Zeskrobać wystawę? - felieton całkiem subiektywny

/ 11 komentarzy

Zeskrobać” wystawę?


O kontrowersyjnej, antyaborcyjnej wystawie obrazującej martwe płody, która ma miejsce na ogrodzeniu Kościoła św. Wawrzyńca  i dyskusji jaka od kilku dni toczy się na forum e-sochaczew.pl


Kilka dni temu w naszym mieście na ogrodzeniu kościoła św. Wawrzyńca ukazały się antyaborcyjne plakaty. Akcja, która miała ponoć za zadanie uświadomić ludziom zło płynące z aborcji po raz kolejny podzieliła i tak już antagonistycznie nastawione społeczeństwo . Nie wiem czy to miało być celem kościoła i organizacji z nim związanych?!


Najlepiej tą sytuację może zobrazować dyskusja jaka rozgorzała na forum portalu e-sochaczew.pl Warto zaznaczyć, że temat został zapoczątkowany przez osobę, która poddawała w wątpliwość umieszczanie zdjęć rozczłonkowanych noworodków w centrum miasta. W miejscu, w którym codziennie pielgrzymują rodziny z dziećmi. Po kilku postach sprzeciwu włączyli się obrońcy tej kampanii. Niestety dyskusja, czy też polemika przerodziła się w jawną pyskówkę. Ktoś kogoś wyśmiał, że nie może mieć dzieci ponieważ od 17-go roku życia „się skrobie”, ktoś inny...A zresztą zobaczcie sami.

Postaram się przytoczyć najbarwniejsze posty na forum celem pokazania w jaki sposób porozumiewają się ze sobą ludzie nomen omen XXI wieku. Może to da komuś coś do myślenia.

„TO Wy jako starzy kretyni udajecie że problem nie istnieje i tłumaczycie to małym kretynkom po swojemu.” -Cóż, ta osoba raczej pedagogiem nie jest.
„Co 2 sekundy zabija się 3 dzieci na świecie w wyniku aborcji! Wreszcie ktos mądry pokazał jak ona wygląda! Brawo ks. Proboszcz!” -Ciekaw jestem skąd takie dane i dlaczego osoba, która zaczęła bronić tej wystawy stworzyła swój profil w dniu, w którym pojawił się ten mat na forum?! Gdy zadałem tejże osobie takie właśnie pytanie nagle jakby zapadła się pod ziemię.

I kolejne cudeńka: „O jakie wychowanie seksualne ci chodzi? o nakładanie kondomów na banana? 
Edukację Kościół prowadzi od 2 tysięcy lat. Politykę prorodzinną też! „

A oto prawdziwy hit internetu i pokaz siły „Człowieka Oświecenia”: „Jest oczywisty związek między antykoncepcją i aborcją: 2/3 aborcji dokonują kobiety, które w momencie współżycia stosowały tabletki antykoncepcyjne i traktują wtedy dziecko jak nieproszonego intruza!” Widocznie osoba ta sama prowadzi własne badania i na ich podstawie tworzy dane statystyczne. To był zaledwie początek tej debaty, która myślę, że może posłużyć przyszłym socjologom jako materiał w pracy naukowej na temat podziałów istniejących w naszym społeczeństwie.

Warto zaznaczyć, że, gdy jedna z osób biorąca udział na forum zamieściła na profilu Kościoła św. Wawrzyńca linka wraz ze swoim stanowiskiem dotyczącym tegoż „problemu” bardzo szybko dostała dziwną odpowiedź o tym, że to nie miejsce, by propagować portal e-sochaczew. Cóż, najlepiej ominąć temat i jeszcze zaatakować kogoś kto chce podjąć dialog. Niestety brak argumentów też czasem służy za argument.

Dziwne, ze to wszystko ma miejsce tuz przed zbliżającymi się komuniami. Czy w ten sposób kościół chce przyciągnąć i wychować nowych wyznawców? Osobiście spotkałem się z opiniami parafian tegoż kościoła, że oni zmieniają parafię i nie chcą by ich dzieci dalej były straszone przez ten kościół. Zastanawiam się i chciałbym zadać kilka pytań w kierunku władz naszego miasta:

-Dlaczego wydały zgodę na tego typu wystawę?

-Czy przed wyrażeniem zgody widziały jak będzie ona wyglądała?

-Czy chciałyby, by ich dzieci widziały inne rozczłonkowane dzieci? Co wówczas by odpowiedzieli, gdyby ich kilkuletnia pociecha spytała się: „Tatusiu co to jest? Dlaczego to dziecko jest bez głowy?

Wystawa ta na pewno osiągnęła sukces, a mianowicie sochaczewskie społeczeństwo przynajmniej na chwilę przestało marudzić o wiecznej zimie i zajmować się procesem matki Madzi. Stała się również źródłem inspiracji i tematem głównym impresji filmowej jednego z mieszkańców naszego miasta. Oto co autor pisze uzasadniając powstanie swojego obrazu: „W Sochaczewie ludzie o ograniczonym światopoglądzie i fanatycznych przekonaniach doprowadzili do pokazania zdjęć budzących odrazę i obrzydzenie: jelita, krew, odcięte głowy trzymane w szczypcach i kończyny misternie poukładane wokół monet. Narzucili przypadkowym osobom, dzieciom obrzydliwe fotografie szczątków ludzkich przyczepione na płocie!!! Może osoby odpowiedzialne za to ujawnią się i zrobią taką wystawę u siebie na płocie a nie będą się chować jak tchórze w cieniu Kościoła. Okazano brak szacunku dla istot przedstawionych na fotografiach. Ze strony władz reakcji brak pomimo oburzenia wśród ludności a szczególnie rodziców małoletnich dzieci. Takie dewiacje nie mogą pozostać bez komentarza. Film mój kieruję do ludzi inteligentnych świadomych rzeczywistości. Nie wyrażam tu swojej oceny na temat aborcji ale na temat tego szkodliwego i oburzającego wydarzenia które miało miejsce w Sochaczewie. Głupocie, przemądrzałości i zakłamaniu katolickiemu czas powiedzieć stop. To nie budzi do dyskusji a dzieli społeczeństwo i o to chodzi Kościołowi.”


Poniżej link do całego filmu:


Może warto iść w tą stronę i zamiast ujadać na forum to w sposób bardziej kreatywny pokazać swoje stanowisko na temat tegoż problemu. Wchodząc na forum widzę, że Artystów mamy wielu, więc rodacy do pracy!!! Polecam obejrzeć film przedstawicielom każdej ze stron.

Na koniec mam nadzieję, że gdy wiosna przyjdzie to rozgoryczenie i nienawiść stopnieje w was wraz z ostatnim tej zimy śniegiem.


Łukasz „Ch-Fu” Szewczyk- szczęśliwy ojciec dwójki dzieci.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (11)

enfieldenfield
0
Władze miasta nie mają żadnej kompetencji ws zezwolenia na w/w ekspozycję.  Ta mocno nietrafiona wystawa wisi na parkanie wokół kościoła, ten teren należy do parafii.  (2013-03-20 14:48)
luciferatuluciferatu
0
Mi się Kuba wydaje, że jednak chyba mają, ale jeśli nie to niestety: "Państwo w Państwie". (2013-03-20 15:03)
TrojaTroja
0

Dwukrotny rozbój oraz zawłaszczenie i zniszczenie mienia zarzuca prezydentowi Bydgoszczy Fundacja PRO Prawo do życia, organizator wystawy antyaborcyjnej. Fundacja wysłała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wniosek dotyczy dwukrotnego usunięcia kontrowersyjnej wystawy. Ratusz odpowiada - dialog w prokuraturze podejmiemy.

Tak wyglądała wystawa na Starym RynkuTak wyglądała wystawa na Starym RynkuPodziel się:   Share on email Share on facebook Share on wykop Share on twitter Share on naszaklasa More Sharing ServicesWięcejOstatni raz bydgoszczanie oglądali zdjęcia w minioną sobotę. Jednych wystawa antyaborcyjna oburzała, inni oglądali zdjęcia z zainteresowaniem. Przeciwników zadowoli fakt, że wystawy już nie ma, ale konflikt pomiędzy jej organizatorami, a bydgoskim ratuszem trwa.

Fundacja PRO - Prawo do życia złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydenta Rafała Bruskiego oraz urzędników Zarządu Dróg Miejskich w Bydgoszczy. Według fundacji miasto, usuwając dwukrotnie plakaty z rynku, złamało obowiązującą umowę dotyczącą dzierżawy terenu. - To jest naruszenie prawa własności. Po drugie urzędnicy tę wystawę zlikwidowali dwukrotnie na polecenie Prezydenta Bydgoszczy. To jest kwestia naruszenia prawa do prowadzenia debaty publicznej - twierdzi Mariusz Dzierżawski z Fundacji PRO - Prawo do życia.

Na drodze cywilnej fundacja zamierza domagać się zadośćuczynienia finansowego od miasta. - Jeżeli taka jest wola tej organizacji, żeby rozmawiać przez organy ścigania, to my ten dialog podejmiemy. Taki jest nasz obowiązek i nie będziemy się uchylać od odpowiedzialności - zapewnia Piotr Kurek z Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

Wystawa pierwszy raz pojawiła się na płycie Starego Rynku 22 kwietnia. Po kilku dniach, na prośbę części mieszkańców oburzonych zdjęciami, Prezydent Miasta usunął plakaty. Nie tylko ze względu na fotografie martwych płodów, ale także z powodu wizerunku Adolfa Hitlera. Prezydent zaproponował fundacji, aby fotosy zawisły w jednej z sal ratusza.

W odpowiedzi fundacja ponownie rozwiesiła plakaty na rynku. 28 kwietnia, w ostatnim dniu ekspozycji, ratusz ostatecznie usunął wystawę. Fundacja nadal chce je bydgoszczanom pokazywać. W najbliższym czasie będzie je można oglądać na terenie Seminarium Duchownego przy ul. Jana Pawła II. - Realizujemy nasz grafik, który obejmował kilka lokalizacji na terenie Bydgoszczy. Co tydzień będziemy przemieszczali wystawę w inne miejsce, w taki sposób, żeby dotrzeć do maksymalnej ilości Bydgoszczan - zapowiada Tomasz Baranowski z Fundacji Pro - Prawo do życia.
Po ostatniej ekspozycji na rynku niektóre plakaty zostały zniszczone - informuje fundacja. Po naprawie fotosy znów będą pokazywane.
Krystyna Rymaszewska http://www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci/spoleczne/zglosili-usuniecie-wystawy-antyaborcyjnej-do-prokuratury/7224012TRZEBA ODWAGI PANIE RADNY JAKUBIE, PREZYDENT BYDGOSZCZY ZAREAGOWAŁ, A U NAS BURMISTRZ i RADA CO?  (2013-03-20 15:12)
TrojaTroja
0
11-12-2012 | Redakcja Płońsk24 | Komentarzy: 3Aktualności: Wokół Wystawy Antyaborcyjnej, C.D. - PłońskWystawa antyaborcyjna.Będzie powtórka?grafika

Konferencja prasowa w domu parafialnym

Kontrowersyjna wystawa została podsumowana 10 grudnia konferencją prasową w domu parafialnym przy ul. ks. R. Jaworskiego, na której obecny był pomysłodawca Artur Kuciński oraz Mariusz Dzierżawski - członek rady fundacji Pro- Prawo Do Życia. Na konferencji obecni byli także wiceburmistrz Tresa Kozera, reprezentantka UM w Płońsku Małgorzata Adamska Jasińska, księża parafii M.M. Kolbe oraz przedstawiciel mieszkańców. Organizatorzy chcą powtórzyć wystawę, wiceburmistrz mówi, że wystarczy.

Antyaborcyjna wystawa choć zaistniała na niecałą dobę w Rynku,  podobnie jak w innych miastach w Polsce, wywołała szereg kontrowersji swoją drastyczną formą. Krwawe zdjęcia porozrywanych, ludzkich płodów z zaawansowanych ciąży miały uświadamiać społeczeństwu okrucieństwo aborcji. Wystawę pokazano 6 grudnia na rynku miejskim, czyli w dniu, kiedy zabłysły świąteczne dekoracje, przy których rodzice z dziećmi robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Według organizatorów to najlepszy czas dla takiej przezentacij, aby dotrzeć do sumień odbiorców. Według przedstawiciela fundacji Pro-Prawo Do Życia przedświateczny czas, to tak naprawdę próżne "święto zakupów". Jak argumentował organizator, wytawy takie są potrezbne, bo w Polsce dokonuje się ok. 600 legalnych aborcji.

Podczas konferencji prasowej w domu parafialnym organizatorzy bronili swych poglądów, a przedstawiciele płońskiego magistratu przytaczali negatywne opinie płońszczan, które doprowadziły do likwidacji wystawy.

Zabrakło mieszkańców

Artur Kuciński, na co dzień pracownik MCK, poinformował, że wystawę zorganizował jako osoba prywatna współpracująca od roku z fundacją Pro Prawo Do Życia. Aby wyjaśnic sens ekspozycji i jej przesłanie organizatorzy postanowili zwołac konferencję prasowa z udziałem mieszkańców Płońska. Niestety, poza dziennikarzami do domu parafialnego przybył tylko jeden zainteresowany sprawą płońszczanin. - Pewnie zabrakło odpowiednich informacji z państwa strony - mówiła wiceburmistrz Teresa Kozera. - Podczas niedzielnych mszy księża informowali o naszej dzisiejszej inicjatywie - odparł Artur Kuciński. 

Na ekspozycję wystawy antyaborcyjnej na Rynku reprezentant otrzymał usną zgodę ze strony ratusza. Umowa pisemna, która dotyczyła 10-dniowego czasu ekspozycji miała być podpisana następnego dnia. Jednak  już rano 7 grudnia na zlecenie płońskich władz ekspozycja została zdemontowana przez straż miejską z powodu telefonicznych interwencji mieszkańców. - Osobiście odebrałam 12 telefonów od mieszkańców zniesmaczonych pomysłem wystawy. Telefony odbierały też pracowniczki ratusza m.in. Małgorzata Adamska Jasińska - poinformowała wiceburmistrz Teresa Kozera podczas konferencji prasowej w sali domu parafialnego.  

Wszyscy zdjęcia widzieli przed prezentacją

Małgorzata Adamska Jasińska po otrzymaniu informacji od pomysłodacy wystawy w Płońsku zaproponowała, aby wystawa odbyła się na trenie kościoła św. Michała Archanioła, jednak proboszcz odmówił. Jak stwierdziła wiceburmistrz Teresa Kozera, przed wydaniem zgody na prezentację na placu płońskiego rynku pracownicy ratusza widzieli zdjęcia, które znalazły się w czwartek po południu na rynku.

konferencja ws. wystawy antyaborcyjnej

Na zdjęciu od prawej - probszcz Zbigniew Sajewski, wiceburmistrz Teresa Kozera, Małgorzata Adamska Jasińska i jedyny przedstawiciel mieszkańców Janusz Rosiak - przewodniczący zarządu rejonowego Związku Rencistów, Emerytów i Inwalidów. Na zdjęciu górnym od lewej - członek rady fundacji Pro Prawo Do Życia oraz pomysłodawca wystawy w Płońsku Artur Kuciński. 

Tylko szokująca wystawa

Obecnie organizatorzy chcą, aby wystawa odbyła się ponownie. Wiceburmistrz podkreśliła, że jaj zdaniem prezentacja mimo krótkiego czasu dostepności dla przechodniów, spełniła swoją rolę,  ponieważ poruszyła opinię publiczną i nie ma sensu ponownie jej organizować. Dodała także, że jest praktykującą katoliczką i matką i nie zna w Płońsku żadnej osoby, która opowiedziałaby się za aborcją. Zamiast powtórki wystawy zaproponowała organizatorom, aby w Płońsku zorganizowali akcję zbierania podpisów  pod antyaborcyjną petycją do Sejmu. Przedstawiciel fundacji stwierdził, że najlepszą i sprawdzoną formą jest właśnie szokująca wystawa, których zorganizował  już 300 w całej Polsce.

Wystawy z finałem w sądzie

Wiceprezes fundacji przyznał także, że podobna sytuacja ze zdjęciem wystawy jaka miała miejsce w Płońsku wydarzyła się w Bydgoszczy. Jak poinformował Mariusz Dzierżawski, Fundacja Pro-Prawo Do Życia z powodu wystaw miała kilka spraw sądowych. Jednym z głównych oskarżeń było wywołanie zgorszenia publicznego. - Kiedyś w Poznaniu powiesiliśmy gigantyczny billboard z wizerunkiem Hitlera i dwójką zamordowanych dzieci z podpisem: „ Hitler wprowadził aborcję na życzenie dla Polek". Do prokuratury wystąpił lokalny działacz SLD oskarżając nas, że bezcześcimy szczątki ludzkie i propagujemy nazizm. Prokuratura uznała ten zarzut za absurdalny i nie wszczęła postępowania - mówił wiceprezes.

Proszę nie łączyć wystawy z LZA

Artur Kuciński podkreślał, że irytuje go łączenie w prasie lokalnej i przez wiceburmistrz Teresę Kozerę jego osoby jako pomysłodawcy wystawy z Miejskim Centrum Kultury i stanowiskiem szefa LZA. Na jeden z zarzutów wiceburmistrz Teresy Kozery dotyczący niefortunnej daty drastycznego pokazu, pomysłodawca nawiązał do Heroda i biblijnej rzezi niewiniątek. - Dziwę się, że z powodu opinii 12 osób podejmuje pani decyzję o demontażu wystawy - zarzucał Kuciński. - Telefonów z pretensjami było więcej - odbierały je także pracowniczki urzędu, głównie Małgorzata Adamska Jasińska. - odpowiedziała Teresa Kozera dodając, iż żałuje że nie podała telefonu bezpośrednio do organizatora.

- Proponuję, aby po nowym roku zrobić wystawę proaborcyjną - może na plakatach wtedy byłaby uśmiechnięta matka trzymająca martwe dziecko po aborcji - kontrował Artur Kuciński. Z kolei Mariusz Dzierżawski stwierdził, że przekazywanie telefonu bezpośrednio do organizatorów wystawy, to dobry pomysł, ponieważ w trakcie 300 wystaw w całej Polsce miał zaledwie 12 telefonów od mieszkańców.

Organizator odniósł się także do zarzutów, że oglądając wystawę dzieci narażone są na stres i traumę. - Głównie jest to problem rodziców, a nie dzieci. Kiedyś Gazeta Wyborcza cytowała dialog rodzica z dzieckiem, którzy przechodzili obok wystawy. Na pytanie dziecka: „ Mamusiu, dlaczego ten dzidziuś ma pourywane nóżki i rączki? - To co ja mam odpowiedzieć!" - mówiła matka - przytaczał Mariusz Dzierżawski. Organizatorzy udostępnili także psychologiczną definicję reakcji dziecka na piśmie.

Całość spotkania zakończyła się bez zawarcia jakiegokolwiek porozumienia. (DK)


W PŁOŃSKU PROBOSZCZ ODMÓWIŁ MIEJSCA WYSTAWIE NA TERENIE KOŚCIOŁA.

BRAWO DLA PANI WICEBURMISTRZ -cyt"  Wiceburmistrz podkreśliła, że jaj zdaniem prezentacja mimo krótkiego czasu dostepności dla przechodniów, spełniła swoją rolę,  ponieważ poruszyła opinię publiczną i nie ma sensu ponownie jej organizować. Dodała także, że jest praktykującą katoliczką i matką i nie zna w Płońsku żadnej osoby, która opowiedziałaby się za aborcją. Zamiast powtórki wystawy zaproponowała organizatorom, aby w Płońsku zorganizowali akcję zbierania podpisów  pod antyaborcyjną petycją do Sejmu." 

(2013-03-20 15:24)
mrowek20mrowek20
0

USTAWA

z dnia 20 maja 1971 r.

Kodeks wykroczeń

CZĘŚĆ SZCZEGÓLNARozdział VIII 

Wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu

 

Art. 51. § 1. Kto
krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek
publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu
publicznym,

podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. (2013-03-20 15:38)
mrowek20mrowek20
0

USTAWA

z dnia 20 maja 1971 r.

Kodeks wykroczeń

CZĘŚĆ SZCZEGÓLNARozdział VIII 

Wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu

 

Art. 51. § 1. Kto
krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek
publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu
publicznym,

podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. (2013-03-20 15:43)
mrowek20mrowek20
0
Do tego umieszczanie nazistowskich symboli - np. wizerunek Hitlera
(2013-03-20 15:44)
mrowek20mrowek20
0
Mieszkańcy pewnie nic z tym pewnie nie zdążą zrobić. Za to kibice mogą zaraz strzelić na tych plakatach WIDZEW lub LEGIA... lub na zmianę - zależy kto pierwszy namaluje
(2013-03-20 15:46)
citizen81citizen81
0
wśród kibiców niestety teraz jest moda na skrajną prawicę, więc co najwyżej mogą sobie fotkę walnąć na tle tych plakatów :/ (2013-03-20 18:38)
kacperskyykacperskyy
0

na prawde szkoda czasu na polemike z niektorymi osobami na formu. jak ktos przebywa tu dluzej to zna konkretne nicki. ten temat pominmy. wystawa jest na prawde oburzajaca! jak mozna taki material wywieszac w miejscu publicznym? jakbym wywiesil na placu z fontanna zdjecia pornograficzne to zniknely by one w 10 min a ja bym siedzial na komendzie. dlaczego nikt jeszcze z tym nic nie zrobil? az tak sie boja tego kiecoka z parafii wawrzynca??najlepiej bylo by gdybysmy sie zebrali zrobili jakas manifestacje moze wtedy ktos by cos z tym zrobil. do tego nie moze byc tak ze osoby za umieszczenie takich zdjec nie poniosa kary.to ma byc panstwo prawa? chyba dla wybranych...

wystawy tego typu mozna robic... tak jak pisal ktorys z forumowiczow: w zamknietych miejscach i osoba ktora sie tam wybiera robi to z wlasnej woli i z pelna swiadomoscia. (2013-03-21 09:16)
anna beanna be
0
W pełni popieram, kacperskyy.
(2013-03-30 09:15)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy