Zmarł ks. Antoni Jaszczołt

/ 6 komentarzy
Zdjęcia i foto: Zmarł ks. Antoni Jaszczołt Kościół i religia sochaczew

Dnia 29 listopada zmarł w wieku 86 lat proboszcz parafii Narodzenia N.M.P w Trojanowie, ksiądz Antoni Jaszczołt.


Był Honorowym Obywatelem Sochaczewa, a tytuł ten otrzymał w czerwcu 2000 roku. W latach 1965-2005 ksiądz kanonik był proboszczem parafii Narodzenia N.M.P w Trojanowie. 


Do zasług księdza Antoniego Jaszczołta należy zaliczyć przede wszystkim ciepłą oraz otwartą współpracę z parafianami, którzy zawsze mogli liczyć na jego wsparcie. Ksiądz był inicjatorem Ściany Pamięci mieszczącej się przy kościele w Trojanowie, która poświęcona jest pomordowanym oraz poległym ofiarom poprzedniego stulecia w szczególności mieszkańców Trojanowa. Pomnik powstał w imieniu ks. Antoniego oraz parafian. Ogromnym wysiłkiem była rozbudowa parafialnego kościoła, którą udało się wykonać na przełomie 1989-1995. Dzięki determinacji księdza Antoniego oraz pomocy parafian projekt autorstwa architekta Mieczysława Gliszczyńskiego mógł doczekać się zakończenia. 


Sam pomnik jest również miejscem w którym, także z inicjatywy księdza Antoniego, wmurowano ziemię katyńską, prochy z nekropolii Monte Cassino oraz Newark a także urny z ziemią z cmentarzy w Miednoje oraz Arnhem w Holandii. 


Wyjątkowość osoby księdza Antoniego zawsze gromadziła tłumy na niedzielnych mszach. Nie tylko parafianie wiedzieli o otwartym sercu proboszcza parafii w Trojanowi. Zwracali się do niego wszyscy, którzy potrzebowali pomocy. Ksiądz Antoni chciał przede wszystkim zapoznawać z Bogiem tych, którzy na co dzień nie są blisko wiary. Wiele osób znało księdza, wielu go podziwiało i z pewnością wiele serc go zapamięta. 


Zdjęcie UM Sochaczew.

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (6)

robroyrobroy
+2
córka chszczona w Jego parafii,komunia u Wawrzyńca,potrzebne zaświadczenie-nie wziął ani grosza za odpis,-""jak przyjdzie do ślubu-z młdego dwa razy pobiorę !" taki był, -RIP- (2018-11-29 14:34)
linulinu
+3
To samo, syn był chrzczony, bo w parafii na łep upadli z kasą, wieć pojechalem do Niego wieczorem, bez zbędnego gadania, załatwione. Za dwa dni chrzciny. Taki był... (2018-11-29 16:02)
zbigniew15zbigniew15
+2
Oczkiem w głowie była orkiestra dęta, której niestety pozbył się aktualny proboszcz. (2018-11-29 19:47)
trycjatrycja
+3
Ksiądz z prawdziwego powołania. Mało takich się spotyka, a ostatnio to mam wrażenie, że już na wyginięciu są. Historie o chrztach dzieci, których inni księża chrzcić nie chcieli, widzę że się mnożą. Przy pogrzebach też bardzo ludzką twarz pokazywał. Był po prostu bardzo dobrym człowiekiem. (2018-11-29 20:03)
ojtam ojtamojtam ojtam
0
Niech spoczywa w pokoju,

Requiem aeternam

dona ei , Domine,et

lux perpetua

luceat ei

in saecula saeculorum.

Requiescat in pace,

Amen.


(2018-11-29 23:05)
cezar-ep09cezar-ep09
+2
Bardzo dobry pasterz i człowiek takiego go znałem byłem chrzczony później komunia święta niech odpoczywa w pokoju wiecznym
(2018-12-02 18:17)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy