Po raz czwarty, w sochaczewskim Urzędzie Miasta spotkali się uczestnicy, powołanego jesienią ub. roku partnerstwa samorządowego, które pracuje nad wspólnym wnioskiem o grant z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Uzgodniono, że w pierwszych dniach lutego opracowany zostanie ostateczny wykaz inwestycji, jakie wspólnie chciałyby realizować miasto, starostwo i gminy powiatu sochaczewskiego z udziałem dotacji unijnych przydzielanych z nowego budżetu Wspólnoty.
Na początku wiceburmistrz Marek Fergiński poinformował, że po ostatnim spotkaniu grupy partnerskiej dr Marek Wolański (ekspert oddelegowany przez Związek Miast Polskich do współpracy z miastem i gminami) przesłał swoje rekomendacje. Sugeruje, by partnerstwo przygotowało szeroką strategię transportową obejmującą kilka istotnych elementów, w tym: zakup autobusów dla ZKM, by transport publiczny wyszedł jeszcze bardziej poza miasto; przebudowę, wzmacniane i poszerzanie dróg na terenie miasta i gmin, tras wykorzystywanych docelowo przez ZKM; budowę kilku parkingów przy stacjach PKP; budowę sieci ścieżek rowerowych, w tym trasy biegnącej do Puszczy Kampinoskiej, w śladzie torów kolejki wąskotorowej; przygotowanie dokumentacji projektowej pod budowę trasy północ-południe spinającej komunikację między stacją PKP i Chodakowem, ułatwiającą dojazd do Żelazowej Woli; utworzenie centrum (centrów) przesiadkowego przy stacji PKP, wyposażonego np. w wypożyczalnię rowerów, z nową pętlą autobusową i parkingami; wykonanie koncepcji budowy nowego mostu na rzecze Bzurze.
M. Fergiński dodał, że swoje propozycje, w znaczniej części zbieżne z rekomendacjami dr Wolańskiego, ma też samorząd miejski, który chciałby we wniosku o norweski grant umieścić: projekty techniczne trasy północ-południe (koncepcja przebiegu już jest); analizę komunikacyjną miasta, w tym koncepcję optymalnego umiejscowienia nowego mostu na Bzurze (wraz z dojazdami); strategię budowy parkingów; koncepcję budowy ścieżek rowerowych wychodzących poza miasto, łączących PKP z gminami leżącymi w graniach powiatu.
Obecni na spotkaniu reprezentanci powiatu poinformowali, że 23 stycznia list intencyjny w sprawie przystąpienia do partnerstwa podpisał starosta sochaczewski. W jego imieniu nad wykorzystaniem norweskiego grantu pracuje Powiatowy Zarząd Dróg, który do 1 lutego przedstawi swoje uwagi i propozycje. Burmistrz Piotr Osiecki zauważył, że sochaczewskie partnerstwo zbliża się do finału rozmów, dlatego liczy, że na kolejne spotkanie w ratuszu przyjdzie starosta. To na szczeblu burmistrz, starosta, wójtowie już na początku lutego trzeba będzie zdecydować, które projekty umieszczamy we wniosku, a które z różnych względów muszą wypaść.
- Zdobycie pieniędzy na projekty techniczne, koncepcje i analizy finansowe zgłaszanych projektów inwestycyjnych to dopiero pierwszy krok. Znacznie poważniejszym wyzwaniem będzie pozyskanie środków na ich realizację, a każda z analizowanych przez nas propozycji to zadanie o wartości co najmniej kilku milionów złotych. Dotychczas z budżetu unijnego mogliśmy otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 85% kosztów kwalifikowanych, ale tak preferencyjne warunki to już przeszłość. 15% wkład własny już się nie powtórzy. Z nowego budżetu, na lata 2014-2020, dotacje mają sięgać ok. 50%, a resztę wyłożyć muszą samorządy - podkreśla Piotr Osiecki.
Przy tej okazji warto przypomnieć deklarację marszałka Adama Struzika, że samorząd wojewódzki chętnie przystąpi do partnerstwa, jeśli we wniosku o grant znajdzie się inwestycja o zasięgu ponadregionalnym, taka jak trasa północ-południe, ścieżki rowerowe tworzące sieć na obszarze kilku gmin czy parkingi przy dworcach kolejowych. Propozycję tę A. Struzik złożył podczas niedawnej konferencji poświęconej przyszłości Muzeum Kolei Wąskotorowej.
W spotkaniu uczestniczył dr Remigiusz Górniak z Samorządowego Centrum Eksperckiego (SCE) działającego przy Wyższej Szkole im. Bogdana Jańskiego. Jednostka ta zajmuje się doradztwem, opracowuje ekspertyzy i analizy finansowe, pomaga samorządom w opracowywaniu wniosków o dotacje unijne zgodnie z nowymi wymogami stawianymi przez Brukselę.
- W latach 2014-2020 z unijnego budżetu dotowane będą przede wszystkim duże projekty, integrujące społeczności kilku gmin czy powiatów, wpływające na równomierny rozwój regionu a nie tylko jednej miejscowości. Centrum Eksperckie jest gotowe pomóc sochaczewskiemu partnerstwu w napisaniu takiego właśnie wniosku, wskazującego jak najwięcej zalet, wypełniającego oczekiwania UE mówił dr Górniak.
Jego zdaniem do wniosku skupiającego się na problemach drogowych (transportowych) można dołączyć inne elementy, jak choćby oświatę i ochronę dziedzictwa kulturowego.
- Nowymi drogami, ścieżkami rowerowymi i autobusami ZKM dojeżdżać będą uczniowie do szkół, a turyści do ważnych obiektów zabytkowych. SCE przedstawi w ciągu kilku dni swoje konkretne rekomendacje podsumował.
Na koniec uzgodniono, że ostatecznym terminem składnia propozycji, które miałyby się znaleźć we wniosku o grant z funduszy norweskich, będzie 1 lutego. Po tym dniu Referat Projektów Społecznych UM zbierze wszystkie pomysły w jeden dokument, skonsultuje je z ekspertami Związku Miast Polskich i Samorządowego Centrum Eksperckiego działającego przy Wyższej Szkole im. Bogdana Jańskiego.
Projekt Budowanie kompetencji dla współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego (przewidujący przyznawanie grantów w wysokości 350-550 tys. euro na projekty techniczne, studia wykonalności, szkolenia itp.) realizowany jest przez Związek Miast Polskich we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich oraz Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych, w ramach tzw. Programu Regionalnego Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego będącego jednym z priorytetów Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2009 2014.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze