Dwór w Kuznocinie

Dwór w Kuznocinie | Muzea, zabytki - Sochaczew adres telefon
Dwór w Kuznocinie | Muzea, zabytki - Sochaczew adres telefon

Na terenie ziemi sochaczewskiej zachowało się wiele typowo polskich dworów i pałaców, ale takiego dworu jak w Kuznocinie nie ma na całym Mazowszu. Stanowi o tym niepowtarzalna, oryginalna architektura, w której ograniczono klasycystyczne inspiracje na rzecz baroku, potraktowanego jednak z lekkim przymrużeniem oka. Pochodzący z Poznania architekt Franciszek Morawski w sposób dojrzały, bez szkody dla harmonii form, zabawił się malowniczym językiem baroku, traktując dom bardziej jak artystyczny bibelot niż architekturę (zjawisko dość częste w sztuce polskiej dwudziestolecia międzywojennego, a i wcześniej). I stworzył dzieło wyjątkowo urokliwe, ale z klasą.

Dwór w Kuznocinie wyróżniają dwa wieloboczne alkierze niejako flankujące z obu stron front, pokryte stożkowatymi dachami. Między nimi ciągnie się podcień na sześciu „puchatych” kolumnach. Wejście do dworu akcentuje półokrągłe wybrzuszenie mansardowego dachu oraz fantazyjnie wycięty, bardzo dekoracyjny szczyt. Ogrodową elewację akcentuje na osi ryzalit salonu zbudowanego na planie wieloboku, z charakterystycznymi, zwężającymi się ścianami.

Dwór w Kuznocinie powstał w latach 1923-24. Wzniesiono go – w miejscu zniszczonego w 1914 roku niewielkiego dworu - dla Haliny ze Smoleńskich i Karola Woyzbunów. Warto tu wspomnieć, że ojciec Haliny – Wincenty Smoleński, od 1910 roku właściciel kuznocińskiego majątku, pozostawał bardzo poważanym w okolicy posiadaczem ziemskim i prawnikiem, autorem prac historycznych. Przez lata był sędzią pokoju miasta Sochaczewa i honorowym prezesem Towarzystwa Rolniczego Sochaczewskiego. Ale właściwym inicjatorem budowy obecnego dworu w Kuznocinie był Karol Woyzbun, pionier krajowej elektrotechniki, współzałożyciel warszawskiej firmy „Cyrkon”, która produkowała pierwsze w Polsce żarówki.

W okresie międzywojennym majątek w Kuznocinie zasłynął w powiecie dzięki znajdującej się obok cegielni. Do dziś na ziemi sochaczewskiej stoi wiele starych domów firmowanych przez tę cegielnię – ponoć bardzo dobrą. Nawet dworek w Żelazowej Woli miał być – jak się utrzymuje – odnowiony z użyciem tej cegły.

Dworek wraz z parkiem pozostają do dziś własnością prywatną.


Polecasz usługi tej firmy/instytucji?
polecam nie polecam

Dwór w Kuznocinie - kontakt/lokalizacja:

Gmina: gmina Sochaczew »
Miasto: Kuznocin 2
Kod pocztowy: 96-502
Ulica:
Telefon:
Fax:
Adres e-mail:
Adres www:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek: od godz: 0 do godz: 0
Sobota: od godz: 0 do godz: 0

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten wpis

Firmy i usługi