Zaloguj się do konta

Zbudowali ze zniczy biało-czerwoną flagę

Urząd Miasta w Sochaczewie
2011-11-12
Historia i tradycja
Tłumy sochaczewian przyszły w piątek na Plac Kościuszki, by wspólnie świętować 93 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

O 17.00 na Placu Kościuszki rozpoczęto budowę polskiej flagi z zapalonych zniczy. Do akcji przyłączyło się kilkadziesiąt osób, które na apel burmistrza przyszły wieczorem z własnymi zniczami i w ten symboliczny sposób oddały hołd bohaterom i barwom narodowym.

Pół godziny później rozpoczął się uroczysty apel pododdziałów Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej II Batalionu 18 PP, pocztów sztandarowych wystawionych przez organizacje kombatanckie. Nawiązując do wydarzeń sprzed ponad 90 lat, o uroczyste wprowadzenie flagi na maszt poproszono straż pożarną. Odegrano hymn narodowy a kompania z Jednostki Wojskowej w Bielicach oddała salwę honorową.

Chwilę później głos zabrał burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, który w swym wystąpieniu wspomniał m.in. o bohaterstwie naszych rodaków walczących o przywrócenie Polski na mapę Europy, o latach zaborów, akcjach wynaradawiania młodzieży, o wielkiej roli Marszałka Józefa Piłsudskiego w procesie budowania wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej. Jak zaznaczył, w latach ’20 minionego wieku także toczyły się spory polityczne, ostro konkurowały ze sobą różne partie i frakcje, ale wszystkim – bez względu na barwy partyjne – zależało na pomyślności Ojczyzny. Burmistrz przypomniał, że po dwóch latach względnego spokoju Polacy ponownie zmuszeni zostali do obrony granic, tym razem przed bolszewikami.
- Jednak ludzie tworzący II Rzeczpospolitą dobrze wykorzystali 21 lat dzielące I i II wojnę światową. W tym czasie powstał Centralny Okręg Przemysłowy, budowano porty, odbudowywano drogi, koleje, przemysł ciężki, reformowano system monetarny. Podobnie w Sochaczewie budowano wielkie fabryki, szkoły, kluby sportowe. Nie zmarnowano tych lat. To II Rzeczpospolita zrodziła Pokolenie Kolumbów i wielkich patriotów broniących kraju przed najazdem wrogich armii nacierających w 1939 roku na Polskę ze wschodu i zachodu – powiedział P. Osiecki.
Swe wystąpienie zakończył słowami Niech Żyje Polska!

Głos zabrał także poseł Maciej Małecki (PiS), który apelował, by pamiętać o bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Rzeczpospolitą. Jak zaznaczył, nasi przodkowie stawali przez niezwykle trudnymi wyborami, szli na wojnę, walczyć w powstaniu, zostawiali rodziny i przelewali krew za Ojczyznę. Oni też kochali, tęsknili, martwili się o bliskich, a mimo to szli na front. M. Małecki zaznaczył, że mamy niezwykłe szczęście żyć w czasach pokoju, dlatego powinniśmy każdego dnia mówić o ludziach, którym to zawdzięczamy.
Ostatnim elementem obchodów zaplanowanych na Placu Kościuszki był odczyt okolicznościowy. Historyk i szef Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej II Batalionu 18 PP Jakub Wojewoda przypomniał, w jaki sposób, przed 93 laty, do wolności dochodzili mieszkańcy Sochaczewa.

Chwilę później delegacje przeszły do kościoła św. Wawrzyńca, gdzie odprawiona została uroczysta msza za Ojczyznę uświetniona przez Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej. Po liturgii reprezentanci władz samorządowych, z burmistrzem P. Osieckim i Przewodniczącą Rady Miasta Jolantą Gontą na czele, złożyli kwiaty przed figurą Chrystusa Króla. Biało – czerwone wiązanki złożyli też m.in. reprezentanci starostwa powiatowego, okolicznych gmin, Sejmiku Mazowieckiego, związków zawodowych, szkół i zakładów pracy.

Ostatnim elementem piątkowych obchodów był program patriotyczny artystyczny, wystawiony w kościele św. Wawrzyńca, a przygotowany przez Barbarę Sobkowicz i Piotra Milczarka. Wiersze i piosenki nawiązujące do trudnych lat w dziejach narodu polskiego zaprezentowali członkowie młodzieżowej grupy teatralnej MASKA i zespołu wokalnego „Chodakowianki”.


Opinie (4)

Carrie

Jak na patriotów przystało, piszecie "biało - czerwona" z błędem. Zamiast poprawnie "biało-czerwona".  [2011-11-13 13:03]

luna

Czy to możliwe, aby wszystkie przyniesione przez mieszkańców znicze były tego samego kształtu? [2011-11-15 19:33]

enfield

Dobrze, że znicze ustawione zostały na kształt Twoich narodowych barw Luna. [2011-11-15 23:33]

jerzyk2205

Luna nie kwestionuje barw i symboliki pomysłu! Sądzę, że chodzi jej o rzetelność relacji, wyolbrzymiającej niektóre fakty. Tłumów na Placu Kościuszki nie było, a szkoda bo było na co popatrzeć, a z kilku zniczy przyniesionych przez mieszkańców flagi by nie było! To kiedyś malowano trawę! [2011-11-16 18:49]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc