukanej, choć prostej w formie fotografii portretowej, natomiast Kuba, mam wrażenie, jest bardziej podatny na impresję naturalnego otoczenia, zarówno tego ze świata przyrody, jak i cywilizacji. Z tego powodu zdjęcia pierwszego z przyjaciół z powodzeniem mogą sprawdzić się w świecie reklam wszystkiego, co ekskluzywne i ludzkie jednocześnie, albo na zdobiących biura kalendarzach, natomiast fotografie Kuby być może ucieszyłyby nie jedno oko pism branżowych wszelakich, nie tylko przyrodniczych.

Nad tym pewnie trochę naciąganym podziałem dominuje jednak to, co łączy te zdjęcia: zafascynowanie, a czasami igranie z formą i barwą, ale zawsze z poszanowaniem dobrze rozumianej prostoty, oraz poprawność techniczna. Cechuje je pewien chłód, opanowanie i mimo że, zwłaszcza niektóre zdjęcia z plenerów, potrafią zarazić nastrojem, Kuba i Witek nie chcą, albo jeszcze nie próbują pukać do drzwi ekspresji, dlatego też trudno doszukać się w tych fotografiach drugiego dna - są po to, by sprawiać przyjemność.
Niezależnie od wszystkiego, przyjaciele mają otwartą drogę do fotografii czysto artystycznej. Tym bardziej, że póki co o żadnej komercjalizacji ich pasji nie ma mowy. Po prostu świetnie się bawią, a przy tym rozwijają.


figa


Z naszymi gośćmi będziemy rozmawiać przede wszystkim o nowych pomysłach na prezentowanie zdjęć zrobionych mieszkańców powiatu sochaczewskiego w Internecie. Ale nie tylko. Bardzo ważną częścią dyskusji będą zagadnienia związane z fotografią cyfrową. Co zmieniła w naszym podejściu do robienia zdjęć i czy skazała tę tradycyjną na szybką śmierć…

Dzięki technologii cyfrowej dziś w zasadzie każdy fotografuje. Nawet telefonem można zrobić dobre zdjęcie, ale czy w tym natłoku informacji, obrazów nie gubi się gdzieś prawdziwa sztuka?

Zachęcamy Państwa, szczególnie tych, którzy interesują się fotografią do wysłuchania programu i do zadawania pytań naszym gościom. Można to robić już teraz na www.esochaczew.pl.

Muzycznie towarzyszyć nam będą nagrania Tool, LeD Zeppelin, Boba Segera, Kashmir, Panic! At The Disco, Borknagar, Franka Sinatry, Erica Claptona, Bolt Thrower, TV on the Radio i wielu wielu innych.

Zapraszamy. Dzisiaj (23.11.2006) o godznie 20-tej. Radio Fama 94,9 FM

Andrzej Gąsiorowski
Michał Krysiak


famakpm@wp.pl
akademia@esochaczew.plPatronat nad programem sprawuje Stowarzyszenie „e-Sochaczew.pl”

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (12)

BurakBurak
0
eh to Łąkie :P witam wszystkich szanownych panów i panie które mam nadzieję też włączą się do dyskusji:) (2006-11-23 20:19)
DabljuDablju
0
Witam,

Zdjęcia z artmagazine bardzo mi się spodobały... Chociaż tapety już niekoniecznie :) czekam na więcej zdjęć naszego miasta które jak widać może się ładnie prezentować. (2006-11-23 20:36)
jakondojakondo
0
Szacunek dla Kuby Wasilewskiego. Jest on autorem kilku zdjęć mojej zupełnie niefotogenicznej osoby, z których byłem w pełni zadowolony. Pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się być usatysfakcjonowanym z mojego wizerunku utrwalonego na zdjęciu. Kuba – dzieki i pozdrawiam. (2006-11-23 20:38)
BurakBurak
0
to może i mnie sfotografuje bo ja za dobrze też nie wychodzę na zdjęciach:P (2006-11-23 20:40)
MarcinMarcin
0
Zdjęcie kei w Łąkie ma w sobie taka moc,
że od dziś mam je już na pulpicie ;)

Pozdrawiam Was serdecznie
i czekam na kolejne kadry …
(2006-11-23 20:44)
JuniorJunior
0
Zdjęcia Łąkie sa genialne oddaja klimat tego cudownego miejsca, ktore dosyć czesto odwiedzałęm w ostatnich latach podczas wakacji. (2006-11-23 20:47)
BurakBurak
0
słowo Łąkie wywołuje w ludziach jakieś dziwne uczucie ciekawe czemu...
Czuwaj!!! (2006-11-23 20:48)
jakub-wasjakub-was
0
Witam Marcinie miło ze fotka wylądowała na tapecie. idzę że trzeba ją dodać do tapetek download.

pozdrawiam. (2006-11-23 20:48)
MarcinMarcin
0
Ps.
do Kuby

w tym roku zrobiłem w końcu patent żeglarski,
i mam cichą nadzieję,
że jako nasz hufcowy Bosman,
pozwolisz mi poprowadzić Zefira,

a Fotka naprawdę nieźle działa na wyobraźnie.
(2006-11-23 21:00)
BurakBurak
0
ale fotograf dzis to ma lekkie życie kiedyś to przynajmniej sobie poćwiczył zanim ten wielki aparat dotaszczy do miejsca przeznaczenia i zanim wyleciał w cudzysłowie ptaszek... ale czasy się zmieniają (2006-11-23 21:04)
jakub-wasjakub-was
0
Gratulacje zdania egzaminu myślę że na Żeglarza.
Mam lepszą opcję świeżo wyremontowana Omega.
http://www.omega.org.pl/remont/Page.html i tu galeria z owego remontu.

Teraz na tym się śmiga w łąkie.
A w przyszłe wakacje mam nadzieję że odpalopna będzie druga łajba:) (2006-11-23 21:05)
GąsiorGąsior
0
Właśnie zamieściłem kilka fotek z przedwczorajszego spotkania. Nasi goście z Artmagazine zrobili również fotografie, które zasilą tworzącą się stronę Kulturalnego Pragramu Muzycznego. Dziękujemy gościom i słuchaczom. Do usłyszenia w nadchodzący czwartek. (2006-11-25 04:18)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy