Zamiast obiecanej podwyżki pensji minimalnej wypłaty dla emerytów?

Zdjęcia i foto: Zamiast obiecanej podwyżki pensji minimalnej wypłaty dla emerytów? Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Połowa roku to najwyższy czas na rozpoczęcie działań dotyczących zwiększenia kwoty pensji minimalnych od 2021. Jak słyszeliśmy z obietnic rządowych miała być to kwota 3000 zł brutto. Budżet państwa na 2021 rok najprawdopodobniej nie przewiduje takiej podwyżki. Na liście do wypłat znalazły się za takie pozycje jak wypłata 13 i 14 emerytury. 


Emeryci mogą dostać wypłatę 13 i 14 emerytury. Zadanie zapewnienia godziwego życia dla tej grupy społeczeństwa jest niezwykle ważne. Często zdarza się, że muszą utrzymać się za 1270 zł brutto, czyli za najniższą kwotę tego świadczenia. W 2021 roku rząd przewidział wypłatę 13 dodatkowej emerytury. Rządowe obietnice to również wypłata 14 świadczenia, ale tylko dla tych, którzy nie otrzymują obecnie więcej niż 120 % średniej emerytury ( szacunkowo nie więcej niż 2900 zł brutto). W 2021 roku dla najbiedniejszych emerytów przewidziano najprawdopodobniej 56 zł netto podwyżki. 


Koszt 13 i 14 dla emerytów to wydatek 24 mld zł. 


Propozycja pensji minimalnej od 2021 roku to 2717 zł brutto (obietnica mówiła o 3000 zł brutto). Zamrożone mają być także płace w budżetówce. Są to ki co wstępne plany ministerstwa finansów. Czy obietnica wyborcza, którą wielu z nas być może kierowało się podczas wyborów, będzie do zrealizowania? 


Wydaje się, że jest to dość retoryczne pytanie. Przedsiębiorcy, gdzie Sochaczew może być sztandarowym przykładem, muszą finansować pomysły rządu. Obniżenie stawki pensji minimalnej może być ukłonem w ich stronę, ale nadal musimy pamiętać, że przedsiębiorstwa tworzą pracownicy. Obietnica wyższej pensji powinna być częścią planu dla przedsiębiorców, bo na lokalnym rynku możemy niebawem obserwować cięcia. I ciężko będzie dziwić się takim sytuacjom, gdyż koszty podniesienia płacy spadają na właścicieli firm. 


Jeśli będą cięcia w etatach, to ZUS dostanie mniej pieniędzy, co z kolei rząd będzie musiał zrekompensować z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 


Żeby przyszłość emerytów mogła być stabilna należy inwestować w pracowników. Żeby w nich inwestować to najpierw muszą w ogóle być.  


Największą liczbę wyborców dla obecnej rządzącej partii stanowili seniorzy i osoby blisko przed otrzymaniem świadczenia emerytalnego. Jednak obietnice wyborcze zarówno z roku 2019, jak i kampanii prezydenckiej finansują osoby pracujące. 


Jaka przyszłość zatem nas czeka?

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy