Zmarł Leszek Nawrocki

/ 9 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Zmarł Leszek Nawrocki Sochaczewianie - sylwetki sochaczew

Pogrzeb Leszka Nawrockiego odbędzie się w dniu 8 stycznia 2018 roku, o godzinie 11.00, w kościele parafii św. Wawrzyńca.


Dziś w nocy z 1 na 2 stycznia 2018 roku odszedł od nas Leszek Nawrocki, wielki sochaczewski historyk, nasz kolega z muzeum i dobry człowiek. 

Urodził się w 1957 r., w Sochaczewie, był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina w Sochaczewie, w 1981 r., ukończył studia magisterskie na wydziale historii Uniwersytetu Gdańskiego. Następnie pełnił funkcję kierownika oddziału Archiwum Państwowego w Żyrardowie a od 1983 r. pracownika naukowego w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. 

Leszek Nawrocki historyk i muzealnik to sochaczewianin znany nie tylko z ciekawych opracowań historycznych, jego wielką pasją była od zawsze flora i fauna. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku, dziesięciokrotnie stawał do finału telewizyjnej Wielkiej Gry. Jego ogromna wiedza z dziedziny przyrody i zoologii pozwoliła mu aż siedem razy zostać jej zwycięzcą. 

Leszek Nawrocki sprawował w naszym muzeum funkcje kustosza, zaś jego wszechstronne zainteresowania umożliwiały mu prace nad zbiorami i wystawami etnograficznymi, przyrodniczymi. Szczególne kontakty podtrzymywał z Kampinoskim Parkiem Narodowym, organizując wycieczki objazdowe, konkursy i prelekcje. 

Dzięki jego pracy placówka prowadziła jako jedyna w regionie szeroką działalność wydawniczą. Jej efektem była publikacja w prasie ogólnokrajowej i lokalnej kilkudziesięciu artykułów oraz wydanie drukiem kilkunastu zwartych opracowań tematycznych. 

Z regionalnych opracowań historycznych Leszka Nawrockiego korzystali właściwie wszyscy, interesujący się historią Sochaczewa. Najbardziej znane pozycje „Sochaczew na starej fotografii”, „Materiały do bibliografii Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej” czy „Kalendarium wydarzeń historycznych na ziemi sochaczewskiej” wydane w 2000 r., jest stałą pozycją w bibliografii opracowań innych autorów. 

Równie ważną sferą działalności Leszka Nawrockiego była praca oświatowo - wychowawcza prowadzona z młodzieżą. Swoją wiedzą chętnie dzielił się ze wszystkimi zainteresowanymi, wygłaszając wykłady, organizując konkursy i wyjazdy terenowe w miejsca historyczne. Z zasobów opracowanych przez Leszka Nawrockiego korzystali nie tylko uczniowie sochaczewskich szkół ale też studenci wyższych uczelni opracowujący tematy prac licencjackich czy magisterskich. 

Wiele energii poświęcił na gromadzeniu materiałów źródłowych i tworzeniu czasowych ekspozycji. 

Jednak jego największą pasją historyczną pozostała Bitwa nad Bzurą 1939 r., priorytet działalności naszego muzeum. Podczas pracy w muzeum bitwie tej, poświęcił mnóstwo czasu. Zwieńczeniem jego badań jest wydanie w listopadzie 2017 roku książki pt. "Bitwa nad Bzurą 1939 roku na terenie powiatu sochaczewskiego" wydana przez nasze muzeum.

Był wielokrotnie odznaczany m.in. posiadał: Srebrny Krzyż Zasługi, Brązowy medal „Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju, Srebrny i Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Dyrektor i Pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą


 2.3
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (9)

linulinu
0

Wielka strata ... pamietam jak wygrywał w Wielkiej Grze i nie dał nikomu szansy

(2018-01-02 14:33)
kamykkamyk
0

Odszedł dobry człowiek ... [ ' ] 

Wielka szkoda

(2018-01-02 14:58)
andrzej49andrzej49
+1

Wyrazy współczucia dla rodziny.

(2018-01-02 16:38)
jerzy-karol-krujerzy-karol-kru
+4

Z zalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci mego zacnego ucznia śp. Leszka Nawrockiego. Leszek uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. F.Chopina w Sochaczewie, do klasy o profilu matematyczno- fizycznym. Wychowacą Jego klasy był Kolega śp. Jerzy Skarżyński. O zdolnościach i pracowitości uczniów tej Klasy świadczy fakt, że wszyscy  dostali się na studia wyższe.Jednym z nich był Leszek, bardzo dobry uczeń, uczeń o wszechstronnych zaineresowaniach. Swiadczą o tym Jego publikacje naukowe oraz wielokrotne wygrywanie teleturniejów "Wielkiej Gry" z różnych dziedzin wiedzy. Zegnaj Drogi Leszku. Zegnaj - Jerzy Krupa.   

(2018-01-03 09:23)
pisiorekpisiorek
0

Wielka szkoda ,póki był zdrowy zawsze znajdował czas , na odpowiedzi dotyczące muzeum i eksponatów . Jako rówieśnik pamiętam jego świetne występy w ,,Wielkiej grze,,Warto pomyśleć o uhonorowaniu Leszka Nawrockiego , tytułem Honorowego Obywatela Sochaczewa - szkoda że pośmiertnie.

 

 

(2018-01-03 18:53)
JazlowiakJazlowiak
0

Pogrzeb Leszka Nawrockiego odbędzie się w dniu 8 stycznia 2018 roku, o godzinie 11.00, w kościele parafii św. Wawrzyńca.

(2018-01-04 08:21)
elzbieta-binkowelzbieta-binkow
0

Odszedł nie tylko jeden z Nas, Sochaczewianin, lecz znany, ceniony w środowisku historyk, autor wielu publikacji , w tym naukowych, muzealnik, nauczycil, pasjonat wielu dziedzin naukowych, laureat wielu presiżowych konkursów, niestrudzony propagator historii Ziemi Sochaczewskiej i okolic, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Odszedł także skromny, szlachetny, o ponad przeciętnej inteligencji, uczynny, niezwykle wrażliwy człowiek.

Spoczywaj w spokoju. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

(2018-01-05 01:00)
stanislawa-podgstanislawa-podg
0

Nie znałam go osobiście i nie mogę sobie tego wybaczyć. Znałam jego wszystkie książki choć ostatniej jeszcze nie przeczytałam wiem że najstaranniej, najciekawiej  opisał dzieje Sochaczewa i Ziemi Sochaczewskiej.  Dla mnie jest wielkim Sochaczewianinem ze swoją ogromną  pasją. Członkowie Sochaczewskich Wieczorów Literackich ,,Atut,, pisząc o ludziach Ziemi Sochaczewskiej będą sięgały do źródeł jakimi są jego książki.

Zostawiłeś ślad dzięki któremu będziesz z nami i z tymi którzy przyjdą po nas. I to jest ta Twoja nieśmiertelność. Spij spokojnie.  

Łączę się w smutku z rodziną zmarłego. 

(2018-01-05 14:53)
JazlowiakJazlowiak
0

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli Leszkowi w ostatniej drodze.

(2018-01-09 20:14)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy