Dzielnice Sochaczewa - Chodaków

CHODAKÓW SOCHACZEW, chodaków kino, bzura chodaków Doskonale znana sochaczewianom, niegdyś znana była również w całej Polsce. A to za sprawą nieistniejących już zakładów CHEMITEX. Przedstawiamy dzielnicę Chodaków Sochaczew, niegdyś niezależną osadę. Dziś mieszkańcy miasta kojarzą ją przede wszystkim z jedyną możliwością obejrzenia filmów na wielkim ekranie. Sprawdź Chodaków kino, Chodaków kino Mazowsze, Kino Mazowsze Chodaków, Chodaków kino repertuar. Lokalną popularność zdobył też klub sportowy Bzura Chodaków. Sprawdź wszystkie podejmowane na portalu e-sochaczew.pl wątki: Chodaków przychodnia, Chodaków pizzeria, Chodaków Iwaszkiewicz, Chodaków kościół, Chodaków parafia.


Chodaków, czyli trzy kominy, które w ładną pogodę widać czasami nawet zza Wisły. Kiedyś równie widoczny (i pachnący) był 'obłoczek' snujący się z ich wylotów. Dzisiaj stoją już 'bezrobotne'. Nie radzę przelatywać kiedykolwiek nad Chodakowem w nocy na niskim pułapie gdyż tylko jeden z nich jest jeszcze oświetlony. Znajdują się one na terenie zakładów chemicznych 'Chemitex', kiedyś pracujących pełną parą, dzisiaj może nieco spokojniej. Opustoszałe budynki i hale zakładów tworzą niesamowity klimat. Na ich terenie można z powodzeniem kręcić filmy - od wojennych na science ficion kończąc (zobacz zdjęcia w galerii).

Chodaków - pozsotałość po Zakładach ChemitexChodaków to oczywiście nie tylko owa fabryka. Tak jak do Boryszewa jeździ się wykąpać, tak tutaj od czasu do czasu warto zajrzeć do kina, choćby z tego powodu, że jest to teraz jedyna tego typu placówka w mieście. Cechą charakterystyczną kina 'Mazowsze' jest przede wszystkim fakt, że na seanse przychodziło mało ludzi, czasami można siedzieć na sali dosłownie w kilka osób. To się oczywiście chwali gdyż zawsze dostanie się bilety i można przebierać w miejscach. Nie chwaliło się natomiast to, że bywało tam diabelnie zimno, więc albo trzeba było zrezygnować z 'ukulturalniania się' późną jesienią i zimą, albo zabierać ze sobą rękawiczki i szalik.

Na północnych krańcach dzielnicy rozpościera się nasze miniaturowe pojezierze, czyli tak zwane glinianki. Powstałe tam stawki czy jak by je nazwać, to rezultat wybierania gliny przez pogłębiarki z pobliskiej cegielni. Kąpiel jest w nich zapewne zabroniona co nie znaczy, że glinianki nie są w tej kwestii alternatywą dla odległego stąd zalewu w Boryszewie. Gdyby ktoś się jednak uparł na kręcenie filmu s-f na terenie Chemitexu, to z powodzeniem resztę scen może dokręcić nocą na 'gliniankach', które rzeźbą terenu i specyficznym oświetleniem przypominają typowy marsjański krajobraz :)

Podążając jeszcze dalej na północ napotkamy las, będący już w obrębie Kampinoskiego Parku Narodowego. Nieco wcześniej znajduje się 'Pekin' - małe, zapomniane przez resztę świata osiedle składające się z kilku małych bloków. To miejsce radzimy po prostu omijać. Podobno zdarzyć się tam może wszystko. Warto więc zatem wrócić do centrum dzielnicy, stąd już tylko kilometr do Żelazowej Woli - miejsca urodzenia Fryderyka Chopina.Sochaczew w liczbach

Herb Sochaczewa, Miasto Sochaczew - herb

Dzielnice Sochaczewa

Boryszew Centrum Chodaków Karwowo Trojanów

Powiat Sochaczewski

logo powiatu sochaczewskiego

Gminy

Brochów Iłów Młodzieszyn Nowa Sucha Rybno Sochaczew Teresin