Udany początek sezonu sochaczewskiej wąskotorówki

/ 1 komentarzy / 20 zdjęć
Zdjęcia i foto: Udany początek sezonu sochaczewskiej wąskotorówki Rekreacja sochaczew
+15

Długi weekend majowy, który właśnie minął, był w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie okresem niezwykle pracowitym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, nasza placówka czynna była przez pięć kolejnych dni, począwszy od 29 kwietnia (sobota), a skończywszy na 3 maja (środa). W tym czasie udostępniliśmy dla odwiedzających nie tylko muzealne sale wystawowe i skansen, lecz również uruchomiliśmy codzienne kursy pociągu Retro do Puszczy Kampinoskiej. Dodatkową nowinką było przeniesienie głównego wejścia do muzeum z ulicy Towarowej na ulicę Licealną.

W pierwszy dzień Majówki w Muzeum Kolei Wąskotorowej zainaugurowaliśmy tegoroczny sezon turystyczny. W ramach części oficjalnej uroczystości wysłuchaliśmy okolicznościowych przemówień wygłoszonych m.in. przez Radosława Koniecznego, kierownika Muzeum Kolei Wąskotorowej, Joannę Kazimierską, dyrektor Stacji Muzeum, Mirosława Adama Orlińskiego, radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Piotra Osieckiego, Burmistrza Miasta Sochaczew, Arkadiusza Karasia, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Sochaczewie, Agnieszkę Kuźmińską, zastępcę dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Czesława Gwarę, założyciela i pierwszego dyrektora Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Następnie przenieśliśmy się na skansen naszej jednostki, gdzie odbyła się parada muzealnych wąskotorowych pojazdów szynowych. Była to okazja, by zaprezentować te z naszych obiektów inwentarzowych będących "na chodzie", które stoją na terenie muzealnego zaplecza i na co dzień nie mogą cieszyć oka zwiedzających. Przed licznie zebraną publicznością przemknęły więc trójkołowy rower szynowy, drezyna wahadłowa, drezyna motorowa WFM, drezyna motorowa towarowa Doc 103, drezyna motorowa wojskowa DSNA 175 z silnikiem Jawa 350, lokomotywa spalinowa 2Wls50-1184, lokomotywa spalinowa Lyd1-226 (Wls 150) oraz wagony motorowe Mbd1-126 i Mbd1-130. W kulminacyjnym momencie parady na muzealny peron wjechała lokomotywa spalinowa Lxd2-342, ciągnąc osiem wagonów pasażerskich typu 1Aw. Już za chwilę, ku uciesze zebranych wyczekujących na ten moment od jesieni ubiegłego roku, tak zestawiony pociąg Retro odbył pierwszy w tym roku kurs w kierunku Puszczy Kampinoskiej, tym razem, wyjątkowo, tylko do Tułowic. Tu, w Osadzie Puszczańskiej, oprócz tradycyjnego pikniku z ogniskiem, przygotowaliśmy również specjalne atrakcje dla najmłodszych, w tym konkurs plastyczny z nagrodami pt. "Wąskotorówką do Puszczy".

Pełny, rozkładowy, osiemnastokilometrowy odcinek z Sochaczewa do Wilcza Tułowskiego nasz zabytkowy skład pokonywał w kolejne dni majówki. Przed zajęciem miejsc w wagonach uczestnicy wycieczki mieli okazję zaznajomić się z najciekawszymi przykładami zabytkowego taboru wąskotorowego zgromadzonego w skansenie jednostki. W trakcie przejazdu po wąskim torze podróżni poznawali dzieje i atrakcje turystyczne Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej, po dotarciu do Wilcza Tułowskiego udawali się na krótki spacer po Puszczy Kampinoskiej, by w końcu dotrzeć do Osady Puszczańskiej w Tułowicach. Po półtoragodzinnym wypoczynku na pikniku z ogniskiem i kiełbaskami na urokliwej polanie nad rzeczką Łasicą wszyscy, zadowoleni z miło spędzonego dnia, wracali koleją do Sochaczewa.

Mimo aury, która choć oszczędziła nam opadów, wyraźnie nas nie rozpieszczała, majówkę możemy zaliczyć do wyjątkowo udanych. W pięć majowo-kwietniowych dni z oferty muzeum skorzystało łącznie 1444 turystów z różnych zakątków Polski. W podróż pociągiem Retro wybrało się z nami 941 osób. Ponadto 503 osoby zwiedziły sale wystawowe i skansen placówki.

Następna wycieczka pociągiem Retro zaplanowana jest już w najbliższą sobotę, 6 maja. Muzeum z kolei czynne jest od wtorku do niedzieli od godziny 9.00 do godziny 17.00.

Serdecznie zapraszamy!

Tomasz Karolak


Fot. M. Kazur

Więcej zdjęć w naszej galerii!

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

kacperskyykacperskyy
0
zainaugurowaliśmy tegoroczny sezon turystyczny.......

...........wysłuchaliśmy okolicznościowych przemówień wygłoszonych m.in. przez Radosława Koniecznego, kierownika Muzeum Kolei Wąskotorowej, Joannę Kazimierską, dyrektor Stacji Muzeum, Mirosława Adama Orlińskiego, radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Piotra Osieckiego, Burmistrza Miasta Sochaczew, Arkadiusza Karasia, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Sochaczewie, Agnieszkę Kuźmińską, zastępcę dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Czesława Gwarę, założyciela i pierwszego dyrektora Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie"

ja pier... brakowało jeszcze macierewicza i apelu smolenskiego ale mysle ze za rok naprawicie ten blad...
  (2017-05-10 07:54)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy