Najprawdopodobniej już w listopadzie władze złożą wniosek o przyznanie miastu środków z programy JESSICA. Pieniądze przeznaczone zostaną na utworzenie w Sochaczewie strefy płatnego parkowanie.
Program JESSICA jest jednym z ważniejszych instrumentów finansowych wpierających inwestycje na obszarach miejskich. Zakres wsparcia obejmować może najróżniejsze dziedziny: od rewitalizacji, poprzez edukację, kulturę, turystykę, transport, kończąc na odnawialnych źródłach energii. JESSICA oferuje pożyczki oraz gwarancje, które przyznawane są z bardzo niskim oprocentowaniem.
- Najważniejsze jest to, że program dotyczy projektów, które powinny generować dochód. A takim przedsięwzięciem będzie właśnie nasza strefa płatnego parkowania - powiedział nam wiceburmistrz Stanisław Wachowski. - JESSICA to idealne rozwiązanie dla naszego miasta. Co z tego, że pozyskalibyśmy środki zewnętrzne, wybudowali sieć parkometrów, a nie moglibyśmy pobierać z tego tytułu opłat. Poza tym przedsięwzięcie finansowane w ten sposób nie obciąży naszego budżetu.
Sochaczewianie na tak
Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami jednej z uchwał rady miejskiej poprzedniej kadencji, nadal możliwe jest wprowadzenie strefy płatnego parkowania. Obejmować może ona ulice Wąską, Reymonta, Narutowicza, Batorego, Żeromskiego, Pokoju, Senatorską, Polną, 1 Maja a także place św. Dominika i Armii Ludowej. Opłaty w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) pobierane będą za postój w dni robocze: od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00 oraz w soboty w godz. od 8.00 do 14.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Uchwała z 2009 r. określa również wysokość opłat. Kształtowałyby się one następująco: 1 zł za pół godziny, 2 zł ze 1 godz., 4,4 zł za 2 godz. i 7,2 zł za 3 godz. parkowania. Mieszkańcy stref skorzystać mogliby z wartego 20 zł abonamentu miesięcznego na parkowanie w jej obrębie. Pozostali mogliby wykupić abonament za 200 zł lub własną kopertę za 800 zł.
We wrześniu nasza gazeta przeprowadziła sondę na ulicach Sochaczewa. Zapytaliśmy ludzi, czy wolą parkować swobodnie, ale za niewielką opłatą, czy też chcą, by utrzymany został obecny stan? Wyniki naszego badania były jednoznaczne - mieszkańcy poparli pomysł płatnego parkowania w centrum. Tylko jedna osoba była przeciwna. (...)
Sochaczewianie podkreślali też, że popieranie opłat ma sens, ale tylko w rejonach, gdzie są miejsca parkingowe z prawdziwego zdarzenia, takie jak 20 nowych kopert przy ul. 1 Maja. Przypomnijmy, że docelowo, w tym rejonie w planach jest budowa prawie 160 kopert wokół pl. Armii Ludowej. To właśnie tam najprawdopodobniej pojawią się pierwsze parkometry.
- Z założenia nowe koperty mają służyć ludziom, którzy idą na pocztę, do urzędów, czy na drobne zakupy. Nie tworzymy ich po to, by ktoś trzymał tam samochód codziennie po 12 godzin - mówi Stanisław Wachowski. Nie zamierzamy żądać pieniędzy za parkowanie w miejscach, gdzie nie są zachowane odpowiednie standardy. Tymczasem, do tej pory, we wspomnianych lokalizacjach wydaliśmy na budowę postoju około 165 tys. zł.
Jak poinformowała nas naczelnik wydziału inwestycji i modernizacji UM Urszula Cielniak, gotowych jest już większość projektów technicznych dla strefy płatnego parkowania. Zlecone zostało również przygotowanie studium wykonalności dla tego przedsięwzięcia.
- W najbliższych dniach odbędą się rozmowy z przedstawicielami Agencji Rozwoju Mazowsza - powiedziała nam Urszula Cielniak. - Chcemy dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak skonstruować wniosek, by maksymalnie zwiększyć nasze szanse na pieniądze z programu.
Więcejw w najnowszej "Ziemi".
Agnieszka Poryszewska
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze