27 Międzynarodowy Zlot Kolei Wąskotorowych

/ 1 komentarzy / 15 zdjęć
Zdjęcia i foto: 27 Międzynarodowy Zlot Kolei Wąskotorowych Promocja regionu sochaczew
+10

W dniach od 12 do 14 października reprezentacja sochaczewskiego Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz warszawskiej Stacji Muzeum brała udział w 27 Międzynarodowym Zlocie Kolei Wąskotorowych Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa. Jego głównym organizatorem było Muzeum Ziemi Pałuckiej, w ramach którego funkcjonuje Żnińska Kolej Powiatowa oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Pierwszy Międzynarodowy Zlot odbył się w 1991 r. we Frankfurcie nad Menem. Od tamtej pory każdego roku organizowane są spotkania miłośników wąskotorówek z europejskich państw takich jak Niemcy, Holandia, Austria, Szwajcaria, Francja, Dania, Rumunia, Łotwa i Litwa. W tym roku impreza po raz pierwszy odbyła się w Polsce. 


Istotna część Zlotu (w tym jego uroczyste rozpoczęcie) zaaranżowana została na terenie dawnej cukrowni w Żninie. W trakcie inauguracji, oprócz oficjalnych przemówień gospodarzy, można było wysłuchać prezentacji operatorów kolei wąskotorowych z całej Polski. Działalność Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zaprezentował asystent muzealny Łukasz Popowski. Uczestnicy w syntetycznej formie zapoznani zostali z głównymi obszarami działania naszej jednostki. Szczególne zainteresowanie wzbudziły największe w Europie zbiory taboru wąskotorowego oraz sochaczewska wycieczka pociągiem Retro, prowadzona przez jeden z niewielu czynnych w Polsce parowozów wąskotorowych Px29-1704. Ten wyjątkowy dzień zakończył koncert muzyki kolejowej, zaaranżowany przez Żniński Dom Kultury.

Na kolejne dni organizatorzy Zlotu przygotowali szereg atrakcji. Najważniejszą z nich były kursy zabytkowym taborem wąskotorowym na szlaku Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa. Wśród zgromadzonych na stacji w Żninie pojazdów największe wrażenie robiły czynne  parowozy, które specjalnie na Zlot sprowadzono z polskich i niemieckich kolejek. Aż 5 takich maszyn podziwiać można było w trakcie imprezy, w tym: Px 38-805 ze Żnina, Borsig 11458 z Poznania, Hanomag Merapi z Berlina oraz dwa parowozy Orenstein i Koppel również z Niemiec. Do Żnina przetransportowano także czynne lokomotywy spalinowe, wagony osobowe, drezyny, rowery szynowe oraz inne pojazdy specjalne. Również sochaczewskie muzeum użyczyło na imprezę cenną lokomotywę spalinową Wls typ Bd firmy Maffei.

Oprócz wycieczki Żnińską Koleją Powiatową „pod parą” za najciekawszą atrakcję imprezy uznać należy wydarzenia, które odbywały się w historycznych zabudowaniach stacji Żnin Wąskotorowy. Tu właśnie zaaranżowano wodowanie i nawęglanie parowozów, pokazy odlewania panewek w kuźni, prezentację wymiany podkładów kolejowych oraz niezwykle ciekawe wieczorne manewry na obrotnicy przy unikalnej wąskotorowej parowozowni wachlarzowej. Dodatkowo obejrzeć można było kolejowe zbiory Leszka Musiała oraz makietę modułową o wdzięcznej nazwie Świat Kolejek. Warto było również wziąć udział w festynie zorganizowanym w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, a także w paradzie parowozów nad Jeziorem Żnińskim Małym, która oficjalnie zakończyła całą imprezę. 

27 Międzynarodowy Zlot Kolei Wąskotorowych okazał się doskonałą okazją do promocji naszej jednostki, poznania wielu nowych osób z branży oraz wzajemnej wymiany doświadczeń. Podkreślić należy jego dobrą organizację oraz dużą liczbę kolejowych atrakcji. Dodatkowo imponować musi ilość przywiezionych na Zlot lokomotyw „pod parą” oraz innych czynnych pojazdów trakcyjnych. Jeśli weźmiemy pod uwagę, iż aktualnie w Polsce na wąskim torze sprawnych jest jedynie 7 parowozów (Żnin, Poznań, Środa Wielkopolska, Sochaczew, Rudy, Krośnice i Cisna), to liczba 5 tego typu maszyn, które przybyły na imprezę, musi robić wrażenie. Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia na wąskim torze! 

Marta Przygoda-Stelmach
Łukasz Popowski

Asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej w
Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach
Więcej zdjęć w naszej galerii!

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

pawlipawli
0

Własnie wąskotorówka powinna być wizytówką i atrkacją Sochaczewa.

Wyremontowane muzeum( wizualizację mogliśmy niedawno podziwiać) i.cała otoczka wokół kolejki mogłaby być ciekawym rozwiązaniem w kierunku otwarcia Sochaczewa na turystów.Skończmy już z tym Chopinem, który z Sochaczewem ma niewiele wspólnego

(2017-10-21 11:02)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy