Zakaz ograniczania swobody radnego w wykonywaniu jego mandatu - ustawa o samorządzie gminnym

/ 10 komentarzy
Zdjęcia i foto: Zakaz ograniczania swobody radnego w wykonywaniu jego mandatu - ustawa o samorządzie gminnym Wiadomości z UM sochaczew

W dniu 26 marca 2019 r., podczas sesji, radni Rady Miejskiej w Sochaczewie (Jolanta Kulpa-Szczepaniak, Robert Błaszczyk z poparciem Klubów Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych Samorządowców ) zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Uchwałę z 2004 r. – Statut Miasta Sochaczewa w zakresie zapisów niektórych paragrafów naruszających ich interes prawny w sprawowaniu mandatu radnego.


W szczególności zaskarżono paragraf 25 ust. 3 Statutu zawierający w swojej treści pojęcie tzw. „policji sesyjnej”, który nie ma swojego umocowania w ustawie o samorządzie gminnym i jest z nią sprzeczny, tak brzmią wyroki sądów administracyjnych i rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów.


Powołując się na ten zapis statutowy Przewodniczący Rady, Sylwester Kaczmarek, wielokrotnie przerywa Radnym wystąpienia oraz pozwala sobie na negatywne oceny ich wypowiedzi, ogranicza dyskusję nad poruszanymi sprawami zawartymi w  porządku obrad, odbiera głos radnym wg bliżej nieokreślonego kryterium, zabiera na sesjach głos w dyskusji nad poruszanymi sprawami poza kolejnością, prezentując własne stanowisko w danej kwestii. Nie można przewidzieć, jakiego instrumentu z tzw. „policji sesyjnej” użyje przewodniczący w celu zdyscyplinowania radnych opozycyjnych (brak jest w Statucie zamkniętego katalogu tych instrumentów). Na wczorajszej sesji przewodniczący Kaczmarek  również odwołał się do treści tego paragrafu próbując zdyscyplinować radną, która zabrała głos w bardzo ważnej sprawie dotyczącej finansów publicznych związanej z zawaleniem stropu w  trakcie budowy „przystani nad Bzurą” a w sprawie, której toczy się dochodzenie prokuratorskie, ponieważ w wypadku ucierpiał pracownik.


Radni zaskarżyli do WSA siedem paragrafów ze Statutu Miasta Sochaczewa zarzucając ich zapisom w szczególności ograniczenie zasady jawności działania organów gminy.


Zainteresowanych odsyłam do nagrania z VI sesji:
https://hdsystem.pl/fms/video/index.php?streamName=sochaczewsesja – link trzeba wkleić do przeglądarki i przesunąć znacznik odtwarzania na pasku – powyższa sprawa jest rozpatrywana pod koniec sesji.


Jolanta Kulpa-Szczepaniak – radna Rady Miejskiej w Sochaczewie.

 5
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (10)

robbo2krobbo2k
+1
Oj tam małe lokalne dyktatorki.... demokracja demokracją a musi byc po naszemu. Hitler tez wygral w demakrotycznych wyborach. (2019-03-27 11:19)
markJmarkJ
+1
Kaczmarek dopilny pieczenia chelba bo jakość spadła , tj. jak ludzie głosują na ludzi

z partii , a potem taki głosuje za przekazem partii a nie dla dobra społeczności lokalnej . (2019-03-27 12:58)
hubertus63hubertus63
+1
Jeśli w innych gminach sądy wypowiadały się negatywnie o niektórych zapisach w statucie a zapisy w naszym sa takie same to cos jest na rzeczy niech i w naszej sprawie wypowiedzą się. Tylko jestem ciekaw co wtedy powie pan przewodniczący Rady Miasta czy nadal bedzie obstawał że jest "Policją Sesyjną"? (2019-03-27 23:50)
zbigniew15zbigniew15
+2
PIS ma to we krwi. Kuchciński w sejmie też dopuszcza do głosu tylko swoich. (2019-03-28 09:40)
RouterRouter
+1
Kto nie z pisem ten wróg. (2019-03-28 09:53)
wbienkowbienko
+1
Podobno Pasikowski pisze scenariusz do fimu "Psy 3". Może tym razem tytuł będzie "Psy 3: Psy sesyjne" ;) (2019-03-28 13:57)
DystopiaDystopia
+4
Cieszę się, że radni w końcu zaczynają szerzej informować o tym co na sesjach się dzieje, do tej pory w mediach pojawiał się tylko przekaz sterowany przez UM, nareszcie możemy dowiedzieć się czegoś więcej, a nie każdy ma czas i ochotę oglądać całe nagrania. Dziękuję i liczę na więcej! Trzymam kciuki za korzystne rozstrzygnięcia w sądzie, to co wyprawia przewodniczący nie mieści się w głowie... (2019-03-28 19:58)
stawik12stawik12
+3
Te nagrywane sesje to z całą pewnością jest nie na rękę obecnej władzy . Już nie można ściemnić w swich gazetkach ,że jest och i ach , my obserwyjący sesje widzimy zachowanie Kaczmarka , który  pewnikiem nie dorósł to pełnionej funkcji . Kiedy nie było nagrań to sesja trwała 15 minut i wszyscy grzecznie podnosili rączki tak jak kazała władza. Teraz kiedy w radzie są radni którym , leży na sercu dobro miasta i ludzi , wychodzą na światło dzienne różne kwiatki . Jestem przekonany ,że to dopiero początek wyjaśniania spraw , którymi dotychczas nie chciano się zajmować, bo były nie pomyśli władzy . Tak trzymać . (2019-03-29 12:55)
JKSJKS
+1
W imieniu radnych BS i KO bardzo dziękuję za wsparcie w komentarzach.

Informujemy i będziemy informować, również kontrolować bo taka jest nasza rola, ale żeby to robić sami musimy się dowiedzieć i za tą dociekliwość obrywamy od Przewodniczącego Kaczmarka. Szczytem wszystkiego było wysłanie radnego Andrzeja Kuśmirka, po jego wystąpieniu w sprawie poparcia postulatów nauczycieli ale również zwiększenia subwencji oświatowej dla samorządów, na dokształcenie się. Cytuję wypowiedź Kaczmarka do radnego A. Kuśmirka :” trzeba się kształcić, trzeba się przyzwyczaić do reguł jakie tu panują i wtedy wszystko będzie gładko wchodziło”!

Radna Rady Miejskiej Jolanta Kulpa-Szczepaniak

(2019-03-29 17:46)
stawik12stawik12
+2
Ha, a jakie ten piekarz ma wykształcenie ,żeby pouczać innych . Bardzo proszę o informację odnośnie Kaczmarka i jego " szkół" . Nie neguję ,że na wypieku bułek i chleba się zna , ale jeżeli chodzi o prowdzenie sesji to trzeba go wysłać aby się dokształcił . (2019-03-29 18:53)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy