Muzeum Kolei Wąskotorowej

Muzeum Kolei Wąskotorowej | Muzea, zabytki - Sochaczew adres telefon
Muzeum Kolei Wąskotorowej | Muzea, zabytki - Sochaczew adres telefon

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie to prawdziwa perła Polski, ba – perła Europy. Zgromadzono tu ponad 200 jednostek taboru wąskotorowego – żadne z muzeów naszego kontynentu nie ma tak bogatej kolekcji. Na placu muzeum można obejrzeć ponad 130 parowozów, drezyn, wagonów, lokomotyw spalinowych i elektrycznych, pozostałe prezentowane są w różnych miastach polskich jako pomniki.

Muzeum zostało otwarto w 1986 roku jako oddział Warszawskiego Muzeum Kolejnictwa. Poza ekspozycją na świeżym powietrzu, można tu obejrzeć dwie sale wystawowe, jedną poświeconą historii kolei wąskotorowych w Polsce, drugą historii kolei sochaczewskiej. Prezentowane są tu stare fotografie, dokumenty, bilety kolejowe, takież mundury, latarki czy modele. Zwiedzającym udostępniono też oryginalne pomieszczenie dyżurnego ruchu z początku minionego wieku.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie szczególnie chlubi się posiadaniem tzw. bryki Piłsudskiego, wagonu kolei konnej, platformy do przewozu amunicji, drezyny „Warszawa”, wojskowej salonki oraz pochodzących z lat 1882-83 parowozów wąskotorowych.
Równie popularną wśród turystów atrakcją jest możliwość odbycia wycieczki do Puszczy Kampinoskiej zabytkowym pociągiem wąskotorowym prowadzonym przez parowóz. Ale jest to atrakcja dostępna wyłącznie w sezonie letnim.

Trzeba też wyjaśnić, skąd pomysł otwarcia muzeum – otóż niegdyś znajdowała się tu autentyczna stacja czynnej wąskotorowej kolei. Powstała z inicjatywy Sejmiku Powiatu Sochaczewskiego w celu przywozu drewna potrzebnego do odbudowy miasta po zniszczeniach I wojny światowej.

Tak w 1923 roku wąskie tory połączyły Sochaczew z Piaskami Królewskimi w Puszczy Kampinoskiej. Wkrótce pojawiły się też bocznice w Gorzewnicy, Kromnowie i Piaskach, i po drewno, a potem piach, nawozy zaczęły jeździć pierwsze parowozy. Tak powstała Powiatowa Kolej Sochaczewska, licząca ostatecznie (po wybudowaniu odcinka z Tułowic do Wyszogrodu) 33 kilometry torów. Stopniowo jej użytkowników – podobnie jak stacji - przybywało, ostatecznie korzystali z niej również ludzie podążający na targ, pracownicy Chemitexu, uczniowie.

W czasie II wojny światowej przejęli ją oczywiście Niemcy, po wojnie, w 1949 roku – Polskie Koleje Państwowe. Pociągi jeździły regularnie aż do początku lat 80-tych, stopniowo jednak kolej zaczęła podupadać – drewna już nie wycinano, a ludzie woleli autobusy lub prywatne samochody. W 1984 roku podjęto decyzję o likwidacji sochaczewskiej wąskotorówki. I to był wstęp do otwarcia dwa lata później Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.


Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest czynne jest czynne od wtorku do niedzieli (oprócz dni poświątecznych) w godz. 10:00 - 15:00, a w dniach kursowania pociągu już od godz. 8:00.


Polecasz usługi tej firmy/instytucji?
polecam nie polecam

Muzeum Kolei Wąskotorowej - kontakt/lokalizacja:

Gmina: gmina Sochaczew »
Miasto: Sochaczew
Kod pocztowy: 96-500
Ulica: Towarowa 7
Telefon: (0-46) 862-59-75, (0-46) 864-93-41,
Fax: (0-46) 862-59-75
Adres e-mail:
Adres www:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek: od godz: 0 do godz: 0
Sobota: od godz: 0 do godz: 0

Pozostałe zdjęcia:

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten wpis

Firmy i usługi