Żłobek z dofinansowaniem, rodzice z gratulacjami

Sochaczewski ratusz już po raz trzeci pozyskał z programu MALUCH poważne dofinansowanie do Integracyjnego Żłobka Miejskiego. Tym razem działająca od stycznia placówka zostanie wsparta kwotą 752 tysięcy złotych na bieżące funkcjonowanie. Ratusz rozpoczął też akcję wysyłania listów gratulacyjnych dla młodych rodziców.

W ostatnich dniach Minister Pracy i Polityki Społecznej opublikował listę rankingową programu MALUCH 2014 wspierającego samorządy, które utworzyły żłobki, klubiki dziecięce lub miejsca dziennej opieki i korzystały wcześniej ze wsparcia ministra. Sochaczew zlazł się na tej liście.

- Już podczas otwarcia Integracyjnego Żłobka Miejskiego minister Kamysz podkreślał, że miasta aktywnie działające w sferze polityki prorodzinnej będą mogły sięgnąć po specjalny bonus, czyli pieniądze na utrzymanie nowo powstałych żłobków - mówi wiceburmistrz Marek Fergiński.

Wyjątkowo wysoka dotacja

Żłobek otwarty został w styczniu, przeniesiono wtedy do nowego obiektu podopiecznych ze starej placówki przy Al. 600 Lecia. W lutym ruszył pełną parą, gdy zakończyła się rekrutacja 45 nowych podopiecznych.

- Złożyliśmy wniosek o 1,1 mln złotych, to jest kwotę pokrywającą koszt działania żłobka przez 11 miesięcy roku. Otrzymaliśmy 68% tej kwoty, czyli 752 tys. zł. Udało nam się sięgnąć po jedną z najwyższych dotacji w kraju. Więcej pieniędzy od nas pozyskały tylko takie ośrodki jak Warszawa, Lublin, Kielce czy Poznań prowadzące żłobki dla 200-300 dzieci wyjaśnia naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Joanna Kamińska.

To już trzecia dotacja pozyskana przez Urząd Miejski najpierw na budowę nowoczesnego, dostosowanego do potrzeb dzieci niepełnosprawnych obiektu, a teraz na jego bieżące funkcjonowanie. Wcześniej na budowę gmachu ratusz zdobył 800 tys. zł, a za drugim razem aż 1,2 mln. Dzięki temu koszt inwestycji w ponad 70% pokrył budżet państwa. Integracyjny Żłobek Miejski przy ul. Hanki Sawickiej zbudowało konsorcjum UNIBUD & DANBUD. Ekipy weszły na plac budowy w pierwszych dniach lipca 2012, a zeszły z niego w grudniu 2013 roku. Nowy żłobek ma 80 nowych miejsc dla dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat. Powstało tam m.in. kilka sal dydaktycznych z toaletami; duża szatnia; zespół pomieszczeń kuchennych do przygotowywania i wydawania posiłków dla 180 dzieci przebywających w żłobku i Przedszkolu nr 1. Cały obiekt jest dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Żłobek ma 879 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Gratulacje dla szczęśliwych rodziców

Nowym elementem promocji polityki prorodzinnej w naszym mieście są listy gratulacyjne dla rodziców nowonarodzonych dzieci wysyłane i podpisane osobiście przez burmistrza.  Maluchy przy tej okazji dostają książeczkę Bajki rymowanki zawierającą m.in. wiersze Marii Konopnickiej, Aleksandra Fredry, Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza z dedykacją burmistrza.

- Narodziny dziecka to szczęście, radość w rodzinie, a drobny upominek przesyłany przez Urząd Miejski ma przywoływać wspomnienia tych miłych chwil. W tym roku zakupiliśmy 350 książeczek, każda po 7 zł za sztukę i liczę, że wszystkie do grudnia trafią do domów nowonarodzonych maluchów mówi Joanna Kamińska.

Od stycznia ratusz wysłał 76 listów i książeczek z bajkami. Akcja będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach.

- Konsekwentnie stawiamy na politykę prorodzinną. Budowa żłobka to oczywiście ten najważniejszy i najdroższy element. Sochaczewska Karta Rodziny to kolejny pomysł, który realizujemy. A są jeszcze stypendia dla  młodzieży, zarówno za dobre wyniki w nauce, ale też socjalne dla dzieci z niezamożnych rodzin. Nasz najnowszy pomysł to wysyłanie gratulacji do szczęśliwych rodziców. To oczywiście tylko i aż symbol. Nie kosztuje wiele, ale zostaje na zawsze. Wszędzie i gdy tylko mam okazję podkreślam, jak ważną kwestią jest wsparcie rodziny, promowanie macierzyństwa, uświadamianie wszystkim, że dzieci to nasze największe bogactwo. Stąd ta akcja. Zresztą nie tylko ta. Polityka społeczna jest dla nas bardzo ważna. To świadoma decyzja, że nasz samorząd szczególną opieką i troską powinien otaczać tych najsłabszych, bezbronnych, seniorów oraz dzieci. Stąd Sochaczewska Karta Rodziny i Sochaczewska Karta Seniora, cała gama zniżek dla ich posiadaczy. Z tej troski wynikają także stypendia dla dzieci, akcje bezpłatnych badań USG, na które zapraszamy dzieci w wieku do 6 lat, badania i szczepienia dla seniorów, które bardzo rozwinęliśmy w ostatnich latach i wiele innych akcji mówi burmistrz Piotr Osiecki.  

Ponad 8 milionów na przedszkola

Warto dodać, że praktycznie co roku rośnie suma, jaką miasto wydaje na utrzymanie przedszkoli. Poza placówkami publicznymi, a jest ich w mieście pięć, w ostatnich latach jak grzyby po deszczu wyrastają przedszkola prywatne. Kwoty wydatkowane na ich dofinansowanie (gmina ma taki obowiązek) są już niemal tak samo wysokie, jak te wydawane na przedszkola miejskie. W tegorocznym budżecie na dotacje dla placówek prywatnych odłożono 3,647 mln zł, przy 4,486 mln zarezerwowanych dla przedszkoli publicznych. Tych pierwszych ma działać łącznie aż 10, to jest o 3 więcej niż w 2013. W minionym roku niepubliczne placówki opiekowały się 440 dziećmi, a w 2014 chcą przyjąć łącznie 616 podopiecznych, a to skok aż o 40%. Do każdego dziecka w prywatnym przedszkolu samorząd ma obowiązek dołożyć 75% kosztów miesięcznego pobytu malucha w przedszkolu publicznym tj. 501,55 zł. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy