Zapraszamy na Przetwory w Sochaczewie

Zdjęcia i foto: Zapraszamy na Przetwory w Sochaczewie Słowo pisane sochaczew

Sochaczewskie Wieczory Literackie, Miejska Biblioteka Publiczna oraz animatorki kultury Paulina Danecka i Justyna Marciniak zapraszają miłośników poezji do uczestnictwa w nietypowych warsztatach literackich pn. „Przetwory poetyckie”.

 

PRZETWORY POETYCKIE, autorski pomysł Pauliny Daneckiej, to warsztaty kreatywnego pisania, które wychodzi od techniki kolażowej, remixu i cytatu. To cięcie wierszy uznanych klasyków literatury, skracanie, mieszanie, inspirowanie się, przetwarzanie, włączanie słów własnych i próbowanie co z tego powstało. To szukanie nowych form i smaków, rozsmakowywanie się w literze.

 

Przetwory wspierają samodzielne poszukiwanie inspiracji, pomagają się rozpisać, znaleźć pomysły, wrócić do pisania i pisać więcej – w krótszym czasie. Zwracają pisaniu element zabawy.

 

Zapraszamy młodzież i dorosłych, osoby piszące wiersze, ale także te, które dotychczas z pisaniem nie miały do czynienia, a tylko poezje czytały, ponieważ Przetwory to przede wszystkim dobra zabawa. Ponadto uczymy się od najlepszych: Różewicza, Brylla, Miłosza czy Osieckiej.

 

Pierwsze spotkanie w ramach przetworów odbędzie się 27 kwietnia o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie (Kramnice miejskie, sala konferencyjna, ostatnie piętro)

 

Wśród osób z różnym doświadczeniem pisarskim, czytelniczym i życiowym spodziewamy się burzy mózgów. Jesteśmy przekonani, że z początkowego strumienia świadomości powstaną utwory, które wkrótce z dumą nazwać będzie można wierszami.

 

O ile grupa wyrazi zainteresowanie nauczy się także ekspresji scenicznej – prezentowania wiersza w konwencji slamu.

 

Udział jest bezpłatny. Warto spróbować za cenę swojego czasu i zaangażowania.

 

Inicjatywa „Przetworów poetyckich” ma już 5 lat. Pierwszą edycją warsztatów (2011) był „CzeSlam” – projekt realizowany z gdańskimi licealistkami w Nadbałtyckim Centrum Kultury. W 2013 warsztaty odbywały się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. W 2014 zaś w bibliotece w Rybnie (powiat sochaczewski).

 

W tym roku, poza Sochaczewem, rodzinnym miastem P. Daneckiej, odbywają się w 9 miejscach. Partnerami projektu są: Fundacja Okularnicy, Szkoła Aktorska Machulskich, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Kwartalnika Bliza (Gdynia), Festiwalu Różewicz Open (Radomsko), Gimnazjum w Kazuniu Polskim, Stowarzyszenie Mierz Wysoko oraz Fundacja Warszawa jest kobietą oraz LABlife.

 

Paulina Danecka interesuję się procesem twórczym,  art coachingiem oraz metodami stymulacji kreatywności. Jest absolwentką Instytutu Kultury Polskiej UW. Od 2009 r. działa na scenie slamu. Nagrodą za zwycięstwo w ogólnopolskim AHE Slam Tour 2009 było wydanie jej pierwszego tomiku poetyckiego „Wy-ust-danie”, w 2011 pojawił się drugi – „Lilith” oraz audiobook „Simulacrum”.

 

Justyna Marciniak od lat promuje kulturę. Tę lokalną współtworzyła uczestnicząc w działaniach Stowarzyszenia Kolektyw Twórczy Sochaczew (m.in. redaktor pisma „Kulturka”), Sochaczewski Klub Filmowy oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą. Dziennikarka z doświadczeniem pracy w radiu i prasie. W roku 2008 otrzymała nagrodę burmistrza miasta Sochaczew za działalność w kulturze.

 

Sochaczewskie Wieczory Literackie - założona przez Tadeusza Hutkowskiego i Marka Boczka grupa integrująca środowisko wrażliwych na poezję. Co roku, wespół z MBP Sochaczew, SWL organizuje sochaczewski Turniej Jednego Wiersza o „Kałamarz Metafor”.

 

Wiemy, że każdy może napisać wiersz. Zachęcamy!

Być może powstałe wiersze znajdą się w kolejnej sochaczewskiej antologii.

 

Prosimy o punktualne przybycie.

 

 

 

 

 

 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Lokalizacja wydarzenia
  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy