Zdzisław Chlebowski – mistrz wyobraźni

/ 2 komentarzy / 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Zdzisław Chlebowski – mistrz wyobraźni  Ludzie Sochaczewa sochaczew

Dawno, dawno temu w odległej krainie żył człowiek, który kochał podróże, kolory, barwy miast, zapachy ulic w nieznanych zakątkach świata. Uwielbiał patrzeć na zaśnieżone szczyty górskie na greckich ziemiach lub wędrować po piaskach indyjskich ścieżek. Każdy zakątek świata przywoził w  opowieściach do miejsca w którym mieszkał. Tam budził zachwyt w młodzieńczych oczach, kiedy opowiadał o swoich podróżach. A swoje emocje, otwartość, pasję życia, zwiedzania oddawał na płótnie. Dzięki obrazom przekazywał to co dla niego najważniejsze. 


Tak mogłaby rozpoczynać się opowieść o Zdzisławie Chlebowskim. Baśniowa. Kim jest, co robi, dlaczego ciągle tworzy mimo wszystko w Sochaczewie ciężko znaleźć odpowiedź. Czy jego miejscem docelowym jest nasze miasto tego nie wiadomo. Jest Beksińskim naszego regionu a mam wrażenie, że ciągle go za mało dla mieszkańców. Że jego twórczość malarska, którą zajmuje się jako odskocznią od rzeczywistości, czasem trudnej, to połączenie fantastycznej wyobraźni z wielkim talentem. Wyjazdy z młodzieżą to dla niego przede wszystkim nauka, poznawanie świata. 


Dla Zdzisława Chlebowskiego priorytetem jest ciekawość, chęć zwiedzania, poznania innej kultury, ludzi . To daje siłę do działania. Jego osobę można mianować tłumaczeniem nazw jednego z państw jakie odwiedził, Tajlandii. Wolny. Te wspomnienia z wycieczek są jego majątkiem. Indie, Ameryka Południowa, Meksyk, Senegal, Afryka. Sam nazywa się turystą, który jest ciekawy świata. Owoce tych wypraw możemy oglądać na wernisażach wystaw już w Sochaczewie. Każda z jego wypraw to zbiór myśli, barw, emocji przelany na obraz. Co najważniejsze niczego nie chowa dla siebie. Zdzisław chętnie dzieli się wszystkim co wie, ciekawostkami przywiezionymi ze świata, magią innych kultur. Wszystko co otacza go podczas wypraw, później z pasją przekazuje. Podczas spotkań z młodzieżą, dziećmi, gośćmi wernisaży oddaje w słowach nie oszczędzając niczego ze wspomnień. Budzi w nas chęć poznawania, być może zmiany naszych marzeń z tego co namacalne na to co zostaje na zawsze, wspomnienia. 


Przypadek sprawił, że został nauczycielem. Mimo trudów wie, że to jest najlepsze co dziś może robić. Praca z dziećmi to wielkie wyzwanie ale i niebywała satysfakcja. I tu również na pomoc przychodzą podróże, które stają się podporą w ciekawym przedstawieniu świata historii. Wystawy są czasem niezwykłą niespodzianką. Dowodem na docenianie jego twórczości. Nawet sepia wnosi życie w obrazy. Jak sam mówi: „Pomysłów mam wiele. Nie jest wszystko czarne albo białe. Też chodzi o to, żeby podróże zamknąć w obrazach. Chciałbym podjąć cykl pod tytułem „Kolory świata”. Kobiety są inspiracją tematów malarstwa Zdzisława Chlebowskiego. Piękno zawarte w osobach, miejscach. 


Mam wrażenie, że ciągle się dziwi swojemu talentowi. Zadziwiający jest świat. Jego portrety rozpoczynające swą drogę od przełożenia na papier oczu, oddają urodę, blask, wnętrze osoby. Praca  nad obrazem to ciągłe doskonalenie. Wspólnota z pędzelkiem. Życie łączne z tuszem, akwarelą. Choć są obrazy, których nie widział nikt. Nie ujrzały światła wernisaży. Choć są wspomnienia, które czekają na swój czas. Dziewczyna z Tasos. Dojrzewa. 


Umawiając wywiad nie wiedziałam kogo spotkam. Czy będzie to artysta, malarz, indywidualista? Czy opowie o sobie skrycie, czy będzie nadawał wielki ton twórczości. Zdzisław Chlebowski jest mistrzem we wszystkim co robi. Nauczycielem, który oddaje uczniom wiedzę aby odkryli w sobie chęć poznawania. Plastykiem, którego podopieczni dzięki przelaniu pasji malarstwa na obraz, wygrywają wiele konkursów. Jest dla nich mentorem, poświęca swój czas. Chce aby młodzież zaczęła żyć pasją. Taką , która zabiera szarą codzienność. Jest wreszcie artystą. Twórcą, który skromnie, choć coraz odważniej wkracza w świat, który może ujrzeć jego talent. Otwiera swoje dobro w obrazach dla innych. Nagrody to tylko niewielkie potwierdzenie jego talentu. Spotkanie z nim, zarówno osobiście jak i poprzez jego twórczość, jest magią kolorów, odkryciem wielu nieznanych tajemnic. Świat barw, uczuć, delikatności jaką możemy spotkać w każdym pociągnięciu pędzla po nierównej warstwie płótna. Życia. Doświadczenia z jakim w swoich obrazach wkracza Zdzisław Chlebowski.       Zdzisław Chlebowski - Nauczyciel historii oraz  plastyki w Szkole Podstawowej w Gawłowie. Dodatkowo założył oraz prowadzi zajęcia kółka plastycznego również w tej szkole. Jego prace zostały wyróżnione na takich wydarzeniach jak Best Abstract Designers,  zdobywca Certyfikatu za wybitną pracę w międzynarodowej wystawie sztuki "Sztuka światowa w Meksyku, zdobywca Złotego Wyróżnienia w międzynarodowej grupie Facebook Art Gallery skupiającej 3007 artystów z całego świata, Srebrne wyróżnienie Wonder Beaty of Arts, Międzynarodowe wyróżnienia Amazing Artist W/Artsoon, prace nagradzane na arenach międzynarodowych skupiających artystów z całego świata takich jak Mamta Singh, wystawy w Meksyku czy Indiach. Poznaje młodzież z sochaczewskich szkół z międzynarodową kulturą poprzez organizację wycieczek w ciekawe miejsca świata. 


D.M.

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

jakubowejabluszkojakubowejabluszko
0
Niewiele już jest tak zacnych ludzi jak Pan Zdzisław ! Szacunek dla Pana Panie Zdzislawie ! Zdrowia i szczęścia życzę (2019-01-09 14:07)
first-onefirst-one
0
Uczył mnie historii w gimnazjum. Dziś już jestem po studiach. Miły człowiek. Szkoda że tak okrutnie naznaczony przez tragedię w życiu. (2019-01-14 01:20)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy