Zawisza Czarny nad Bzurą nr IV - podsumowanie pikniku

/ 26 zdjęć
Zdjęcia i foto: Zawisza Czarny nad Bzurą nr IV - podsumowanie pikniku Historia i tradycja sochaczew
+21

W dniach 23 i 24 sierpnia na Wzgórzu Zamkowym oraz na terenie dawnego zamkowego Przygródka odbył się zorganizowany przez Stowarzyszenie „Nasz Zamek” historyczny piknik rodzinny Zawisza Czarny Nad Bzurą – IV Sochaczewskie Spotkania z Historią. Z okazji 600-lecia wypowiedzenia w naszym mieście wojny Zakonowi Krzyżackiemu przez Zawiszę, tegoroczna impreza rozbudowana została do dwóch dni. Podobnie jak przy poprzednich edycjach pikniku dużą rolę odegrała aura, która łaskawym okiem spojrzała na organizatorów jedynie w sobotę. Impreza odbywała się w ramach Sochaczewskiego Lata i pod Patronatem Burmistrza Piotra Osieckiego.

Pierwszego dnia sochaczewianie mieli okazję uroczyście powitać na sochaczewskim Podzamczu Zawiszę Czarnego, który przybył do naszego miasta jako poseł króla Polski na dwór księcia Siemowita IV. Z tej okazji zorganizowany został przez bractwo rycerskie Smocza Kompania niewielki turniej rycerski. W jego trakcie całe rodziny mogły obserwować potyczki rycerskie oraz zdobywać sprawności uczestnicząc w grach i zabawach plebejskich. Oprócz tego cieszyła oko: rozbita pod zamkiem wioska rycerska, pokazy rzemieślnicze, przejażdżki konne, kramy z rozmaitym rycerskim asortymentem oraz zlokalizowane na Wzgórzu Zamkowym stoiska Gimnazjum nr 2 i Stowarzyszenia „Nasz Zamek” z ekspozycją plenerową p.t. 5 sezonów badań archeologicznych na Wzgórzu Zamkowym w Sochaczewie. Wyjątkową atrakcją tego dnia była średniowieczna parada odpustowa Correfoc wraz z pokazami bębniarskimi i fireshow, zaaranżowana przez Stowarzyszenia L’ombelico Del Mondo oraz CZ-ART, a także Hiszpanów z Tabalers de Diables de Sant Cugat. Barwny i ognisty korowód miał za zadanie w asyście rycerstwa i mieszczan wprowadzić Zawiszę Czarnego na Zamek, aby nasz gość mógł wziąć udział w wieczornej biesiadzie i udać się na spoczynek. Po wejściu na dziedziniec licznie zgromadzona publika mogła usmażyć kiełbaski na przygotowanym wcześniej ognisku oraz wysłuchać Opowieści Zamkowych przybliżających dzieje naszej warowni.

Jedną z ważniejszych atrakcji drugiego dnia był rozlokowany na Wzgórzu Zamkowym Pierwszy Powiatowy Jarmark Pozarządowy. Podczas, zorganizowanej przez Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego oraz Fundację Autonomia, imprezy kilkanaście lokalnych stowarzyszeń i fundacji prezentowało swoją działalność. W czasie Jarmarku sochaczewianie mogli obejrzeć zarówno interesujący pokaz sztuk walki Uczniowskiego Klubu Sportowego „Wiking”, a także Okno Sztuki Marcina Hugo-Badera. Oprócz tego w ramach Letnich Gawęd Historycznych po Zamku oprowadzali przewodnicy ze Stowarzyszenia „Nasz Zamek”. Pod namiotem naszej organizacji najmłodsi miło spędzili czas w trakcie pokazów garncarskich zaaranżowanych przez Pracownię Sztuk Wszelakich Pod Złotym Jamnikiem. Tymczasem na Przygródku z udziałem rycerzy, dzieci i młodzieży odbyła się musztra, po której doszło do uroczystego wypowiedzenie wojny Zakonowi Krzyżackiemu przez Zawiszę Czarnego. Na finał pikniku zaaranżowane zostały dwie tury pokazów walk rycerskich oraz gry i zabawy dla najmłodszych z nagrodami.

W imieniu Stowarzyszenia „Nasz Zamek” chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim partnerom i sponsorom, bez pomocy których organizacja czwartej edycji Zawiszy, nie byłaby możliwa.

Łukasz Popowski


Partnerzy współtworzący imprezę:

Sponsorzy wspierający imprezę:

Foto: P. Miazek (Ptro Foto) i M. Kazur (Dektri.pl).

Patronat medialny: Echo Powiatu, Radio Fama Sochaczew.

Więcej zdjęć z imprezy w naszej galerii.

Zadanie dofinansowane w otwartym konkursie ofert dotyczącym realizacji zadań publicznych Gminy Miasto Sochaczew z zakresu "Programu współpracy Miasta Sochaczewa z organizacjami pozarządowymi".


Zobacz więcej:

Zawisza Czarny nad Bzurą - Czwarte Sochaczewskie Spotkania z Historią
Zawisza Czarny nad Bzurą - Trzecie Sochaczewskie Spotkania z Historią - podsumowanie

Zawisza Czarny nad Bzurą - Trzecie Sochaczewskie Spotkania z Historią
Zawisza Czarny nad Bzurą - Drugie Sochaczewskie Spotkania z Historią - podsumowanie
Zawisza Czarny nad Bzurą - Drugie Sochaczewskie Spotkania z Historią
Zawisza Czarny nad Bzurą - Sochaczewskie Spotkania z Historią - podsumowanie
Zawisza Czarny nad Bzurą - Sochaczewskie Spotkania z Historią

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy