Zaloguj się do konta

Zaczęliśmy zmieniać nasze miasto, ale wciąż jest wiele do zrobienia

Piotr Osiecki (piotr osiecki)
2014-09-09
Wybory samorządowe 2014

W sobotę minął termin zgłaszania komitetów, które wezmą udział w zbliżających się wyborach samorządowych. Zdecydowałem, że 16 listopada poddam się pod Państwa osąd i  będę się ubiegła o kolejną kadencję na stanowisku burmistrza. Niebawem Sochaczewskie Forum Samorządowe ogłosi także listy kandydatów do Rady Miasta, Rady Powiatu i Rad Gmin. W sumie to ponad 80 osób. Cztery lata temu szliśmy do wyborów pod hasłem – „Sochaczew na Tak. Razem zmienimy nasze miasto”. Oczywiście to mieszkańcy przy urnach ocenią, czy udało się je zrealizować, ale mnie wydaje się, że razem zaczęliśmy zmieniać nasze miasto.

Jakie były te cztery lata?
Bardzo trudne. Sochaczew i jego mieszkańcy zmagali się z najgłębszym kryzysem finansowym państwa od 20 lat. Z powodu kryzysu wiele samorządów zamykało szkoły, redukowało zatrudnienie w swoich jednostkach, ograniczało działalność. U nas nic takiego nie miało miejsca i to uważam za jeden z większych sukcesów tej kadencji. Nie ograniczyliśmy inwestycji, nie mieliśmy żadnych problemów, by znaleźć wielkie pieniądze potrzebne na wkład własny do takich przedsięwzięć, jak choćby rewitalizacja kramnic, czy wzgórza zamkowego. A były to miliony złotych.

Co nam się udało? 
Lista wydarzeń i działań jest bardzo długa. Wielkie inwestycje: kanalizacja, budowa sali gimnastycznej przy SP 4, żłobek, kramnice, wzgórze zamkowe, plac Obrońców Sochaczewa, parking przy PKP, zespół boisk w Chodakowie, boisko wielofunkcyjne przy Boryszewskiej „dwójce”, pasaż Duplickiego. Sprawy społeczne – Sochaczewskie Karty: Rodziny, Seniora i Weterana. Stypendia naukowe i sportowe dla dzieci. Reforma finansowania sportu. Niesamowita aktywność organizacji pozarządowych. Nowe Dni Sochaczewa. Sochaczewskie lato, rajdy rowerowe, rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą. Nienotowana dotąd pomoc finansowa dla szpitala sięgająca miliona złotych, czy wydatki na bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Tylko w programie bezpłatnych badań i szczepień wzięło udział ponad trzy tysiące osób. Nigdy wcześniej nie było takiej skali. Wreszcie program, który jak sądzę zauważył każdy mieszkaniec czyli „Drogi zamiast błota”. Przez te cztery lata udało nam się przełamać barierę niemożności. W poprzednich kadencjach rocznie utwardzano kilka ulic, teraz od 30 do 40 rocznie. W cztery lata tych ulic uzbierało się niemal 150 o łącznej długości około 40 km. W ostatnich dwóch latach rozpoczęliśmy już II etap tego programu – czyli asfaltowanie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, do końca następnej kadencji problem utwardzania dróg zostanie w Sochaczewie rozwiązany.


Co dalej?
Jesteśmy tak naprawdę co najwyżej w środku drogi, jaką sobie wspólnie wytyczyliśmy. Choćby w kwestii dróg. Wiele projektów jest w fazie realizacji, ale jeszcze więcej jest planowanych. Ścieżki rowerowe, kolejne inwestycje i remonty w szkołach oraz domach kultury. Czeka nas remont mostu. Jako pierwsi podeszliśmy do tego poważnie. Na ukończeniu jest dokumentacja projektowa. Czekam też na zakończenie remontów na torach PKP, by można wreszcie rozpocząć poważne rozmowy na temat poprawienia jakości komunikacji do Warszawy. Jest szansa na przejęcie dworca PKP i uporządkowanie terenu wokół. Rozpoczęliśmy prace nad dwoma wielkimi zagadnieniami – remontem stadionu przy Warszawskiej oraz zagospodarowania terenów wokół wzgórza zamkowego i nad Bzurą. Sochaczew uczestniczy w wielkim projekcie jakim jest budowa drugiej nitki łączącej stolicę z naszym miastem na trasie od stacji metra Warszawa Chrzanów. Ten projekt daje realną szansę na budowę trasy Północ-Południe. Na pewno chcemy jeszcze mocniej postawić na Budżet Obywatelski, zwiększyć środki na finansowanie stowarzyszeń. Mieszkańcy Sochaczewa już pokazali przez ostatnie cztery lata na jak wiele ich stać, gdy poda im się dłoń, ale jestem przekonany że drzemią w nich jeszcze wielkie, nieodkryte pokłady pozytywnej energii. Wystarczy im pomóc i tak widzę swoją dalszą pracę jako burmistrz miasta .

Pozdrawiam serdecznie
Piotr Osiecki


 PS. W dzisiejszych wydaniach Ziemi Sochaczewskiej i Echa Powiatu znajdą Państwo duże wywiady ze mną, w których rozwinąłem myśli z dzisiejszego felietonu. O 11.30 będą też Państwo mogli posłuchać wywiadu ze mną w Radio Sochaczew. Zapraszam.

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne1

Kawiarnia ,,Przystań" już otwarta

Sprawy urzędowo-administracyjne

Znamy wyniki testów na koronawirusa zakonników z Niepokalanowa

Sprawy urzędowo-administracyjne

Koronawirus w Sochaczewie - COVID-19 w powiecie nie odpuszcza

Interwencje i pomoc

Boisko przy SP nr 2 - śmieci i brud

Partie polityczne1

Andrzej Duda ułaskawił pedofila