Ratusz i Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Ratusz i Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą | Muzea, zabytki - Sochaczew adres telefon
Ratusz i Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą | Muzea, zabytki - Sochaczew adres telefon

Ratusz w Sochaczewie, od 1973 roku do dziś będący siedzibą Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, podobnie jak w XIX wieku jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta. I to nie tylko ze względu na swe usytuowanie w północnej pierzei rynku. To jeden z niewielu zabytków zniszczonego wojnami i pożarami Sochaczewa odbudowany (niestety – nie zachowany) w niemal pierwotnym kształcie.

Wzniesiono go w latach 1825-28 według projektu Bonifacego Witkowskiego – popularnego w tym czasie architekta, budowniczego województwa mazowieckiego, twórcy wielu utrzymanych w podobnym stylu ratuszy, m. in. w Łowiczu, Kutnie, Łodzi czy w Rawie Mazowieckiej. Nowy obiekt zapewnił stosowne lokum władzom miasta – bezdomnym przez jakiś czas, po tym jak w 1818 roku rozebrano pierwszy sochaczewski ratusz murowany z 1780 roku.

Ratusz, podobnie jak postać jego autora B. Witkowskiego, wpisują się w duży projekt nowej regulacji miasta, jaki w tym czasie mógł być realizowany w związku z rozwojem przemysłu włókienniczego w Kalisko-Mazowieckim Okręgu Przemysłowym i przebiegiem przez Sochaczew posiadającego spore znaczenie tzw. traktu fabrycznego. Ładna klasycystyczna budowla świetnie dźwigała swą reprezentacyjną funkcję, dodając miastu prestiżu.

Niestety, ratusz w Sochaczewie wielokrotnie został zniszczony – począwszy od powstania listopadowego, przez niemal doszczętne zrównanie z ziemią podczas I wojny światowej, na ostatniej równie bezwzględnej dla budowli wojnie kończąc. Wiemy, że pierwotnie budynek najbliższy był architektonicznie ratuszowi łowickiemu, z portykiem na czterech kolumnach w porządku jońskim i belwederem powyżej, zwieńczonym balustradą z tralkami.

Dzisiejszy, odbudowany budynek, choć ściśle nawiązuje do swego pierwowzoru, uboższy jest o portyk i belweder, które zlikwidowano już po powstaniu listopadowym. Z oryginału zachowały się sklepione kolebkowo piwnice. Obecna siedziba muzeum jest dobrze utrzymana, nocą harmonię i rytm jej klasycystycznej fasady podkreśla nowoczesna iluminacja.Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą funkcjonuje jako muzeum państwowe od stycznia 1977 roku. Od tego też czasu mieści się w zabytkowym budynku byłego ratusza przy pl. Kościuszki w Sochaczewie. Pierwszych ekspozycji jednak dokonywano już wcześniej. W 1973 roku zorganizowano pierwszą wystawę poświeconą ziemi sochaczewskiej.

Ze względu na specyficzną historię Sochaczewa i doniosłość toczonych tu walk w czasie kampanii 1939 roku, placówka zajmuje się przede wszystkim gromadzeniem i udostępnianiem zwiedzającym pamiątek, dokumentów i fotografii związanych z Bitwą nad Bzurą i II wojną światową w ogóle. Znajdziemy tu broń, mundury, różne elementy wyposażenia i dokumenty żołnierzy z września 1939 roku. W salach muzeum obejrzeć można stałą wystawę zatytułowaną „Pole bitwy 1939-45”, gdzie zgromadzono również wiele zdjęć przedstawiających Sochaczew i okolice w trudnym czasie okupacji, a także żołnierskie pamiątki z frontów.

Dzięki bogactwu zbiorów i wnikliwej dokumentacji muzeum do dziś odgrywa ważną rolę dla rodzin poszukujących świadectw po swoich bliskich, którzy zginęli w latach 1939-45.

Oczywiście nie zabrakło też w muzeum miejsca dla całej, bardzo długiej historii Sochaczewa. Przybliża ją stała wystawa „Sochaczew – pradzieje okolicy, historia miasta”. Eksponowane są tu m. in. znaleziska archeologiczne, które dziś prowadzi się na ziemi sochaczewskiej.

Również na zewnątrz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą jest co oglądać. Na dziedzińcu urządzono skansen sprzętu bojowego Wojska Polskiego.

Poza stałymi, muzeum organizuje też wystawy czasowe, poświecone współczesnej sztuce sochaczewskich artystów czy tematyce etnograficznej oraz konkursy plastyczne dla miejscowej społeczności.


Polecasz usługi tej firmy/instytucji?
polecam nie polecam

Ratusz i Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą - kontakt/lokalizacja:

Gmina: gmina Sochaczew »
Miasto: Sochaczew
Kod pocztowy: 96-500
Ulica: Plac Tadeusza Kościuszki 2
Telefon:
Fax:
Adres e-mail:
Adres www:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek: od godz: 0 do godz: 0
Sobota: od godz: 0 do godz: 0

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten wpis

Firmy i usługi