Żołnierze Niezłomni Wyklęci, sobota 12 marca 2016 Iłów

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Żołnierze Niezłomni Wyklęci, sobota 12 marca 2016 Iłów Historia i tradycja sochaczew

W dniu 1 marca. 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim ps. Pług, Mieczysławie Kawalcu ps. Żbik, Józefie Batorym ps. Argus, Adamie Lazarowiczu ps. Pomorski, Franciszku Błażeju ps. Poleski, Karolu Chmielu ps. Grom i Józefie Rzepce ps. Krzysztof – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Tą symboliczną datę wybrano na dzień ustanowienia święta - Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Kolejny raz w Iłowie będziemy obchodzić uroczystości poświęcone niezwykłym żołnierzom, wyklętym i prześladowanym przez nieludzki system komunistyczny. System, który zniewolił na wiele dziesięcioleci narodową godność, wolność Ojczyzny, dumę i honor polskiego żołnierza. Musimy mieć świadomość, że tym bohaterskim obrońcom narodowej sprawy zawdzięczamy więcej niż wdzięczności dziś okazujemy. Polacy jako jedyni sprzeciwili się zbrojnie nieludzkiemu, komunistycznemu systemowi, który próbował wykorzenić z naszych serc religię, kulturę i narodową dumę. Dajmy wyraz naszej wdzięczności tym, którzy mimo beznadziei trwali w dążeniu do wolności oddając swe życie w walce o Polskę.

Zapraszamy w sobotni wieczór, 12 marca 2016 r. na godzinę 18:00 do Auli Gimnazjum w Iłowie, przy ul. Płockiej 14, na koncert poświęcony Żołnierzom Wyklętym. W programie - występ Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka. 

Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęli honorowi goście - Przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Pani Anna Maria Anders oraz major Wacław Sikorski ps. Bocian, który był żołnierzem AK(później WiN), brał udział w Powstaniu Warszawskim. W 1948 roku został uwięziony przez komunistycznych oprawców i skazany na karę śmierci. Wyrok śmierci zamieniono na karę więzienia.

 

Informacje dodatkowe
  5
  Oceń
  (2 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (1)

  ValjeanValjean
  0
  Na prawdę warto być tam, będzie to świetny koncert pana Czajkowskiego, odsłuchajcie na YT choćby utwór "Żołnierzom wyklętym". (2016-03-12 13:56)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy