ZJAZD ABSOLWENTÓW

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: ZJAZD ABSOLWENTÓW Film, fotografia sochaczew
+2

Sochaczewski Klub Filmowy poleca na weekend

Okres matur już za nami, my tymczasem polecamy do refleksji film „ZJAZD ABSOLWENTÓW”

„Zjazd absolwentów” - wielopiętrowy film znanej z kontrowersyjnych akcji szwedzkiej artystki Anny Odell jest jednocześnie fabułą, dokumentem i performance’em. W swoim filmowym debiucie Szwedka aranżuje sytuację która choć kompletnie fikcyjna odwołuje się do prawdziwych wydarzeń. Odell powraca na ekranie do czasów szkolnych – była wówczas prześladowana przez rówieśników, co odcisnęło piętno na jej dalszym życiu.

Kiedy nadchodzi kolejna rocznica matury postanawia skonfrontować się z oprawcami, lecz u swojemu zaskoczeniu odkrywa że nie została zaproszona na klasowe spotkanie.

Film jest rekonstrukcją zjazdu absolwentów z jej udziałem. Ale to dopiero połowa projektu – w drugiej części reżyserka obdzwania byłych kolegów z klasy, a także nagrywa ich reakcje podczas prezentacji filmu.

Jak mówi Anna Odell film nie został zrealizowany po to, by kogoś obwiniać, ale po to, by zbadać strukturę władzy, przemocy, hierarchii. - Co jest przyczyną tego, że ktoś zaczyna kogoś prześladować? Często skupiamy się na osobie szykanowanej.  Wszyscy zastanawiają się: Co jest z Tobą nie tak? Tak naprawdę powinniśmy przyjrzeć się bliżej oprawcy i całej strukturze grupy. –

Jak dostrzegają krytycy filmowi „Zjazd absolwentów” to także historia kobiety która próbuje zedrzeć z siebie łatkę klasowej czarnej owcy, uwierającą ją mimo upływu lat. Można w filmie zobaczyć jak działają mechanizmy pamięci, jak przyjmuje się i nakłada na innych, ale na siebie również, gotowe role.

Najlepszy film w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty trwa 82 minuty.

Zainteresowanych poznaniem oferty Sochaczewskiego Klubu Filmowego zapraszamy w wybrane soboty. Najbliższy termin w którym można nas odwiedzić w Ostoi św. Dominika na tyłach kościoła św.  Wawrzyńca to 2 czerwca, godz.17.00, wstęp wolny.

 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Lokalizacja wydarzenia
  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy