Zbigniew Smus - ważne tematy ubiera w słowa wiersza

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Zbigniew Smus - ważne tematy ubiera w słowa wiersza   Ludzie Sochaczewa sochaczew

Bliskie sercu sprawy zamyka w słowach wiersza. Spokojne, wyważone, pełne ciepła i wewnętrznej harmonii poetyckie utwory możemy znaleźć na jego funpage. Kiedy jednak potrzebuje prawdziwej wolności, zakłada kask i wsiada na swój ukochany motocykl. Odpala płynnie pracujący silnik i zostawiają wszystkie ważne sprawy tego świata odjeżdża. 


Zbigniew Smus. Patriota, motocyklista, wielki orędownik rajdów i spotkań, które przynoszą sercu dobre chwile. Jakie? Wśród przyjaciół pokonywanie kilometrów tras na motocyklach, słuchanie wierszy, przy zamkniętych oczach wsłuchiwanie się w dźwięki fortepianu. Nie można nie wspomnieć o AIOŁA GM, klubie motocyklowym z Iłowa, którego jest członkiem i dzięki temu organizatorem wielu społecznych akcji. 


Zbigniewa znamy dzięki jego pracy na rzecz wzbudzania ducha patriotyzmu. W jednym z krótkich utworów czytamy: Całe miasto tu leży, 3693 młodych mężczyzn, młodych walecznych żołnierzy, kobiety też Sochaczewa broniły, tak one też w wojsku służyły, leży tu z nimi cywili masa, niech zniknie z ziemi ta polska rasa, tak szwab pomyślał , sołdat przytaknął, mordowali, wszystko robili, gwałcili, lecz swego zamiaru nie wypełnili. Dzisiaj w milczeniu lampki się świecą, hołd mi oddajmy, mówmy to dzieciom.


Tak opisuje swoje doświadczenia, myśli. Jest ich cały ogrom. Ważny okres w życiu Zbigniewa Smusa to odkrywanie historii swojej rodziny. Podróże, pytania, odwiedzane cmentarze i parafie, które mają przybliżyć historię. Jest to postawa z której powinien czerpać każdy z nas. Pragnąć dotrzeć do prawdy, czerpać z przeszłości i pokazywać światu swoją historię. W przypadku Zbigniewa to losy ciężkich bitew, wojen, udziału przodków w powstaniach. Ten czas poszukiwań mógłby stać się ważną pozycją książkową. 


Sercu bliski Lwów i Wilno, dlatego pasjonaci mają okazję do wspólnych wyjazdów. Odnajdujemy Motocyklowy Rajd Konstytucyjny, który składając się z bardzo wielu etapów umieszczał na swojej trasie ważne wydarzenia i miejscowości. Każda z nich z przesłaniem i patriotycznym echem. 


Powracając do twórczości artystycznej musimy zatrzymać się na wierszach jakie są dziełem Zbyszka. Udział w takich wydarzeniach jak Sochaczewskie Wieczory Literackie "Atut" , "Wierszotorówka"  


Zbigniew ma ogrom energii, które oddaje, być może bezwiednie innym. Zapala płomień ciekawości i chęć poszukiwań, fantastycznie opowiada historie. Te bliskie i te dalekie. Angażuje się w przedsięwzięcia charytatywne takie jak WOŚP czy Rajd Dżentelmentów wspierający profilaktykę chorób mężczyzn. 


I wiara. Jest obok i zawsze. Odnajduje w niej siebie, ludzi, być może świat. 


Pomoże podsumować Zbigniewa J.Twardowski - za każdą sekundę zawsze ostatnią

za tym co nietrwałe i dlatego cenne - właściwie, każdy kto zna bohatera tego tekstu, wie, że on potrafi zamknąć te chwile ostatnie w bańce wiersza. To zostaje. Na zawsze. Dzięki temu co tworzy możemy uczyć się postawy patrioty, szacunku do drugiego człowieka, tego co dla każdego jest najważniejsze. Poczucia wspólnoty, zaangażowania. 


Smusiak jest wszędzie, a ciągle go za mało. Dziękuję i czekam na cykl "Zbigniew dla Sochaczewa", bo jest wiele do opowiedzenia, otwarcia serc, obudzenia ciekawości historii. Któż lepiej może to zrobić.  5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy