Wakacje z wąskotorówką 2017 – podsumowanie

/ 2 komentarzy / 11 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wakacje z wąskotorówką 2017 – podsumowanie Rekreacja sochaczew
+6

Za nami okres wakacji. W lipcu i sierpniu br. w Muzeum Kolei Wąskotorowej zwyczajowo przygotowaliśmy skierowany do grup i klientów indywidualnych, specjalny program edukacyjny pn. Wakacje z wąskotorówką 2017. Przez dwa miesiące odbyło się wiele różnych wydarzeń urozmaicających naszym gościom czas wolny.

Inauguracja

Wakacje z wąskotorówką powitaliśmy już 24 czerwca specjalnym przejazdem pociągu Retro. Z tej okazji na polanie w Osadzie Puszczańskiej zaaranżowaliśmy dodatkowe atrakcje dla najmłodszych, takie jak układanie puzzli, kolejowe memory, kolorowanki oraz przeciąganie liny. W trakcie pikniku odbył się również konkurs plastyczny z nagrodami pt. Moje lato na wąskim torze.
 
Lekcje muzealne

Od 4 lipca do 31 sierpnia Muzeum Kolei Wąskotorowej oferowało dla grup zorganizowanych oraz klientów indywidualnych zajęcia z cyklu Opowieści starych lokomotyw. Podczas lekcji uczestnicy mogli posłuchać niesamowitych kolejowych historii trzech starych parowozów, a także miło spędzić czas w trakcie gier i zabaw.

W ramach cyklu odbyła się również czterogodzinna lekcja Dzień w świecie wąskich torów. Zajęcia podzielone na kilka etapów, dały okazję do poznawania kolei w muzealnym skansenie, zabytkowym wagonie osobowym oraz sali edukacyjnej. Dodatkowo, uczestnicy wzięli udział w zajęciach plastycznych i plenerowej grze muzealnej Przyroda na wyciągnięcie ręki, by na zakończenie upiec kiełbaski przy ognisku.
 
W wakacyjnych lekcjach muzealnych uczestniczyło łącznie 125 najmłodszych miłośników kolejnictwa. Z oferty skorzystali dwukrotnie podopieczni „Juniora Odkrywcy”, uczestnicy półkolonii Ośrodka Kultury i Edukacji Spółdzielni Mieszkaniowej Wola z Warszawy oraz trzy grupy z półkolonii Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybnie.

Przewodnik

W wakacje odwiedziły nas również liczne grupy zainteresowane zwiedzaniem skansenu z przewodnikiem. Wśród nich było 100 uczestników półkolonii organizowanych przez Urząd Miejski w Sochaczewie, a także 30 osób z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Bodzanowie. Ponadto z usług przewodnika skorzystało jeszcze 252 turystów z Polskiego Związku Niewidomych w Opolu, PTTK-u z Bielska Podlaskiego oraz Wojskowego Stowarzyszenia „Sport-Turystyka-Obronność” z Warszawy.

Pociąg Retro

Najważniejsze wakacyjne wydarzenie odbyło się 14 lipca, kiedy to na muzealny szlak powrócił legendarny parowóz Px29-1704. Ogromne zainteresowanie przejazdami, które zaistniało od tego momentu potwierdziło trafność decyzji o remoncie lokomotywy. Dzięki inauguracji muzealnych przejazdów pod parą, w lipcu i sierpniu zanotowaliśmy w pociągu Retro rekordową frekwencję wynoszącą 5996 pasażerów. Wśród nich wyróżnić należy wycieczki zorganizowane dla sochaczewskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz uczestników projektu Stacja Dzieci z Warszawy. Odnotować należy również dwa kursy zorganizowane w ramach Ogólnopolskiego Zlotu Fiata 126 p oraz przejazdy dla grup miłośników kolejnictwa z Dani i Wielkiej Brytanii.

Współpraca

Muzeum Kolei Wąskotorowej od momentu otwarcia Centrum Edukacyjno-Turystycznego (22 października 2015 r.) wspiera działalność lokalnych organizacji pozarządowych. Dzięki owocnej współpracy muzealne obiekty tętnią życiem przez cały rok. Intensywnie pod tym względem prezentował się również okres tegorocznych wakacji. W lipcu i sierpniu nasi partnerzy zaaranżowali w CET aż 24 spotkania.

Fundacja "Wesoła Chata", już tradycyjnie organizowała cykl Sochaczew dzierga dla wcześniaków: Pogadamy, podziergamy – spotkania przy szydełku. Dodatkowo Fundacja dwukrotnie zaaranżowała zajęcia w ramach projektu Raczkujący Artysta, z szeregiem twórczych zadań dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Dla sochaczewskich rodziców chustujących, motających i kangurujących swoje pociechy dwa spotkania przygotowała grupa „Chusty Sochaczew”. Również dwukrotnie, w budynku Centrum spotykało się Stowarzyszenie „Kajakowcy Sochaczewa”. Dużą atrakcją muzealnych wakacji były otwarte spotkania dla miłośników gier planszowych organizowane przez Stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie. Wyjątkową frekwencją cieszyły się szczególnie eliminacje mistrzostw Polski w grę Carcassonne. Oprócz tego w budynku CET odbyło się kilka spotkań Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego (POPPS). Za najważniejsze z nich uznać należy dwudniowe szkolenie dla przedstawicieli trzeciego sektora pn. Praktyczna obsługa nowych mediów elektronicznych, a także spotkania konsultacyjne w ramach programu Działaj Lokalnie.

Zakończenie

Muzealne wakacje uroczyście zakończyliśmy 27 sierpnia przejazdem pod parą do Wilcza Tułowskiego i Tułowic. Tam też podczas pikniku w Osadzie Puszczańskiej kolejny raz zaaranżowaliśmy dodatkowe atrakcje w formie gier i zabaw dla najmłodszych.

W trakcie dwóch miesięcy realizacji programu Wakacje z wąskotorówką 2017, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odwiedziło w sumie aż 8387 osób, za co serdecznie dziękujemy! Z nastaniem jesieni pojawią się w naszej jednostce kolejne wyzwania, o których niedługo będziemy informować.
 
Do zobaczenia zatem niebawem na wąskim torze!

Monika Szymańska
Łukasz Popowski

Fot. Marta Przygoda-Stelmach, Tomasz Karolak, Monika Szymańska


Więcej zdjęć w naszej galerii!

 5
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

kacperskyykacperskyy
0

muzealna ciuchcia powrocila i chyba zawrocila.... ostatnie przejazdy chyba byly realizowane znow przez spalinówke :(

(2017-09-04 08:39)
mprzygodamprzygoda
0

Witam, w każdą środę lipca i sierpnia, od początku do końca wakacji, wagony pasażerskie typu 1Aw były prowadzone przez lokomotywę spalinową Lxd2-342. W każdy weekend zapraszamy natomiast na przejazdy z parowozem Px29-1704. Najbliższy już 9 i 10 września. Zapraszamy!

(2017-09-04 09:00)
tomasz-nowaktomasz-nowak
0
Komentarz usunięty ze względu na naruszenie regulaminu. (2017-10-04 08:11)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy