Zapomniani - projekt Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza

Zdjęcia i foto: Zapomniani - projekt Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza Historia i tradycja sochaczew

„Zapomniani – przywrócenie pamięci osób zasłużonych dla rozwoju Mazowsza, spoczywających na cmentarzach ziemi sochaczewskiej”


Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza (FOZM) której siedziba mieści się w Sochaczewie w zespole pałacowo-parkowym przy ul. Gawłowskiej 148, oprócz działań prowadzonych w celu przywrócenia świetności zabytkowemu pałacowi oraz ochrony drzewostanu ponad 150 letniego parku pragnie przybliżyć mieszkańcom ziemi sochaczewskiej oraz całego Mazowsza historię, tę lokalną ale nie tylko. Historię z przed 80, 150, czy nawet 600 lat. Jednym z podjętych działań jest projekt pod nazwą "Zapomniani".


Celem projektu jest rozpowszechnianie wiedzy o osobach, które na różnych płaszczyznach przyczyniały się do rozwoju ziemi sochaczewskiej i Mazowsza, żyjących w latach 1800-1939, a spoczywających na nekropoliach powiatu sochaczewskiego. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Samorządu Województwa Mazowieckiego fundacja mogła m.in. przygotować stronę internetową www.zapomniani.pl, na której zamieszczone zostały oraz są dodawane kolejne biogramy (życiorysy) wspomnianych osób.


Historia ziemi sochaczewskiej, to nie tylko wydarzenia okresu niewoli pod zaborami, czas wojen i powstań, nie tylko tragiczny wrzesień i Bitwa nad Bzurą, to również jej mieszkańcy: właściciele ziemscy, przedsiębiorcy, kapłani, wojskowi oraz działacze społeczni, którzy swoją troską o zachowanie polskości, patriotyczną postawą i zaangażowaniem przyczyniali się do rozwoju regionu. Dlatego nie można ominąć tak ważnego elementu lokalnej historii.


Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza postawiła sobie jako jeden z celów przypomnienie osób, które przyczyniały się do rozwoju regionu. Strona internetowa jest odpowiedzią na potrzebę osób zainteresowanych dziejami Mazowsza; przedstawia najznamienitszych mieszkańców powiatu sochaczewskiego, pozwala zaprezentować szerszemu gronu odbiorców lokalne nekropolie, ukazuje miejsca, które obecnie często wyglądają zupełnie inaczej, przybliża osoby spoczywające na lokalnych cmentarzach, które bardzo często nie mają bliskich, gotowych okazać troskę i zadbać o miejsce spoczynku swoich przodków.


Działanie skierowane jest nie tylko do mieszkańców Mazowsza, ale również do wszystkich, którzy są zainteresowani dziejami ziemi sochaczewskiej i osobami historycznie z nią związanymi. Dzięki Państwa pomocy możliwe będzie opracowanie i zamieszczanie kolejnych biogramów osób zasłużonych dla rozwoju Mazowsza. Zachęcamy wszystkich do współtworzenia strony i przywracania pamięci osób, które obecnie bardzo często spoczywają w zapomnianych już grobach.


Obecnie na stronie internetowej zamieszczone są informacje o osobach spoczywających na cmentarzach dawnego powiatu sochaczewskiego. W planach działań Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza jest dalsze rozbudowanie serwisu aby zasięgiem objąć kolejne nekropolie znajdujące się na terenie województwa mazowieckiego.


Osoby, które chcą razem z nami budować stronę www.zapomniani.pl prosimy o kontakt.

Koordynatorem projektu „Zapomniani – przywrócenie pamięci osób zasłużonych dla rozwoju Mazowsza, spoczywających na cmentarzach ziemi sochaczewskiej” jest Andrzej Kornacki, kolekcjoner pocztówek i zdjęć ziemi sochaczewskiej, który jest również członkiem Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy