Dworzec PKP z Wieżą Ciśnień

Dworzec PKP z Wieżą Ciśnień | Muzea, zabytki - Sochaczew adres telefon
Dworzec PKP z Wieżą Ciśnień | Muzea, zabytki - Sochaczew adres telefon

Dworzec PKP w Sochaczewie został wzniesiony w końcu XIX wieku i w stylu nawiązuje, jak wiele innych budynków dworcowych tego czasu na terenie Mazowsza, do polskiej architektury dworkowej. Ceglany, rozłożysty, jednokondygnacyjny budynek ze spadzistym dachem utrzymuje reprezentacyjny charakter dzięki wyodrębnieniu wejść zarówno od frontu, jak i od strony torów. Rząd zwieńczonych łukami dużych okien łagodzi surowy wygląd budynku. Dworzec PKP w Sochaczewie zyskał na znaczeniu na początku ubiegłego wieku, kiedy to w latach 1900-1902 pod zarządem Towarzystwa Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej wybudowano szerokotorową linię Kolei Warszawsko-Kaliskiej (z Warszawy Kaliskiej przez Sochaczew, Łowicz, Łodź Kaliską, Sieradz do Kalisza).

Wieża ciśnień w Sochaczewie była używana do zasilania parowozów znajdującej się obok stacji kolejowej. Została wybudowana w 1921 roku, w typowym dla tego typu budowli, historyzującym stylu. Opracowany w Dyrekcji Budowy Kolei Państwowych projekt był wykorzystywany przy budowie wież wodnych m. in. w Żyrardowie, Łodzi Kaliskiej, Koninie, Nasielsku, Tłuszczu, Radomsku.

W nawiązującej do baroku architekturze wieży wodnej zwraca uwagę silne uwypuklenie jej poszczególnych partii poprzez przepasanie budowli pokrytymi dachówką finezyjnie wyprofilowanymi gzymsami. Majestatu dodaje wieży kamienny, dość wysoki cokół. Malowniczości zaś okrągłe lub zwieńczone łukami otwory okienne oraz namiotowy, ośmioboczny dach z metalową iglicą. Miejsce posadowienia zbiornika wodnego zaakcentowano wykuszem ze wspornikami. Dziś w budynku nic się nie dzieje – wieża ciśnień w Sochaczewie jest do wynajęcia.


Polecasz usługi tej firmy/instytucji?
polecam nie polecam

Dworzec PKP z Wieżą Ciśnień - kontakt/lokalizacja:

Gmina:
Miasto: Sochaczew
Kod pocztowy: 96-500
Ulica: Sienkiewicza 28
Telefon:
Fax:
Adres e-mail:
Adres www:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek: od godz: 0 do godz: 0
Sobota: od godz: 0 do godz: 0

Pozostałe zdjęcia:

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten wpis

Firmy i usługi