Zaloguj się do konta

Zapraszamy na rekonstrukcję!

Urząd Miasta w Sochaczewie
2014-09-11
Imprezy cykliczne

Wielkimi krokami zbliża się rekonstrukcja walk, jakie toczyły się na ziemi sochaczewskiej we wrześniu 1939 roku. W ostatni weekend września na polach czerwonkowskich ponownie zobaczymy wybuchy, armaty, czołgi, ponad 150 rekonstruktorów w polskich i niemieckich mundurach Szykuje się mega widowisko!

Oto program dwudniowego Zlotu Pamięci polskiego września 1939 r. organizowanego z okazji 75 rocznicy obrony Sochaczewa podczas bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 roku.

 

Sobota 27 września

16.00 - Uroczysta akademia z okazji jubileuszu 40 rocznicy powstania Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie-Kramnice Miejskie, ul 1 maja.

W programie m. in. prelekcje przybliżające dzieje placówki oraz wręczenie pamiątkowych medali osobom szczególnie zasłużonym dla muzeum.

17.45 - formowanie kolumny rekonstruktorów WP do wymarszu na cmentarz wojenny. Zbiórka - Plac Obrońców Sochaczewa

18.00 - Historyczny Apel Pamięci poświęcony 3693 żołnierzom Wojska Polskiego pochowanym w Sochaczewie -Trojanowie. Kwatera WP na cmentarzu wojennym przy Alei 600- lecia.

 

Niedziela 28 września

12.00 - złożenie kwiatów na grobie majora Feliksa Kozubowskiego, d-cy II/ 18 pp, przez delegację władz miasta i grup rekonstrukcji - Kwatera WP na cmentarzu wojennym przy ul. Traugutta.

 

Pola Czerwonkowskie przy ul. Olimpijskiej:

13.00 - Muzeum polowe sprzętu wojsk polskich i niemieckich z okresu walk w 1939 r.

14.00 - Pokazy dynamiczne sprzętu wojskowego, na podstawie epizodów z okresu Bitwy nad Bzurą.

 Bój gen. Franciszka Włada oraz walka z czołgami porucznika Łukasza Cieplińskiego i kapitana Ludwika Głowackiego.

15.00 - Obronić Miasto!- widowisko historyczne na podstawie wydarzeń z bitwy o Sochaczew toczonej w dniach 13-15 września 1939 r.

Na polu walki, po polskiej stronie, około 100 rekonstruktorów, po stronie niemieckiej - 60. Wykorzystany zostanie liczny sprzęt bojowy: 3 czołgi, samochody pancerne, armata przeciwpancerna, dwie armaty Bofors, tankietka TKS, armata 75 mm. Około godzinna inscenizacja obejmie odtworzenie natarcia wojsk hitlerowskich na miasto.

 

 Na pole bitwy będzie można dojechać zabytkową ciuchcią! Muzeum Kolei Wąskotorowej organizuje dwa kursy pociągu jadącego trasą: siedziba przy ul. Towarowej ulica Olimpijska, róg z Piłsudskiego. Pierwszy kurs o 14.15, drugi o 14.45.  Opłata za przejazd to symboliczne 3 zł. 

 Jak zawsze wstęp na widowisko będzie bezpłatny, podobnie jak parkingi, których w okolicy z pewnością nie zabraknie.

 Specjalnie z okazji obchodów przez ratusz wydany został także komiks historyczny autorstwa Łukasza "Bofzina" Kucińskiego pod tytułewm "Bitwa nad Bzurą 1939.  Będzie on rozdawany w prezencie dzieciom, które przyjdą na niedzielne widowisko. Pozycja popularyzuje wiedzę o tej największej bitwie polsko-niemieckiej z września 1939 roku. Jego forma (rysunki, kolory i postaci) ma na celu zachęcenie młodych czytelników do poznawania polskiej historii. Bohater główny jest zbiorowy Żołnierze Wojska Polskiego, walczący o wolność II Rzeczpospolitej we wrześniu 1939 roku. Nie jest to typowy komiks wojenny, ale całość podana jest jednak w atrakcyjnej formie dla dzieci i zaczyna się w Sochaczewie. Do rozdania mamy kilkaset sztuk! 

 

FILMY Z POLA WALKI

Przypomnijmy sobie, w relacjach filmowych, dwie poprzednie rekonstrukcje na polach czerwonkowskich przy ul. Olimpijskiej. Materiały z pola walki najlepiej pokazują, jak wielkie jest to widowisko

W 2011 roku rekonstrukcję zatytułowano Miasto w ogniu, a w jej przygotowaniu pomagał nam legendarny dziennikarz Bogusław Wołoszański     https://www.youtube.com/watch?v=_T4RzM-AOV8

W 2012 roku rekonstrukcja zatytułowana została Obronić miasto, a główny nacisk położono na bohaterską obronę Sochaczewa przed nacierającymi oddziałami niemieckimi    https://www.youtube.com/watch?v=12OsrrTF_D0

 

 

Rekonstrukcję bitwy organizują:

Burmistrz Miasta Sochaczew Piotr Osiecki

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Muzealna Grupa Historyczna

Fundacja Polonia Militaris

Fundacja Wojskowości Polskiej

Grupa realizacyjna Pawła Rozdżestwieńskiego

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

 

Patroni medialni:

Sochaczew.pl

Tygodnik Ziemia Sochaczewska

Tygodnik Echo Powiatu

Dobroni.pl

e-sochaczew.pl

radio Sochaczew

 

Zapraszamy do Sochaczewa!

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne3

Urząd Miejski - jest szansa na nowy wygląd budynku

Rekreacja1

Panie to młody pies jest, nie gryzie

Wypadki

Zderzenie ciężarówki z osobówką w Paprotni

Sprawy urzędowo-administracyjne

Sanepid Sochaczew: Czwarta śmiertelna ofiara zakażenia

Sprawy urzędowo-administracyjne

Uwaga! Przerwa w dostawie wody