Żłobek i przedszkola w Sochaczewie - są wytyczne z odpowiedzialnością za przyprowadzenie dzieci

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Żłobek i przedszkola w Sochaczewie - są wytyczne z odpowiedzialnością za przyprowadzenie dzieci Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Żłobki oraz przedszkola mogą wznowić działalność z zachowaniem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Placówki na terenie miasta opublikowały wnioski, które rodzice mogą w większości składać do 6 maja. 


Zarówno oddziały przedszkolne, jak i żłobek miejski mogą wznowić działalność od 6 maja. Placówki prywatne podejmują najczęściej decyzje o otwarciu w porozumieniu z opiekunami. Należy zachować jedynie wyznaczone bezpieczeństwa zalecane przez instytucje takie jak GIS, MZ czy MEN. Miejskie placówki również podjęły stosowne przygotowania do otwarcia przedszkoli o żłobka. Według rekomendacji GIS, MZ i MEN w pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo mają również dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. 


Opiekunowie, którzy chcieliby skorzystać z opieki nad dziećmi mogą wypełnić stosowny wniosek. Żłobek miejski przyjmował takie pisma drogą mailową do 4 maja do godziny 9.00. 


Oprócz danych dziecka na wniosku znajdują się również informacje o czynnikach ryzyka COVID-19 związanych z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do żłobka/przedszkola:


- przyprowadzenie dziecka do żłobka/przedszkola z objawami chorobowymi (grypopodobnymi, w tym stanem podgorączkowym i gorączką); 

- domownicy dziecka przebywają na kwarantannie lub w izolacji, bądź manifestują objawy chorobowe grypopodobne, w szczególności takie jak: kaszel, gorączka, duszność; 

- brak umiejętności przestrzegania przez dzieci podstawowych zasad higieny (dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, zasłaniać twarz podczas kichania czy kasłania, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie);

- zabieranie do żłobka/przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.


We wniosku znajduje się również oświadczenie, że opiekunowie zapoznali się z informacją o czynnikach ryzyka COVID-19 zarówno u dziecka, ich własnym, jak i innych domowników oraz są świadomi odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do żłobka/przedszkola.


Przedszkola oraz oddziały przedszkolne na terenie miasta mają tą samą formę wniosku. O ile jest to zrozumiała formuła dla dzieci starszych, to jednak dla żłobka i dzieci najmłodszych są to wytyczne trudne do spełnienia. 


W oddziałach przedszkolnych oraz przedszkolach informacje o chęci posłania dzieci mogą być dosyłane do 4 maja do 16.00.


Niewątpliwie zarówno na opiekunów podejmujących decyzję o powrocie pociech do placówek, jak i nauczycieli czeka trudny czas. Tych pierwszych głownie dlatego, że zarażanie może odbywać bez żadnych objawów, nauczycieli zaś, dlatego, że odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi w tak trudnym czasie  jakim jest pandemia COVID-19 jest bardzo wysoka i niesie ze sobą wytyczne, które będzie bardzo trudno egzekwować. Mimo wszytko powrót do stanu sprzed epidemii jest bardzo wskazany i jeśli będziemy stosować się do wytycznych zarówno pobyt dzieci w przedszkolach jak i nasz do "normalności" powinien być bezpieczny. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

boniekboniek
0
Jak zwykle w dobie pandemii Urząd Miasta umył ręce i otworzył przedszkola i żłobki, więc opiekunowie nie dostaną zasiłku, bo mają gdzie zostawić dzieci i mogą wrócić do pracy niezależnie od stanu zdrowia i obaw ( inne miasta mówią głośne nie, a u nas wszystko ci cho sza..............) (2020-05-05 06:21)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy