Zaloguj się do konta

ZABICIE ŚWIĘTEGO JELENIA

Sochaczewski Klub Filmowy / św.Dominik
2018-09-13
Film, fotografia

SKF poleca na weekend …dramat rodzinny i thriller w jednym, niczym z greckiej tragedii „ZABICIE ŚWIĘTEGO JELENIA” greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa z 2017 roku. Lanthimos, twórca filmów „Kieł” i „Lobster”, za „Zabicie świętego jelenia” zdobył w Cannes Złotą Palmę.

 

„Zabicie świętego jelenia” to historia kardiochirurga (Stevena), który popełnił pewien błąd, i ów błąd będzie rzutował na wszystkie wydarzenia, jakie zobaczymy w filmie. O tym, jaki błąd popełnił, nie dowiemy się od razu - do rozwiązania tej zagadki film rozwija się powoli, biegnie spokojnie, tak jak życie zamożnej rodziny Stevena. Popełniony przed laty błąd, zdawać by się mogło, przedawniony, ma jednak brzemienne skutki. Kardiochirurg będzie musiał poradzić sobie z tym problemem - podjąć decyzję o ważności nie mniejszej niż decyzje podejmowane przez niego w codziennej pracy. Cała rodzina Murphy, mimo pozornego szczęścia i dobrego statusu, napotyka kryzys i zostanie wystawiona na wielką próbę.

Nietypowe środki realizacji filmu: oszczędna pod względem emocji gra aktorska, szerokie plany zdjęciowe, naturalizm w wersji makro, złowieszcza muzyka, śpiew chóru nie zostawiają widza obojętnym w odbiorze obrazu. Po jego obejrzeniu zaś każą zastanowić się nad kilkoma kwestiami etyczno-moralnymi, ale także podjąć refleksję m.in. nad władzą w relacjach, samotnością w związku, odkupieniem win, zemstą, sprawiedliwością, równością jednostek, uprzywilejowaniem, poświęceniem, naturą człowieka.

Pod względem formy to film trudny do zaszufladkowania. Zaczyna i kończy się jak thriller, ale to także dramat psychologiczny i tragedia antyczna, dla niektórych nawet z dawką czarnego humoru. Z jednej strony mamy do czynienia z dosłownym realizmem, z drugiej z metaforą. Jednego można być pewnym, iż jest to niewątpliwie kino autorskie. Kto widział „Kła” pozna rękę Lanthimosa. 110 minut z tym filmem nie będzie czasem straconym.

W rolach głównych: Colin Farrel, Nicole Kidman, Barry Keoghan, Raffey Cassidy, Sunny Suljic, Alicia Silverstone, Bill Camp.

 

Kolejne spotkanie miłośników kina przez duże K odbędzie się 15 września o godz. 17.00 w Ostoi św. Dominika (piwnica kościoła św. Wawrzyńca, wejście od strony rzeki Bzury). Zapraszamy do podzielenia się tytułami filmów, które nie pozwalają o sobie zapomnieć, które, z różnych względów, warto obejrzeć.

Informacje dodatkowe

  • Data: 2018-09-15

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne3

Prezydent w Sochaczewie - koszty wynajmu sali na spotkanie wyborcze

Sprawy urzędowo-administracyjne21

Wybory 2020 - sprawdź zmiany dla mieszkańców i zadania dla listonosza

Sprawy urzędowo-administracyjne7

Komunikat sanepidu z dnia 7 kwietnia 2020 roku

ZdrowieDziś

Koronawirus Sochaczew - jedna osoba hospitalizowana z podejrzeniem zarażenia

Wypadki

Staranował ŚCIANY DOMU - dwie osoby w szpitalu [AKTUALIZACJA]