Za nami Święto Plonów - takich wieńców świat jeszcze nie widział!

/ 1 komentarzy / 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: Za nami Święto Plonów - takich wieńców świat jeszcze nie widział! Promocja regionu sochaczew
+5

W dniu 4 września w Giżycach odbyły się dożynki parafialno-gminne. Zostały one przygotowane wspólnymi siłami parafii pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Giżycach oraz władz gminy. Podkreślić trzeba, że tych  przygotowań było wiele. Na placu przy kościele rozłożono namiot, rozstawiono ławki, naprzeciwko postawiono scenę. Zarówno sam kościół jak i ołtarz polowy zdobiły dekoracje dożynkowe zrobione ze: zbóż, owoców, warzyw i kwiatów. Ważne miejsce w pobliżu sceny zajmowały wieńce dożynkowe. Pojawiły się też stragany z gadżetami oraz stoiska gastronomiczne.  

Dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą polową o godz. 13.30, którą na placu przy kościele odprawił ksiądz Tomasz Jackowski. We mszy uczestniczyli mieszkańcy Giżyc i okolic oraz parafii ościennych, władze gminy i zaproszeni goście. W okolicznościowej homilii proboszcz parafii Giżyce  mówił o wartościach, które na wsi pozostają niezmienne. Są to: pracowitość, rodzinność i religijność. Już nie kosa, a kombajn. Już nie rower, a samochód. Tych zmian jest dużo, ale są rzeczy na wsi, które są stałe. Ksiądz proboszcz mówił także o ciężkiej pracy rolnika, która wymaga poszanowania. Jej symbolem jest chleb powszedni, który wszyscy spożywamy dzięki tej właśnie pracy. Na zakończenie Słowa Bożego proboszcz dziękował wszystkim za udział w dożynkach, a władzom gminy za ich wspólne przygotowanie. Ważnym elementem tej części uroczystości było poświęcenie wieńców dożynkowych.

Bochen chleba do ołtarza zanieśli wybrani na starostów: Bożena Stępień i Marek Domański, zwracając się do organizatorów dożynek słowami: Na ręce wójta gminy i księży proboszczów, jak nakazuje tradycja wręczamy upieczony z tegorocznej mąki chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, symbol życia radości sytości i szczęścia, prosząc aby jako gospodarze dzielili go równo i sprawiedliwie, tak aby nikomu go nie zabrakło. Następnie chleb zostal podzielony na kawałki i tradycyjnie rozczęstowany między uczestników Święta Plonów.

Po Mszy Świętej głos zabrał wójt gminy Iłów, który powitał zaproszonych gości, podziękował im za udział. W swoim przemówieniu podkreślał on znaczenie pracy rolników, za którą należą się im serdeczne podziękowania. Wójt gminy ponadto zaprosił wszystkich do obejrzenia przygotowanego z okazji dożynek programu artystycznego.

W programie dożynek znalazły się: grochówka kuchni polowej, występy zespołów zaproszonych z sąsiedniej gminy, tj. orkiestry dętej ze Słubic i zespołu ludowego „Grzybowianki”, występy miejscowych artystów: seniorów o wdzięcznej nazwie „Ilowiacy”, Joanny Rolewskiej przy akompaniamencie Szymona Kowalczyka, kabaretu „Spinacz” oraz pozostałych formacji GOKu w Iłowie.

Na koniec ogłoszono wyniki konkursów. W kategorii na najpiękniejszy wieniec dożynkowy: I miejsce przyznano Stowarzyszeniu „Wszyscy razem”, drugie miejsce zajęło sołectwo Giżyce, a trzecia nagroda powędrowała do Krzyżyka Iłowskiego (na konkurs wpłynęło 6 wieńców i 10 koszy dożynkowych). Ponadto, ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursie na najładniejszy ogródek przydomowy oraz rozdano nagrody zwycięzcom turnieju sołectw.

Ostatnim punktem programu Święta Plonów była zabawa dożynkowa, która tradycyjnie zakończyła tę uroczystość.

J.K

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

margot45margot45
0
Czy Polny to te stworzenia na zdjęciu...? (2016-09-09 12:45)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy