Zakaz stosowania paliw złej jakości

/ 4 komentarzy
Zdjęcia i foto: Zakaz stosowania paliw złej jakości Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Zakaz stosowania paliw złej jakości – ustawa antysmogowa


Zgodnie z uchwałą nr 162/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 października 2017 roku, w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie (Dz. Urz. Woj. Maz. Z 2017 roku poz. 9600) od dnia 1 lipca 2018 roku zaczyna obowiązywać zakaz stosowania wybranych paliw.
Do substancji, których użycie będzie grozić naliczeniem kar należą: mułki i flotokoncentraty węglowe oraz mieszanki wytwarzane z ich wykorzystaniem, węgiel brunatny a także paliwa stałe produkowane z wykorzystaniem tego węgla, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę w wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 %. 

Zakaz ten nie jest tylko pisemną wytyczną. Trzeba pamiętać o konsekwencjach stosowania wyżej wymienionych paliw. Przy przeprowadzonej kontroli i stwierdzeniu nieprawidłowości może być naliczony mandat do 500 zł lub grzywna nawet do 5000 złotych. Aby ustrzec się przed karami trzeba pamiętać o posiadaniu od sprzedawców dokumentów lub certyfikatów potwierdzających dopuszczalne normy towaru. Należy również pamiętać o paragonie lub fakturze.
To jedna z wytycznych co do czystego powietrza. Sochaczew już podjął kroki w celu ograniczenia smogu. Możliwość wymiany pieców czy ekobusy mają poprawić jakość sochaczewskiego powietrza. Ustawa narzuca montowanie odpowiednich kotłów spełniających określone normy, w najbliższej przyszłości. 

Dopuszczalne zanieczyszczenia określa norma PN- EN 303 – 5:2012. I tak najlepsze są kotły klasy 5, czyli są najmniej szkodliwe dla środowiska. Kotły klas 3 oraz 4 normy mają już dużo gorsze. 

Ekologiczne kotły to ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne, systemy ciepłownicze oraz odnawialne źródła energii. Od 1 sierpnia 2017 roku nie można już używać kotłów z rusztem awaryjnym. Informacji można zasięgnąć w odpowiednich urzędach oraz dodatkowo u doradcy energetycznego działającego przy Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (4)

robroyrobroy
0
tak tak,komisja nakazała stosowanie jedynie słusznego naperłniacza do klimatyzacji samochodowej,cena wzrosła (wzrasta0 DO 1.500-2.000 za napełnienie ,produkt jedynej słusznej Francuskiej firmy,także samo jak parę lat temu babany,miały mieć odpowiednie wygięcie które osiągalne było na bananach z byłych Francuskich kolonii,dalej przez nich kontrolowanych (2018-06-26 17:49)
robroyrobroy
0
załączam,można oglądać (dla niecierpliwych,od 2 minutyhttps://www.youtube.com/watch?v=9VRcOleAJYI (2018-06-26 17:53)
APTEKARZAPTEKARZ
+1
Mamy to co z żarówkami energooszczednymi, do wyprodukowania których stosuje sie wiecej niebezpiecznych substancji o większej szkodliwości dla środowiska aniżeli zwykła żarówka, nie mówiąc juz o 10-krotnie wyższej cenie (2018-06-27 09:01)
zbigniew15zbigniew15
+1
Czy każdego będzie stać na wymianę kotła ? Są rodziny, które przez rok zarobią mniej, niż koszt nowego kotła. (2018-06-27 10:29)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy